וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הדולר החזק מעיב על התאוששות כלכלית בארה"ב

הארץ

9.7.2001 / 9:47

ניו יורק טיימס

וואשינגטון. ששה חודשים וחצי אחרי שהפדרל ריזרב החל במאבק להאצת הפעילות הכלכלית בארה"ב, כלכלנים ואנשי עסקים אומרים כי ההתחזקות המפתיעה בערך הדולר מעכבת את ההתאוששות.

חרף שש הורדת ריבית מאז תחילת 2001 - הרחבה מוניטרית שניתן היה לצפות שתוביל להיחלשות הדולר - המטבע האמריקאי התחזק מול היורו והין. כתוצאה מכך, התייקרו מוצרים אמריקאים בחו"ל. בה בעת, הצמיחה באירופה מאטה, ויפאן שוב שוקעת במיתון. החולשה הזו מדכאת ביקוש זר למוצרים ושירותים אמריקאיים.

"ההאטה הכלכלית הגלובלית, במיוחד ההאטה בכלכלות של שותפות הסחר הגדולות של ארה"ב, והדולר החזק, מעכבים התאוששות", אמר ג'יימס גלסמן, כלכלן בקבוצת הבנקאות ג'יי.פי. מורגן צ'ייס בניו יורק.

הכלכלה העולמית המקרטעת היתה הסוגייה המרכזית בוועידת הפסגה של שרי האוצר משבע המדינות המתועשות המובילות (ג'י-7), שנערכה שלשום ברומא. אך שר האוצר של ארה"ב, פול אוניל, ועמיתיו מבריטניה, קנדה, צרפת, גרמניה, איטליה ויפאן, לא הפגינו נכונות לנקוט צעדים משולבים כדי להאיץ את הצמיחה או להחליש את הדולר.

בשבועות החולפים, כמה חברות אמריקאיות גדולות - בהן דופונט, M3, קוקה קולה ונייקי - האשימו את הדולר החזק בירידה ברווחים ברבעון השני של 2001.

באופן מסורתי, בשלב זה של המחזור הכלכלי, הדולר נחלש ומוזיל מוצרים אמריקיים בשווקים זרים. הביקוש הגובר למוצרים האלה מחוץ לארה"ב מחפה על הביקוש המקומי החלש ועל הירידה ברווחים מפעילות מקומית.

אך מכיוון שהדולר התחזק השנה, ולא נחלש, חברות אמריקאיות רבות מדווחות על מכירות מאכזבות בחו"ל, וחלקן לא מצליחות לעמוד בתחזיות הרווחים שלהן. תלונות יצואנים על דולר חזק היו תמיד חלק מהדיון על מדיניות כלכלית נכונה. למטבע חזק יש יתרונות רבים. לדוגמה, הוא מדכא את האינפלציה, מכיוון שהוא מוזיל יבוא.

יתר על כן, כלכלת ארה"ב מושפעת יותר מגורמים מקומיים - כמו מצב הרוח בקרב צרכנים או השקעות של המגזר העסקי בציוד ובנכסים קבועים - מאשר מהתפתחויות בינלאומיות. אך כעת, הדולר החזק ביחד עם החולשה בביקוש המקומי ובביקוש הזר, מפעילים לחץ כבד במיוחד על המגזר היצרני בארה"ב. בתגובה, פיטרו חברות במגזר הזה מאות אלפי עובדים מאז הקיץ שעבר. זו הסיבה המרכזית לעלייה באבטלה. ביוני היה שיעור האבטלה בארה"ב %4.5, לעומת %3.9 באוקטובר 2000.

"בחברות ייצור גדולות", אמר ג'רי ג'סינובסקי, נשיא התאחדות חברות הייצור בארה"ב, "הבעיה המרכזית היא דולר חזק והאטה בצמיחה הכלכלית בחו"ל". לא רק חברות גדולות ספגו מהלומה. לדוגמה, אלקטרון אנרג'י מלנדסוויל, פנסילווניה, המייצרת מגנטים במערכות מכ"ם ובציוד תקשורת לוויינים. היא מעסיקה רק 100 עובדים, אך יש לה לקוחות בכל העולם.

בעקבות התחזקות הדולר, אומר מייקל וולמר, נשיא החברה, ירדו המכירות בצרפת ובגרמניה ב-%30. "זה זמן נהדר לצאת לחופשה בחו"ל", אמר וולמר, "אבל אני מעדיף שזה יהיה זמן נהדר למכור מוצרים בחו"ל".

התחזקות הדולר, במיוחד מול היורו, הפתיעה אנליסטים רבים. נראה כי היא משקפת הערכות בקרב משקיעים, לפיהן סביבת ההשקעות בארה"ב טובה יותר מבכל מקום אחר בעולם. אפילו בתקופה בה שוק המניות דורך במקום, חברות מקצצות בהשקעות וארה"ב נאבקת להדוף מיתון, כלכלנים ומשקיעים מעדיפים לחזיק דולרים ונכסים דולריים מאשר לרכוש מניות, איגרות חוב או מפעלים באירופה ואסיה.

"משקיעים זרים יודעים שאם כלכלת ארה"ב בצרות, גם הכלכלות שלהם ייפגעו, מפני שארה"ב היא מנוע הצמיחה הגלובלית", אמר ג'יימס פולסון, הכלכלן הראשי של חברת ההשקעות ולס קפיטל מנג'מנט. "הדולר הוא הנכס הכי בטוח, ולכן הפדרל ריזרב מתקשה להתניע את כלכלת ארה"ב".

שלשום נסחר הדולר ב-126 ין, לעומת 114 ין בתחילת 2001. במילים אחרות, הדולר התחזק ב-%10.5 מאז החל הפדרל ריזרב להוריד את הריבית בינואר. שער היורו היה 84 סנט, לעומת 94 סנט בתחילת ינואר - ירידה של .%10.6

בתחילת 2001, צפו כלכלנים שכלכלות אירופה יצמחו בקצב יותר מהיר מכלכלת ארה"ב. אך בחודשים החולפים חלה האטה משמעותית באירופה. כלכלת גרמניה, הגדולה באירופה, ספגה מהלומה קשה במיוחד.

גלסמן מג'יי.פי מורגן צ'ייס מעריך כי הצמיחה הכללכית בגוש היורו היתה קרובה מאוד לאפס ברבעון השני, וכי הצמיחה ב-2001 כולה תהיה %1.7. ביפאן, צופה גלסמן, צמיחה של 0.4% השנה. לעומת זאת, בארה"ב התחזית הממוצעת של כלכלנים במגזר הפרטי היא צמיחה של 1.8%.

בארה"ב ירדו לא רק שערי הריבית אלא גם שיעורי המס. אך בגוש היורו, הפחית הבנק המרכזי האירופי את ריבית הבסיס רק פעם אחת, ואילו ממשלות מדינות היורו אינן מסוגלות או אינן יכולות להוריד מסים.

יפאן כבר הפחיתה את ריבית הבסיס ל-0.15%, כחלק ממדיניות "ריבית-אפס", ואילו ממשלתה צברה גרעונות עצומים בניסיון להאיץ את הפעילות הכלכלית. אך לשווא. אחת הסיבות המרכזיות לשקיעה הכלכלית ביפאן, שנמשכת כבר עשר שנים, היא מערכת בנקאות רעועה, שאינה מסוגלת להיפטר מחובות מסופקים במאות מיליארדי דולרים.

ההאטה בארה"ב, אירופה ויפאן פוגעת גם בכלכלות אחרות. באסיה (בלי יפאן), תאט הצמיחה הכלכלית ל-%3.9 ב-2001, לעומת 7.8% ב-2000, מעריך גלסמן מג'יי.פי מורגן צ'ייס.

בארה"ב גובר הלחץ על ממשל בוש לסגת ממדיניות דולר חזק, וזאת למרות שהבעיות של יפאן ואירופה משפיעות על ארה"ב רק בשוליים, אמר קארל ויינברג, הכלכלן הגלובלי הראשי של חברת המחקר והייעוץ Economics High Frequency. "גוש היורו קולט לכל היותר 15% מהיצוא של ארה"ב, והבעיות הפנימיות של יפאן לא משפיעות על כלכלת ארה"ב באופן מהותי", אמר.

אך השדולות של המגזר היצרני בארה"ב קוראות לבית הלבן לאותת כי הוא אינו מעוניין בהתחזקות נוספת של הדולר - וכי הוא יתמוך במאמצים גלובליים להחלשה הדרגתית של הדולר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully