וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מי צריך עכשיו פיירווול?

הארץ

9.7.2001 / 13:19

אנליסט: 80% מההוצאות על אבטחה אינו הכרחיות כעת

מאת עמי גינזבורג

אזהרת ההכנסות שפירסמה צ'ק פוינט הישראלית ביום שלישי לא נפלה בחלל ריק. כמה שעות קודם לכן פירסמה חברה אחרת בתחום תוכנות האבטחה, אינטרנט סקיוריטי (ISS), אזהרת רווח לרבעון השני של השנה, שכתוצאה ממנה צנחה מנייתה ב-40% ביום אחד. ISS מתמחה בעיקר בתוכנות לבקרה והגנה מפני חדירות חיצוניות לרשת הארגונית.

מניית צ'ק פוינט, שהחלה ליפול במסחר שלאחר הסגירה ביום שני עקב האזהרה של ISS, הסתפקה ביום שלישי בנפילה של 12%. לאזהרות של צ'ק פוינט ו-ISS קדמה אזהרת הכנסות של חברה אחרת בתחום, סימנטק, העוסקת בפיתוח של תוכנות אנטי וירוס. גם מניית סימנטק הגיבה בנסיגה חדה, והשלימה מתחילת יוני 2001 נפילה של 44%.

האנליסטים של חברות האבטחה, שהיו מאוד פריים לגביהן על אף ההאטה הכללית, די הופתעו מהאזהרות של חברות האבטחה לאינטרנט. כך לדוגמה, האנליסט סטיבן זיגמונד מבנק ההשקעות דיין ראושר קיצץ את מחיר היעד שלו לצ'ק פוינט מ-135 דולר, שבו נקב לפני שבועות ספורים בלבד, ל-75 דולר בלבד. גם המחיר החדש עדיין גבוה בכ-70% מהמחיר הנוכחי של המניה 43.3 - דולר.

גם האנליסט דניאל מרון מנשואה זנקס, שנקב קודם לכן במחיר של 75 דולר לצ'ק פוינט, חתך את מחיר היעד שלו ל-55 דולר.

הסיבה להפתעת האנליסטים נובעת כנראה מעסקי תוכנות האבטחה, שעד כה לא הכזיבו. תחום תוכנות האבטחה לאינטרנט נחשב עד לשבוע שעבר לחומת ההגנה האחרונה כמעט מפני מיתון. הסיבה לכך נובעת מהעובדה שתוכנות אבטחה נחשבות עדיין ל"ציוד חובה", (Must-Have) בעסקים שמעוניינים להעביר נתחים מפעילותם לאינטרנט.

יתר על כן, חלק מהאנליסטים השתכנעו שדווקא בתקופת האטה, תוכנות הגנה מסוג פיירוול שמוכרות צ'ק פוינט ומתחרותיה, עשויות דווקא לסייע להשיג חיסכון בתפעול העסק. כך לדוגמה, באמצעות יצירת רשתות וירטואליות פרטיות מאובטחות באינטרנט (VPN) אפשר לחסוך בעלויות על קווי תקשורת הדרושים להקמת רשתות פיסיות. דרך אחרת לחסוך בהוצאות היא לאפשר לעובדים לעבוד מהבית באמצעות חיבור אינטרנט מאובטח.

ההסברים האלו נכונים, והם אולי הסיבה לכך שתחום האבטחה היה האחרון שעליו השפיעה ההאטה הכלכלית.

"בכל הנוגע להשקעה בטכנולוגיות חדשות, מנהלי הכספים של חברות הפכו לגורם מכריע", אמר בסוף השבוע האנליסט דייוויד קלייטון מבנק ההשקעות CSFB לסוכנות הידיעות "רויטרס". לדבריו, השקעות בתשתית שאינן הכרחיות יהיו הראשונות שיוותרו עליהן. "אם אתה לא משקיע במערכות תוכנה אחרות, אין לך צורך במערכות שמגינות עליהן", אומר קלייטון.

"עד 80% מההוצאות על אבטחה אינן הכרחיות כעת", אמר בסוף השבוע האנליסט ג'ורדן קליין מבית ההשקעות UBS וורבורג לעיתון הטכנולוגיה המקוון "Cnet". טענה זו שונה לחלוטין מהאופטימיות שגילה קליין במארס 2001, כשטען כי אינו מזהה כל האטה בתחום תוכנות האבטחה לאינטרנט.

אווירת קיצוץ התקציבים של החברות הגדולות פגעה בינתיים בכל מגזר תוכנות האבטחה, אבל גם בעתות סערה יש שנפגעים יותר ויש שנפגעים שפחות. ההערכה הרווחת היא שצ'ק פוינט הישראלית חשופה פחות לפגיעה, בין השאר בגלל אופי המוצרים שלה שנחשב להכרחי ואפילו זול יחסית.

"פיירוול ותוכנות אנטי וירוס נחשבים למוצרים הכרחיים ("Must-Have")", מסביר קליין. "לעומת זאת, מערכות לבקרת חדירות, או תוכנות שמספקות מפתח כניסה מאובטח למערכת מהרשת הציבורית (PKI), הם מוצרים שאינם נמצאים כרגע בעדיפות גבוהה".

לדברי נשיא צ'ק פוינט, ג'רי אונגרמן, חלק ניכר מקו מוצרי הפיירוול של החברה נמכר במחירים נמוכים יחסית של 20,000-5,000 דולר. "זה הכי הרבה שחברה יכולה לקבל תמורת פחות מ-5% מתקציב ההשקעות שלה", הוא אמר בראיון ל-Cnet. "זה יתרון מבחינתנו, ובגלל זה לא חותכים אותנו כמו שחותכים פרויקטים שעולים מיליון דולר".

כך או כך, נראה כי ההאטה בתחום טכנולוגיות המידע תמשיך להשפיע על צ'ק פוינט ואחיותיה למגזר גם בחודשים הקרובים. למנהלי החברות והאנליסטים נותר רק לקוות כי ברגע שחגורת הקיצוצים תיפתח מעט, יחזור תחום תוכנות ההגנה לצמוח בקצבים הגבוהים שידע בעבר.

"תחום האבטחה יהיה הראשון שישנה את כיוונו (כשתחל ההתאוששות), והוא יעשה זאת מהר מכולם", משוכנע זיגמונד מ-DRW. השאלה היא אם הלקוחות שלו, שקנו את צ'ק פוינט על סמך המלצתו הקודמת, משוכנעים בכך כמוהו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully