פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   החברה לישראל קיבלה 677 מ' שקל תמורת בתי הזיקוק

   בעקבות ההסכם יועברו 26% ממניות בז"ן לידי המדינה שתחזיק ב-100% מהמניות. המהלך יאפשר להתחיל בהפרטת בתי הזיקוק

   הסתיימה רשמית סאגת מכירת אחזקות החברה לישראל בבתי הזיקוק לנפט. החברה הודיע היום, כי קיבלה מהמדינה 677 מיליון שקל תמורת אחזקותיה בשיעור 26% בבז"ן. המחיר כולל גם תשלום דיווידנד שיחלקו בתי הזיקוק לבעלי המניות בגין רווחיהם בשנים האחרונות.

   בהתאם להסדר בין המדינה לחברה לישראל, שבשליטת סמי ועידן עופר, יועברו 26% ממניות בז"ן המוחזקות בידי החברה לידי המדינה תמורת 135 מיליון דולר. בעקבות זאת, תחזיק המדינה ב-100% ממניות בז"ן. בעקבות העברת המניות, המדינה יכולה להתחיל בביצוע ההחלטה לפצל את בתי הזיקוק לשתי חברות נפרדות - חיפה ואשדוד - ולהפריטן.

   בחברה לישראל ציינו, כי היא "ראתה, ועדיין רואה, בתהליך פיצול בתי הזיקוק החלטה כלכלית שגויה, אולם בהיותה מחויבת להסכם שנחתם בינה לבין המדינה, הודיעה כבר בעבר, כי לא תעמיד מכשולים בביצוע הפיצול".

   מנכ"ל החברה לישראל, יוסי רוזן, תקף את הביקורת שהוטחה בהסכם בין המדינה לחברה לישראל: "אני מצר על הביקורת הלא עניינית שהוטחה בהסכם, ומסע הדיסאינפורמציה הציבורי שנוהל נגדו על ידי גורמים שונים, ושגרמו לסחבת ולאובדן זמן יקר, בעיקר למדינה. פסיקת בג"ץ, שדחתה לאחרונה את העתירה לביטול ההסכם, שמה קץ לעיכובים ולסחבת, אך נזקי המסע הציבורי נגד ההסכם כבר נגרמו לכל הצדדים".

   ביום חמישי השבוע, יסתיים שלב המכרז המוקדם למכירת בית הזיקוק באשדוד - השלב הראשון בהליך פיצול ומכירת בתי הזיקוק. הליך זה צפוי להסתיים בחודש הבא ומספר מתמודדים צפויים להתחרות על רכישת השליטה בו.