וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קונסורטיום בהשתתפות הנדסת התפלה זכה במכרז להתפלת מים במקסיקו

הארץ

9.7.2001 / 9:46

מאת יורם גביזון

קונסורטיום בהשתתפות חברת IDE טכנולוגיות (הנדסת התפלה) זכה במכרז בינלאומי לבנייה ותפעול של מתקן להתפלת מי ים, שפורסם על ידי חברת המים והביוב של מחוז Sonora בצפון מקסיקו. חלקה של הנדסת התפלה (שבבעלותן השווה של כימיקלים לישראל ודלק תשתיות) בקונסורטיום הוא 20%. שותפותיה של הנדסת התפלה בקונסורטיום הן חברת Fenosa Union (בשיעור של 60%) וחברת הבנייה Cobra (בשיעור של 20%).

הפרויקט, שיוקם בהשקעה של 200 מיליון דולר יפעל בשיטת Transfer Build Operate - BOT, ויכלול הקמה ותפעול של מערכת בארות לשאיבת מי ים, הקמת מתקן התפלה בטכנולוגיה של אוסמוזה הפוכה, והנחת קווי צנרת להובלת מים וקווי חשמל באורך של 110 ק"מ.

הפרויקט יספק 80-50 מיליון מ"ק בשנה במשך 20 שנה במחיר ממוצע של 85 סנט למ"ק, כך שהכנסותיו השנתיות של הקונסורטיום יהיו 68-42 מיליון דולר.

מנכ"ל הנדסת התפלה, דוד וקסמן, ציין כי הקונסורטיום יספק בשלב הראשון 46 מיליון מ"ק לשנה, אחרי 4 שנים יעלה את היקף ההתפלה ל-64 מיליון מ"ק, ו-4 שנים אחר כך יתפיל 80 מיליון מ"ק. לדבריו, הנדסת התפלה שותפה בפרויקט ב-3 רמות שונות: כיזם; כבעלת שליש מהשותפות שתספק את הציוד, כך שחלקה בהספקת הציוד ובעבודות ההקמה יהיה 60 מיליון דולר; וכן כבעלת זכויות בשותפות שתתפעל את המתקן.

וקסמן אמר שהפרויקט ימומן על ידי הלוואה מהבנק העולמי InterAmerican Development IDB) Bank) בגובה של 25%-30%, הון בעלים של 20%, והיתרה מהלוואות בנקאיות של בנקים צרפתיים וספרדיים. לדבריו, ארגון חבילת המימון תארך כ-6 חודשים, אך להערכתו לא צפויה בעיה כלשהי מרגע שהבנק העולמי החליט לתמוך בפרויקט. הוא צופה כי בתוך שנה יחלו עבודות ההקמה ובתוך שנתיים יוקם הפרויקט.

וקסמן אמר כי השוק העולמי להתפלת מים נאמד ב-2.0-1.5 מיליארד דולר לשנה, אך כ-%50 מהביקוש לפרויקטי התפלה בשיטת ההתפלה התרמית הם במדינות ערביות כמו ערב הסעודית ומדינות המפרץ, כך שכמחצית מהשוק חסומה בפני החברה. הוא מצטט הערכות שלפיהן יגיע היקף השוק לשירותי התפלה ל-70 מיליארד דולר ב-20 השנים הקרובות. המתחרות העיקריות בעולם המערבי הן החברות היפאניות היטאצ'י וזוסן, Heavy Industries Correan, יונדאי ו-Vivendi.

IDE שהוקמה ב-1965, התקינה 320 מתקנים להתפלת מי ים בטכנולוגיות המובילות להתפלת מי ים: איוד בטמפרטורות נמוכות ואוסמוזה הפוכה. החברה ביצעה ב-97' פרויקט התפלה באילת, שבו נעשה שימוש בראשונה בטכנולוגיית שאיבה והשבת אנרגיה; ופרויקט לרנקה בקפריסין בהשקעה של 45 מיליון דולר, שנחנך בסוף אפריל 2001. פרויקט זה יספק 17 מיליון מ"ק בשנה ל-10 שנים במחיר של 81 סנט למ"ק.

הנדסת התפלה השלימה בשבוע שעבר את הקמתו של מתקן להתפלת 12 מיליון מ"ק לשנה בהשקעה של 35 מיליון דולר בלאס פאלמאס, בירת האיים הקנריים בספרד.

נוסף על כך הקימה וסיפקה הנדסת התפלה פרויקט לחברת החשמל של קאראקס, ונצואלה, וכן פרויקט ב-El Tesoro, צ'ילה. הנדסת התפלה מתפעלת מזה 20 שנים פרויקט להתפלת מים באיים הקריביים.

IDE משתתפת במכרזים להתפלת מים בישראל בקבוצה אחת עם חברת ויונדי (שהיא החברה הגדולה בעולם בתחום תשתיות המים) ועם אלרן-דנקנר. הקבוצה היא אחת מ-3 הקבוצות שמתמודדות על התפלת 50 מיליון מ"ק לשנה באשקלון למשך 25 שנים.

הקבוצה תגיש היום את הצעתה במסגרת השלב הראשון במכרז של מערך מתקנים בן 40-15 מיליון קוב בכל מתקן ובהיקף כולל של 65 מיליון מ"ק לשנה, כשכל אחד מהיזמים מוזמן להציע אתרים להקמת מתקני התפלה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully