וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רה"מ יפאן: הרפורמות האגרסיוויות שאני מתכנן יכאיבו, אבל מיתון יכאיב עוד יותר

דפנה מאור

8.7.2001 / 11:32

קואיזומי לא מבטיח הקלה מהירה, אך אומר כי הצעדים הקודמים לא היו אפקטיוויים

הרפורמות האגרסיוויות המתוכננות ביפאן יהיו כואבות, אך, "יפאן תהיה בצרות צרורות אם לא נבצע את הרפורמות המבניות", זהו המסר הנחרץ של רה"מ יפאן בשעה שוועידת שבע המדינות המתועשות מתקיימת ברומא.

"איננו חושב שאנחנו יכולים לעודד את הכלכלה על ידי צעדים פיסקלים או על ידי הנפקת אג"ח ממשלות נוספות. האנשים יסבלו מכך ששערי הריבית יעלו, ומכך שהרפורמות המבניות יהיו איטיות", אמר קואיזומי בראיון לרשת הטלוויזיה פוג'י. עם בחירתו לראשות ממשלת יפאן באפריל, הבטיח קואיזומי לחולל מהפכה של ממש בענף הפיננסי ביפאן, ולעורר את הכלכלה מהתרדמה שנפלה עליה בשנים האחרונות.

ברבעון הראשון של השנה נסוג התמ"ג היפאני ב-0.2%, והתחזיות לרבעון השני גרועות אף יותר. זהו המיתון הרביעי במהלך 10 השנים האחרונות שיפאן נקלעה אליו, ורצף הצמיחה הגרוע ביותר מאז מלחה"ע ה-2. רמת האבטלה ביפאן הגיעה לשיא של 4.9% בחודש מאי, הצריכה הפרטית נותרה נמוכה, והיצוא נפגע כתוצאה מההאטה בארה"ב, שותפת הסחר הגדולה ביותר של יפאן.

המגזר הפיננסי ביפאן מוביל את רשימת הגורמים לאי יכולתה של יפאן להיחלץ מקשייה. הבנקים כורעים תחת נטל של חובות אבודים: באפריל קבעה הממשלה שעל הבנקים למחוק חובות בהיקף של 11.7 טריליון ין (100 מיליון דולר) תוך שנתיים. אולם נטל החובות הבלתי מסופקים ביפאן כולו, מוערך ב-150 טריליון ין (1.3 טריליון דולר).

קואיזומי אינו מפזר הבטחות מתוקות לאזרחי יפאן. הרפורמה תדרוש זמן ממושך כדי להפגין תוצאות חיוביות, הוא אומר. הצעדים המסורתיים שננקטו עד כה, בהם הזרמת קרנות ממשלתיות לשוק ההון - עידוד ההשקעות ושמירה על שער ריבית נמוך, לא הוכיחו את עצמם.

"יהיו יותר מובטלים אם לא נבצע את הרפורמות", אמר קואיזומי בתגובה לחששות כי הרפורמות יביאו לסגירת חברות רבות ולפיטורי עובדים.

גם למשקיעים לא מספק קואיזומי המתקה של הגלולה המרה. הניקיי, שירד ב-15% משיאו השנתי שנרשם ב-7 במאי, צפוי להמשיך לרדת. "הממשלה לא טרודה בשאלת תנודות מחירים יומיות בשוק המניות", אמר קואיזומי. "אם ייפלו, הן יעלו, ואם יעלו, הן ייפלו... אני אעשה את מה שאני חייב לעשות. אסור לנו לפחד... אני מצפה שהחולשה תימשך כמה זמן, ואני לא חושב שיהיה שיפור מיידי", הוא אמר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully