וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

החברות הגדולות מקפיאות שכר - הקטנות מקצצות בו

הארץ

9.7.2001 / 9:47

מאת בועז לוי

רוב חברות ההיי-טק ביצעו ב-2001 שינויים במדיניות התגמול והשכר לעובדים - כך עולה מסקר משותף שערכו קבוצת האופציות של תמיר פישמן ניהול השקעות ומשרד ראיית החשבון קסלמן פיננסים PWC. למרות המשבר בשוק מניות הטכנולוגיה, מתברר כי החברות ממשיכות להעניק אופציות לעובדים, ולמעשה מגדילות את כמותן, כדי לפצות את העובדים על ירידת ערך האופציות שקיבלו בעבר.

על פי הסקר, 57% מהחברות הגדולות ו-74% מהחברות הקטנות שינו מתחילת השנה את מדיניות התגמול שלהן; הגדולות הקפיאו בדרך כלל את שכר עובדיהן, בעוד שהקטנות ערכו בו קיצוצים. לצד שינוי במדיניות התגמול, צימצמו החברות את מצבת כוח האדם שלהן. 67% מהחברות הקטנות ו-62% מהגדולות פיטרו עובדים מתחילת 2001. כ-15% מהחברות הקטנות פיטרו יותר מ-31% מעובדיהן. הסקר התבסס על נתונים שנאספו מ-43 חברות היי-טק. 30% מהן חברות ציבוריות, והיתר פרטיות. 60% מהחברות שנבדקו מעסיקות עד 150 עובדים, והיתר - יותר.

בניגוד להערכות שרווחו בתחילת 2001 על השפעת משבר המניות על שיטת התגמול בתעשייה, התברר מהסקר כי גם לאחר המשבר בנאסד"ק, הענקת אופציות לעובדים כחלק מחבילת התגמול ממשיכה להיות מקובלת. מנכ"ל תמיר פישמן ניהול השקעות, ניר ברונשטין, אמר כי חברות רבות בוחרות להעניק אופציות נוספות לעובדיהן, כדי להתמודד עם המצב, וכך גדל מרכיב האופציות בתגמול. "בגלל הצמצום בשווי החברות, יורדת גם עלות האופציות הניתנות לעובדים", אמר. "ככל שעלות האופציות שמקבל העובד כיום נמוכה יותר, כך גדל פוטנציאל הרווח, אם יעלה שווי החברה".

הענקת יותר אופציות לעובדים מתגלה כאחת הדרכים להתמודדות עם המשבר. בסך הכל, 21% מהחברות העניקו אופציות נוספות לעובדים בחצי השנה האחרונה. 88% מהחברות הגדולות מחילות את תוכנית האופציות על כל העובדים, בעוד ש-65% מהחברות הקטנות מחילות אותן על כל העובדים.

לדברי ברונשטין, פתרונות אלה מאפיינים את כל תעשיית ההיי-טק בישראל, ולא ניכרים הבדלים הקשורים למגזר ספציפי, אולי מכיוון שמדובר בקהילה קטנה יחסית. עם זאת, תעשיית הביוטכנולוגיה יוצאת דופן, "מכיוון שיש בה פחות חברות ציבוריות והיא פחות נחשפה לבורסה, ובגלל מחזור החיים הארוך בתחום זה בין המחקר והפיתוח ליציאה לשוק".

הבעיה העיקרית, שעמה מתמודדות החברות המעניקות את האופציות הנוספות, היא הירידה בערכן של האופציות הקיימות. כששווי חברה יורד, מחיר מנייתה נמוך ממחיר האופציה, ולעובד יש "אופציה מחוץ לכסף". על מנת להתמודד עם המצב, 21% מהחברות העניקו לעובדיהן אופציות נוספות, 10% ביצעו תמחור מחדש של האופציות שניתנו, על מנת "להחזיר אותן אל הכסף", ו-5% הכניסו לשימוש תוכניות תגמול מיוחדות, המכונות פאנטום. פתרון זה מקובל בחברות שאינן יכולות לתת אופציות, ולכן מפתחות תוכניות תגמול דמויות אופציות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully