וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הערכה: חברות וגופי השקעה מיפאן ישקיעו השנה יותר מ-100 מיליון דולר בישראל

הארץ

8.7.2001 / 9:37

עודד חרמוני

המשבר שאליו נקלעה תעשיית ההיי-טק בארה"ב ובאירופה דוחף חברות וקרנות ישראליות אל חופי האיים של יפאן, בניסיון לגייס כסף ושותפים אסטרטגיים. למרות המיתון המתמשך במדינה, יפאן עדיין נתפשת כאחד המבצרים הכלכליים האחרונים שיכול להמשיך ולהשקיע בהון סיכון.

לדברי הקונסול המסחרי של משרד התעשייה והמסחר הישראלי ביפאן, לוי אלעד, בשנתיים האחרונות הושקעו בקרנות הון סיכון ישראליות וישירות בחברות היי-טק בישראל יותר מ-200 מיליון דולר, על ידי משקיעים יפאנים. עם הקרנות הבולטות שזכו להשקעה מיפאן נמנות ורטקס, JVP, גלובל קטליסט, אייפקס, ופולריס, ואת ההשקעות ביצעו הן חברות והן אנשים פרטיים. אלעד מעריך כי השנה יגיע היקף ההשקעות בישראל ליותר מ-100 מיליון דולר.

לביקור בישראל הגיע אלעד בלוויית נציגי 36 חברות וגופי השקעה יפאניים המעוניינים לבחון השקעות בישראל ולהכיר את התעשייה המקומית. הביקור הוא תוצאה של תהליך שנמשך זה כמה שנים ושל עניין גובר בחודשים האחרונים מצד חברות ומשקיעים יפאנים בישראל.

רק חמש קרנות מורשות להשקיע מחוץ לגבולות יפאן, וככל הידוע כולן פעילות בישראל. הבולטת בהן היא הקרן הגדולה ביפאן, ג'אפקו, שהשקיעה, על פי ההערכות, ביותר מעשר חברות סטארט אפ ובקרנות ישראליות. גם קרן ניפון אינווסטמנטס ביצעה כמה השקעות בולטות.

לצד השקעות אלה מתקיימת פעילות ערה של גופי השקעה יפאניים בולטים המשקיעים שלא באופן ישיר בחברות ובקרנות ישראליות. למשל, בנק ההשקעות נומורה, המשקיע בחברות ישראליות באמצעות חברה בת בריטית. באחרונה החלו להשקיע בארץ גם ענקי תעשיה מיפאן: סוני שהשקיעה 5 מיליון דולר בחברת אורן סמיקונדקטור באמצעות הקרן האמריקאית שלה; טושיבה השקיעה בחברת סיוטה והקצתה 30 מיליון דולר להשקעות בישראל. תאגיד היטאצ'י, שהשקיע לראשונה בישראל בקרן ההון סיכון ורטקס, הנחשבת לאחת הקרנות הבולטות בפעילות מול המזרח הרחוק ועל פי הערכות מגיע היקף ההון שקיבלה מיפאן ליותר מ-30 מיליון דולר.

למרות התעוררות זו, נראה שתקוות הקרנות הישראליות כי יפאן תיהפך לחלופה עיקרית לגיוס הון עדיין רחוקה מלהתגשם. דוד הלר, שותף-מנהל בקרן ורטקס ואחראי לקשרים עם יפאן, אומר כי היפאנים מחפשים השקעות ישירות בחברות וחשיפה לטכנולוגיות של חברות אלה.

"לקרנות קשה יותר לגייס מיפאן. הגופים היפאניים מבצעים השקעות אסטרטגיות ומעוניינים לשלוט בהשקעות ובחשיפה לחברות. בקרנות הישראליות שאינן מכירות את התרבות היפאנית, נוטים לפרש את הנימוס של גופים אלה כאישור להשקעה, אך אז מגלים שהיפאנים איטיים מאוד ותהליך ההשקעה שלהם יכול לארוך גם שנה. זה לא מתאים לחוסר הסבלנות של הישראלים".

מעדיפים השקעות אסטרטגיות

בשיחות עם הנציגים היפאנים שהגיעו לישראל לחפש השקעות מגלות תופעה מפתיעה. היפאנים מתארים בזהירות תחושה של אובדן דרך טכנולוגי. מדינה שעד לאחרונה ראתה עצמה מובילה טכנולוגית, חשה כי איבדה אותה, ומחפשת רעיונות חדשים במקומות כמו ישראל.

"הטכנולוגיה הישראלית בתחום הביוטכנולוגיה והתקשורת מוצלחת מאוד", אמר מישקאזו מורקמי, מנהל השקעות בתאגיד האלקטרוניקה סומיטומו, שכבר השקיע בישראל. "נפגשנו עם זהר זיסאפל כדי לראות מוצרים המתאימים לשיווק בשוק היפאני ושניתן להשלים את פיתוחם לפי דרישות שוק זה".

טושיוקי פויבאישי מחברת ההשקעות אנג'ל היפאנית הספיק לראות 100 חברות סטארט-אפ ישראליות להשקעה. "עד כה השקענו בחברות אמריקאיות בעלות טכנולוגיה מעניינת, ואז גילינו שחלק מהטכנולוגיות הללו באו מישראל, לכן החלטנו להגיע לכאן כדי לבדוק את הבסיס הטכנולוגי המקומי".

"ביפאן יש מחסום חברתי להקים חברות סטארט אפ", אמר אחד המנהלים היפאנים. "זה משתנה בשנים האחרונות, לאחר שהבועה הכלכלית התפוצצה ואנשים גילו שהמשרה לכל החיים אינה מובטחת ושגם תאגידים גדולים יכולים ליפול. כיום אנשים מוכנים לצאת מחברות גדולות לסטארט-אפים ולנסות בעצמם דברים שבעבר כלל לא העזו".

אלא שלמרות ההערכה לישראל, חלק מהמשקיעים היפאנים נמנע מלהצהיר בגלוי על השקעותיו בארץ, בשל החרם הערבי. נציגיו של אחד מהתאגידים הגדולים ביפאן, המנהל הון בהיקף של עשרות מיליארדי דולרים, הגיעו לביקור בישראל לאחר שזה כבר ביצע כמה השקעות, אך הוא עדיין מסרב להופיע בשמו המוכר.

דוד הלר, מקרן ורטקס, אמר כי מאז הסכם אוסלו מגלות החברות היפאניות פתיחות רבה יותר לביצוע עסקות בגלוי עם חברות ישראליות, "אך מדובר בתהליך איטי ומתמשך. מצד שני, כמו שתהליך הכניסה לישראל איטי, גם היציאה ממנה איטית יותר משל משקיעים מערביים המושפעים מהאינתיפאדה ומקריסת נאסד"ק".

ד"ר דן איזנברג, מנכ"ל ונשיא חברת טריאנגל טכנולוגיות, העוסקת בפיתוח עסקי של חברות ישראליות ביפאן ובקישור בין חברות ישראליות למשקיעים יפאנים, אומר שמדובר בשינוי הדרגתי. "ליפאנים לוקח זמן לגבש קונסנזוס על משהו, ולכן לקח להם זמן רב להגיע למסקנה שבישראל יש יותר הזדמנויות מאשר סיכונים בהשקעות".

"היפאנים אינם מאמינים בקפיצות, אלא ביחסים של דורות. משום כך, הם פועלים באופן שונה מהקרנות המערביות, המשקיעות בהתאם למצב בישראל וכיום מפחיתות את היקף ההשקעות שלהן. ההשקעות היפאניות עולות כל הזמן, באופן עקבי". איזנברג, המעריך כי בשלב הנוכחי לא יקימו גופי ההשקעה היפאניים נציגויות בישראל להשקעות גדולות, מאמין כי התפתחות זו תגיע בעתיד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully