וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סוף הדרך למפעלי פלדה: הסכם יבוא הפלדה מטורקיה שיכנע את הנאמן להפסיק את פעילות החברה

אילן מוסנאים

9.7.2001 / 12:32

עו"ד אילן שביט החליט לא להמשיך בהקפאת ההליכים נגד החברה; תפטר את עובדיה במהלך חודש יולי במסגרת הסדר פרישה בהיקף של 5 מ' ש'

אחרי שנה וארבעה חודשים של נסיונות להבריא את תשלובת מפעלי פלדה מאוחדים , מסר הנאמן שמינה ביהמ"ש, עו"ד אילן שביט ממשרד חיים צדוק, כי אין בכוונתו להאריך את תקופת הקפאת ההליכים מעבר ל-31.7.2001.

לפיכך, בכוונת הנאמן להגיש לביהמ"ש בקשות לפירוק החברות של התשלובת, שבשליטת קונצרן כור (המחזיק ב-73% ממניותיה), ואח"כ ינסה למכור אותן כ"עסק חי" או למכור את נכסיהן.

בהודעה נמסר כי הפסקת הקפאת ההליכים מתבצעת בעקבות ההסכם בין משרד התמ"ס לממשלת טורקיה, לפיו יגבילו ממשלת טורקיה ויצרני פלדה שם את יצוא הפלדה לישראל לכמות של 120 אלף טון לששת החודשים הקרובים.

עו"ד רמי אהרון ממשרד חיים צדוק אמר: "מכסה זו אינה אפקטיווית ולא מאפשרת התמודדות ראויה ובמחירים שיאפשרו את המשך קיום התשלובת, ולכן הוחלט על פירוקה".

הפסדי מפעלי פלדה בשנים 1998-1999 הסתכמו ב-110 מיליון שקל - הפסדים שאילצו את החברה לפנות לביהמ"ש ולבקש את הגנתו בפני נושיה. במארס 2000 מונה עו"ד שביט לנאמן החברה במטרה להבריא אותה ולגבש לה תוכנית הסדר נושים.

לדברי עו"ד אהרון, הנאמן ניסה למכור את פעילות מפעלי פלדה כגוף חי ובמקשה אחת, אולם נסיונות אלה לא עלו יפה עקב חוסר עניין מצד קונים פוטנציאליים, ולפיכך הוחלט למכור את מפעלי התשלובת בחלקים נפרדים.

אהרון ציין כי הנאמן הצליח למכור חלק מנכסי התשלובת: מפעל שובלית, מפעל ערגול בקריית גת ומעש פלדות - תמורת 120 מיליון שקל.

לגבי המפעלים באזור עכו, שלהם לא נמצאו קונים, הוחלט להקפיא את פעילותם ולשלוח את עובדיהם במהלך חודש יולי. למטרה זו אישר ביהמ"ש הסדר פרישה בעלות של 5 מיליון שקל (שיוקצו על ידי קונצרן כור ובנקים ישראליים שמשמשים כנושים מובטחים של התשלובת).

בדו"חותיה לרבעון הראשון דיווחה החברה על 290 מועסקים, אולם יש לציין כי מספר זה כולל עובדים במפעלים בדרום שכבר נמכרו.

מפעלי פלדה עוסקת בהתכה ומחזור של גרוטאות מתכת ובייצור ומכירה של מוטות ברזל לענף הבנייה ולתעשייה. בשנים האחרונות, עקב יבוא מאסיווי של מוצרי ברזל מטורקיה וכתוצאה מהחרפת התחרות וירידת מחירי הפלדה, נגרמו לחברה הפסדים כבדים.

בשנת 2000 מצבה של התשלובת החמיר והיא רשמה הפסד של 107.8 מיליון שקל במחזור מכירות של 407 מיליון שקל. ברבעון הראשון של 2001 החברה הפסידה 77.7 מיליון שקל במחזור מכירות של 87.2 מיליון שקל.

קונצרן כור, אגב, כבר ביצע בעבר הפרשות בגין ההחזקה בתשלובת מפעלי פלדה, ולמזלם של המשקיעים במניות הקונצרן, הפסדי התשלובת לא נכללים בדו"חות כור.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully