וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ביהמ"ש: רואה חשבון זכאי לעכב מסמכי לקוח החייב לו כספים

הארץ

9.7.2001 / 10:49

החלטת השופט הפכה החלטה קודמת של בית משפט השלום באשדוד, בתביעתו של רו"ח מוריס אזולאי נגד תשלובת חברות שלהן העניק שירותים

בן-ציון ציטרין

שופט בית המשפט המחוזי בבאר שבע, ניל הנדל, פסק כי רואה חשבון זכאי לעכב מסמכים של לקוח החייב לו כספים בגין שירותים שהוענקו לו. החלטת השופט הפכה החלטה קודמת של בית משפט השלום באשדוד בתביעתו של רו"ח מוריס אזולאי נגד תשלובת חברות שלהן העניק שירותים.

על פי פסק הדין, לרואה חשבון מוקנית זכות העיכבון המוגדרת בחוק כ"זכות על פי דין לעכב מטלטלין כערובה לחיוב עד שיסולק החוב". זכות זו המוקנית לרואה החשבון, נגזרת מחוק חוזה הקבלנות המגדיר את הזכות להשתמש בעיכבון. כשם שקבלן מוגדר בחוק כ"נותן שירות בשכר, ברי כי רואה החשבון או מנהל החשבונות הולם את המונח מתן שירות בשכר".

פסק דין זה ניתן בעקבות ערעור על פסק דין בתביעה שבה נתגלע סכסוך בין משרד רואי חשבון מאשדוד לבין חברה מקומית, ובסיומו ביקשה החברה לסיים את ההתקשרות עם המשרד.

כשביקשה החברה לקבל לידיה את המסמכים, סירב משרד רואי החשבון וטען לחוב של כ-40 אלף שקל. החברה פנתה לבית המשפט השלום שפסק כי משרד רואי החשבון צריך להחזיר את המסמכים ללקוח, וכי אין לו זכות לעכבם אצלו. משרד רואי החשבון התנגד להחלטה ופנה בערעור לבית המשפט המחוזי שקיבל, כאמור, את הערעור.

בנימוקים להחלטה ציין השופט הנדל כי עיכבון הוא סוג של עזרה עצמית; משמעותו היא שהחזקת נכס השייך לצד שכנגד אינה בניגוד לדין והיא לגיטימית, וכי מקום שבו קיימת זכות כזו אינו מחייב פנייה מוקדמת לבית משפט כדי לבצעה (ברע 698/00).

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully