וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נשיא ביה"ד לעבודה התערב בדיון של לשכת התיאום מחוץ לכותלי בית המשפט

הארץ

9.7.2001 / 12:39

זאת, על אף שהשופט סטיב אדלר עצמו לא היה צד בהתכתבות ובדיונים, שהתמקדו בעניין סוגיית נאמנותם של נציגי ציבור החברים בהרכבים בבתי הדין לעבודה

מאת בן-ציון ציטרין

נשיא בית הדין הארצי לעבודה, השופט סטיב אדלר, נקט לא מכבר יוזמה עצמאית והתערב בדיון פנימי שהתנהל בלשכת התיאום של האירגונים הכלכליים, בעניין סוגיית נאמנותם של נציגי ציבור החברים בהרכבים בבתי הדין לעבודה. על אף שהוא לא היה צד בהתכתבות ובדיונים, פנה השופט אדלר מיוזמתו למנכ"ל לשכת התיאום, עו"ד שלמה נוימן, והזהיר אותו מפני התוצאות הציבוריות של עמדת לשכת התיאום. אדלר, שנודע בפסיקותיו מרחיקות הלכת, הרחיב בפרשה זו על דעתו את תחומי מעורבותו הציבורית מחוץ לאולם בית המשפט.

"כעורך דין וכנציג ארגון ציבורי שומה עליך לשמור על הוראות החוק ולהימנע מכל אמירה היכולה להתפרש כקריאה להפר את הוראות החוק", כותב אדלר לנוימן. "הוראה מטעם נציג ארגון המעסיקים אל נציגי המעסיקים בהרכבי בית הדין, לפיה עליהם להפר את הוראות החוק ולפסוק בדין לטובת המעסיק, ללא קשר לעובדות המקרה או להוראות החוק, יש בה משום הפרת חוק".

לאדלר הגיעה התכתבות בין נוימן לעו"ד אוריאל לין, מראשי איגוד לשכות המסחר. נוימן כתב ללין ב-8 בנובמבר 2000 כי ועדת העבודה של לשכת התיאום הביעה את דאגתה מהעובדה שרבים המקרים שבהם נציגי ציבור המעסיקים בבית הדין לעבודה מביעים ופוסקים עמדות, המנוגדות לאינטרסים ברורים ומובהקים של המעסיקים.

ב-23 בנובמבר פנה אדלר לנוימן במכתב רשמי מלשכתו, בתוארו כנשיא בית הדין הארצי לעבודה, עליו הוא חתום כד"ר, ובו הוא אומר לו, בין השאר: "ממכתבך... עולה לכאורה קריאה לנציגי המעסיקים בבתי הדין לעבודה להפר את הוראות סעיף 16 לחוק בית הדין לעבודה (אי-תלות נציגי ציבור - בצ"צ)". אדלר הסביר במכתבו כי הוראות החוק מחייבות את נציגי הציבור לפעול על פי מצפונם ומתוך נאמנות למרותו של הדין בלבד.

השופט אדלר צירף למכתבו מאמר פרי עטו בעניין השתתפותם של נציגי ציבור בבית הדין לעבודה וביקש מנוימן להפיצו בין ראשי לשכת התיאום, "...על מנת להסיר מסדר יומם של חברי ועדת העבודה של לשכת התיאום את הרושם השלילי שיצר מכתבך".

לין: "נדהמתי לקרוא את המכתב, שעניינו התערבות אגרסיווית, חסרת-תקדים, בדיון פנימי לחלוטין בוועדת העבודה, תוך עיוות מוחלט של העובדות. אין תקדים לכך ששופט, ועוד בדרגת נשיא ביה"ד הארצי לעבודה, מנסה לזרוע בארגון פחד בעניין שבו פרשנות לדיני עבודה טומנת בחובה יצירתיות רבה, כפי שאדלר מוכיח בפסקי הדין שלו".

בתגובה מסרה הנהלת בתי המשפט כי משהובאה לידיעתו של אדלר ההנחיה של ועדת העבודה של לשכת התיאום בנוגע להנחיית נציגי המעסיקים היושבים בדין בהרכבים בבית הדין לעבודה, הוא ראה מחובתו להעמיד דברים על דיוקם ולהביא לידיעת כל הנוגעים בדבר את הוראות החוק המחייבות את נציגי הציבור בפעולתם, "שלא ייכשלו, חלילה, בפעולה הנוגדת את הדין. אסור להם לראות עצמם מחויבים לנהוג לפי מצוות שולחיהם ולא לפי מצפונם בלבד, כפי שמחייבם המחוקק לעשות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully