וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ראשי מריל לינץ' ינסו לקדם את תהליך ההפרטה של בנק לאומי

הארץ

10.7.2001 / 7:27

החשב הכללי באוצר, ניר גלעד, אמר כי תהליך ההפרטה של לאומי נכנס לשלב הקריטי וכי האוצר יכריע לגבי המשך התהליך בעוד כשישה שבועות

מאת עמית שרביט

לאור הקשיים בהפרטת בנק לאומי יפנו בכירים במריל לינץ' לראשי בנקים בינלאומיים, שלהם פוטנציאל להתמודד בהפרטת בנק לאומי, וינסו לשכנעם להצטרף לתהליך ההפרטה. עם הבכירים נמנים יו"ר מריל לינץ' אירופה, המזה"ת ואפריקה, מייקל מרקס; נשיא מריל לינץ' הבינלאומי, יעקב פרנקל; ומנהל קבוצת הגופים המוסדיים, מתיו גרינברג.

מנהל השלוחה הישראלית של מריל לינץ', ג'רי מנדל, אמר כי מעורבתם בתהליך ההפרטה היתה מראשיתו. לדבריו מלכתחילה נעזרה החברה בפריסה העולמית שלה ובעובדיה הבכירים ביותר.

החשב הכללי באוצר, ניר גלעד, אמר כי תהליך ההפרטה של לאומי נכנס לשלב הקריטי. בכוונת המדינה למכור את גרעין השליטה שבידיה (42%). לדבריו, האוצר יכריע לגבי המשך התהליך בעוד כשישה שבועות, לאחר שייבחנו כל הגופים שנתנו הסכמה חיובית לגבי השתתפותם בתהליך.

מריל לינץ', המנהל את תהליך ההפרטה עבור חברת נכסים מ.י, ערך בשבוע שעבר סקירה בפני דירקטוריון נכסים מ.י. מנדל אמר לחברי הדירקטוריון כי שני שלישים מהתשובות שהתקבלו עד כה מגופים בנקאיים היו שליליות. השאר אמרו כי בתנאים מסוימים הם ישקלו להתמודד על מכירת השליטה בלאומי.

גלעד אמר ל"הארץ" כי הצוות שמלווה את תהליך ההפרטה פנה לגופים בינלאומיים, לאחר שאלה נבחרו לפי קריטריונים שנקבעו בוועדת גל, שבחנה את החלופות להפרטת לאומי. הפנייה נעשתה לגופים אסטרטגיים בינלאומיים גדולים - בתחום הבנקאות - מהמדינות המפותחות.

לדבריו, עד כה נעשו פניות מצד מנהלים בדרג ביניים. "לאחר שנעשה הסינון הראשוני, יש כמה גופים שלגביהם ניתן לבדוק בצורה מעמיקה - עם ההנהלה הבכירה. פה נכנסים לתמונה ראשי מריל לינץ', הנמצאים בקשר עם אותם גופים".

בחודשים האחרונים גיבש מריל לינץ' רשימה של יותר מ-50 גופים העונים על הקריטריונים שהציב האוצר, ופנה אליהם. דבר זה גרר ביקורת מצד אלה המלווים את תהליך ההפרטה מראשיתו, שטענו כי בכך גורם מריל לינץ' נזק לתהליך ההפרטה.

לדבריהם, מריל לינץ' טעה כשפנה לרשימה כה גדולה של בנקים, במקום להתמקד בלא יותר מ-5 בנקים. "כל אנליסט מתחיל יודע להפיק רשימה של 50 גופים גדולים. היתרון של בנק השקעות צריך להיות ביכולתו להפיק רשימה מצומצמת".

לדבריהם, מריל לינץ' גרם למדינה נזק ברמה הלאומית, מאחר ונוצר תהליך בו המדינה אינה מצליחה להפריט את הבנק השני בגודלו, המציג תשואות טובות לאורך זמן. "כולם מודעים למצב הגיאופוליטי של ישראל. ואולם אין צורך להעצים את הבעייתיות שהמדינה נמצאת בה".

לדבריהם, נוצר תהליך לא הגיוני שבו המדינה רודפת אחרי גופים בינלאומיים שייאותו לשקול את ההתמודדות על רכישת הבנק. להשוואה מביאים המבקרים את טורקיה, שבה המצב הגיאופוליטי דומה, הכלכלה פחות יציבה, אך התהליך הפוך. בנקים זרים מהשורה הראשונה מתחרים על רכישת בנקים מקומיים הנמצאים בפירוק.

לטענתם, ייתכן כי מריל לינץ' בתור יועץ להפרטה, היה צריך להמליץ על מעבר לחלופה שהציעה ועדת גל - שילוב של גופים פיננסיים ומכירת השליטה בבורסה, או לדחות את תהליך ההפרטה למועד מתאים יותר.

גלעד אמר כי אלו שהספידו את התהליך עשו זאת מוקדם מדי וללא צורך. "מדובר בתהליך ארוך. הדבר הכי קל הוא לעבור לחלופה. ואולם אז נפספס את המטרות שנקבעו להפרטת לאומי - הגברת התחרותיות והכנסת גורם בינלאומי למערכת הבנקאות הישראלית. עד שלא נהיה משוכנעים כי מיצינו את התהליך לא נעבור לחלופה זו".

מנדל אמר בתגובה כי ראשי מריל לינץ' היו מעורבים בתהליך מראשיתו. לטענה שמריל לינץ' לא מבצע את תפקידו אמר: "אנחנו אמורים להמליץ למדינה על הצעדים הנוספים. התאריך עצמו ייקבע על ידי המדינה. בעוד כשישה שבועות נמליץ על הפעולה הבאה שיש לנקוט. קיבלנו מספר אינדיקציות מגופים מכובדים שכן רוצים להתמודד. כמו כן, אנחנו בודקים אם יש מקום לכלול גופים פיננסיים שאינם בנקים - כמו חברות ביטוח".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully