וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ישראליות באירופה: באטמ התרסקה ב-34%; אמבלייז נפלה ב-13%

הארץ

9.7.2001 / 9:45

מאת בועז לוי

למרות פתיחה אופטימית יחסית, התנהל שבוע המסחר החולף בבורסות האירופיות בטונים שליליים מאוד. הגורמים לפסימיות התחלקו לשניים: התעצמות גל אזהרות הרווח של החברות הנסחרות בנאסד"ק מחד גיסא, ואזהרת הרווח של יצרנית ציוד התקשורת הבריטית מרקוני שהגיעה באמצע השבוע מאידך גיסא.

בסיכום שבועי איבד מדד הפייננשל טיימס 100 הלונדוני 3% לרמה של 5,479 נקודות. מדד הדאקס 30 של פרנקפורט ירד בשיעור דומה, ומדד בורסת הנויר מרקט (המשקלל את מחיריהן של 50 המניות המובילות בבורסה הטכנולוגית) התרסק ב-17% לרמה של 1,198 נקודות - הנמוכה מזה שלוש וחצי שנים.

המניות הישראליות הנסחרות באירופה המשיכו להתרסק, ורבות מהן רשמו רמות שפל. מניית אמבלייז הנסחרת בלונדון, ממשיכה לאבד גובה אט אט במקביל להתפכחות המאוחרת של משקיעי אירופה מחלומות ההתעשרות הטכנולוגיים. אמבלייז צנחה השבוע ב-13% ועצרה ביום ששי במחיר של 1.83 ליש"ט - מרחק גדול מאוד מרמה של 35 ליש"ט, שהסכימו המשקיעים לשלם במארס 2000.

מניית אמבלייז לא הצליחה להיעזר גם ב"הרגעת הרווח" שפירסמה החברה במהלך השבוע. אמבלייז הודיעה כי בסיכום 2001 תרשום הכנסות של 55.6 מיליון דולר - בהתאם לציפיות האנליסטים. להכנסות אלה יתלווה הפסד של 12 סנט למניה, או 16 מיליון דולר.

נראה כי הנהלת אמבלייז מעסיקה את עצמה לא מעט במחיר מנייתה. בהודעה שנלוותה ל"הרגעת הרווח" מצוין כי הנהלת החברה שמה לב לירידות שנרשמו במניה לאחר ההודעה על ההשקעה במיזם אלפא-סל, וכי אין היא רואה סיבה ממשית לירידות אלה.

זאת ועוד, מנכ"ל אמבלייז , אלי רייפמן, רכש השבוע 45 אלף מניות החברה תמורת 2.1 ליש"ט ליחידה (130 אלף דולר). "זה מהלך של הבעת אמון בחברה", אומר רייפמן. "המזומן בקופת החברה גדול משווי השוק שלה. זו חברה ללא חוב, ולכן המחיר נראה לי מגוחך". בינתיים, וכתוצאה מהירידה במחיר המניה, הפסיד רייפמן כ-16 אלף דולר "על הניר" מהשקעתו. "איני מודאג מזה", אומר רייפמן, שמייחס את הירידות במניה להעדר רכישות של המשקיעים המוסדיים. "איני ספקולנט לטווח קצר, אלא משקיע בחברה לטווח ארוך".

עם זאת, אין סיבה להיבהל, שכן לרייפמן נותרו עדיין 14 מיליון מניות אמבלייז (10.3% מההון), ששוויים הוא 37 מיליון דולר. ביולי 2000 מכר כל אחד מארבעת מייסדי אמבלייז חלק קטן יחסית מאחזקותיו בחברה בתמורה כוללת של 180 מיליון דולר, וכיום הם בוודאי מצטערים שלא מימשו יותר.

גם בשאר הישראליות הנסחרות בבורסה של לונדון המצב לא נראה הרבה יותר טוב. מניית באטמ ממשיכה להתרסק, והשבוע איבדה 34% תוך כדי מסחר ער. המסחר במניה נסגר ביום ששי בכמעט 50 פני - 94% מתחת למחיר השיא של המניה (7.7 ליש"ט), שנרשם בספטמבר 2000.

גם השבוע נחתה זן ריסרץ' מעוטת ההכנסות ברמת שפל חדשה - 29 פני - וזאת לאחר שנפלה ב-8%. מניית החברה עברה מאז ההנפקה בקיץ 2000 במחיר 150 פני דרך ארוכה, שמיעוטה היה כלפי מעלה, ורובה בכיוון אחד - כלפי מטה. זן ריסרץ', שאחד ממקימיה הוא דוידי גילה, עוסקת בפיתוח טכנולוגיות לשיפור הביצועים של כונני מידע אופטיים למחשב. בבורסה השווייצית, שבה נסחרות מניות של שלוש חברות הפועלות בתחומי המידע הרפואי, העניינים לא נראו הרבה יותר טובים. מניית שח"ל ממשיכה ליפול, והשבוע איבדה 13% לרמה של 22.5 פרנקים שווייציים (פר"ש); אורידיון נפלה ב-5% למחיר 40.5 פר"ש; וקרד גרד הסתפקה בנפילה של 2% למחיר 98.5 פר"ש.

גם בנויר מרקט סבלו הישראליות מירידות. מניית אורעד מערכות, שסובלת מהצטמקות ניכרת של נפחי המסחר, נפלה השבוע ב-12% לרמה של 3.8 יורואים. זו רמת השפל של המניה מאז ההנפקה שנערכה לפני שנה וחצי.

קצת חדשות טובות שפירסמה RT-SET, מתחרתה של אורעד

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully