וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

איתן ורטהיימר שוקל להנפיק את קבוצת ישקר בוול סטריט

בעז בבאי

9.7.2001 / 16:41

ל-TheMarker.com נודע כי ורטהיימר ערך בדיקות לא פורמליות עם בנקים להשקעות בארה"ב; בתי ההשקעות מריל לינץ' ו-CSFB מתעניינים בהובלת ההנפקה. ישקר מכחישה

חברת ישקר, יצרנית כלי חיתוך לתעשייה אשר בבעלותו של סטף ורטהיימר, בוחנת אפשרות להנפיק את מניותיה לציבור בוול סטריט. כך נודע ל-TheMarker.com.

ל-TheMarker.com נודע כי איתן ורטהיימר, מנכ"ל ישקר, ערך בדיקות לא פורמליות עם בנקים להשקעות מארה"ב. על פי ההערכות בתי ההשקעות מריל לינץ' ו-CSFB מתעניינים באפשרות להיות החתמים המובילים בהנפקה.

ורטהיימר נמצא כעת בחו"ל ולא ניתן להשיג את תגובתו, אבל מהחברה נמסר שאין כל ממש בידיעה.

החלטה סופית לגבי ההנפקה עדיין לא התקבלה והיא תלויה בהחלטה משותפת של סטף ואיתן לגבי נכונותם לחשוף את פרטי הפעילות העסקית של החברה במסגרת תהליך ההנפקה.

להערכת בנקאי השקעות בישראל, עיתוי ההנפקה של חברה כמו ישקר נוח כיום הרבה יותר מאשר בשנתיים האחרונות, על רקע הקריסה במחירי מניות סקטור הטכנולוגיה והתגברות הנכונות של המשקיעים בארה"ב להשקיע בחברות של הכלכלה הישנה, הרושמות קצב צמיחה יציב של 10% עד 15% בשנה.

איתן ורטהיימר אמר בסוף חודש אפריל השנה בראיון ל"הארץ", שהחברה מתקרבת למכירות של מיליארד דולר בשנה ולאחר שתעבור את מחסום מיליארד הדולר, בכוונתו לקבוע יעד חדש של שני מיליארד. לדברי איתן ורטהיימר, במהלך 20 השנים האחרונות הגדילה החברה את מכירותיה בשיעור ממוצע של %15-%20 בשנה, כאשר הגידול התבצע באמצעות צמיחה מקומית ורכישות בחו"ל.

המתחרה העיקרית של ישקר הינה חברת סאנדוויק (Sandvik) השוודית, הנחשבת ליצרנית המובילה בעולם בתחום הייצור של כלי חיתוך לתעשיית הפלדה, מכרות, בנייה. סנדוויק, הנסחרת בבורסה בשטוקהולם לפי שווי שוק של 5.2 מיליארד דולר, רשמה בשנה שעברה רווח לפני מס של 533 מיליון דולר (5.8 מיליארד כתר שבדי), גידול של %6 לעומת רווח לפני מס של 502 מיליון דולר ב-1999. הכנסות החברה צמחו בשיעור של 13.5% ל-4.1 מיליארד דולר.

להערכת בנק השקעות גולדמן סאקס, הרווח לפני מס של סאנדוויק יצטמצם השנה ב-11% ל-474 מיליון דולר אבל בשנה הבאה יחול שיפור בפעילות החברה והיא צפויה לרשום רווח לפני מס של 554 מיליון דולר. ברבעון הראשון השנה נפגעה החברה השבדית מההאטה בביקושים בשוק בצפון אמריקה.

מתחרה גדולה נוספת הינה חברת קנאמטאל (Kennametal) האמריקאית, הנסחרת בבורסת ניו יורק (סימול: KMT) לפי שווי של כ-1.1 מיליארד דולר. החברה, המעסיקה כ-13,000 עובדים, רשמה הכנסות של 1.36 מיליארד דולר בתשעת החודשים שהסתיימו בסוף מארס 2001 ורווח של 43 מיליון דולר.

ישקר, שהוקמה לפני 50 שנה באזור התעשייה תפן בצפון הארץ על ידי סטף ורטהיימר, מנוהלת ב-20 השנים האחרונות בעיקר על ידי בנו, איתן ורטהיימר. החברה פועלת בחו"ל תחת שלושה מותגים - ישקר, אינגרסול וטגרוטק הקוריאנית. ישקר מעסיקה 4,500 עובדים, מהם 900 עובדים בישראל, 600 בגרמניה, 750 בדרום קוריאה ו-200 בסניפיה בבנגלו, הודו.

מרכז ההשקעות אישר באפריל השקעה של כ-26 מיליון דולר בהרחבת מפעל ישקר במגדל תפן, לצורך ייצור כלי חיתוך לתעשייה. הרחבת הייצור צפויה להגדיל את מצבת כוח האדם של החברה בישראל בעוד כ-100 עובדים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully