וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קליין בהצעה מפתיעה לשר האוצר וראש הממשלה: בנק ישראל יתמוך בפעילות הכלכלית במשק

ליאור כגן

10.7.2001 / 12:31

קליין הגיש את ההצעה בסוף מאי, והיא נדחתה; קליין, המופקד על יציבות המחירים בעזרת כלי הריבית, התייחס בכך לראשונה לאפשרות כי הבנק יתמוך בצמיחה במשק

נגיד בנק ישראל, דוד קליין, הגיש בסוף מאי, במהלך פגישה עם ראש הממשלה ושר האוצר, מסמך המפרט את הצעותיו לגבי סדר היום המקרו כלכלי לתקופה הקרובה, אך הפגישה הסתיימה ללא תוצאות, וההצעה שפורטה במסמך לא התקבלה. במסמך פורטו אמצעי המדיניות הן בתחום המוניטרי שבאחריות בנק ישראל, והן בתחום הפיסקלי, אותו מנווטת הממשלה באמצעות משרד האוצר.

קליין כתב במסמך, כי מטרת המדיניות המפורטת בו, היא ליצור את התנאים אשר יאפשרו למצות את כושר הצמיחה של המשק, ולהקטין את שיעורי האבטלה. במסמך מדגיש קליין כי יש להשיג מטרות אלו במקביל לשמירה על יציבות מחירים וגירעון נמוך במאזן התשלומים, כל זאת ללא גידול בחוב החיצוני במשק.

בפירוט המדיניות המוניטרית הפתיע קליין כאשר הוא כתב, כי בנק ישראל יפעל כדי לתמוך בפעילות הכלכלית במשק. כידוע, כלי המדיניות של קליין הוא הריבית, והיעד שעומד מולו הוא יציבות מחירים, כך שבמלים אחרות (אך לא מפורשות) אומר קליין, כי הוא מוכן להפחית את הריבית במשק על מנת לעודד צמיחה. יש להדגיש כי קליין בכל התבטאותיו ונאומיו האחרונים, בהם הוא התגונן מול המתנגדים למדיניות המוניטרית, אמר כי הורדת הריבית לא תפתור את הבעיות של המשק.

הצעתו של קליין מתבררת כעין עסקת חבילה, כך לדוגמה מציע הנגיד לפתח את שוק הכספים על ידי הסרת התקרה המגבילה את הנפקת המק"מ, ביטול רצועת הניוד, והשלמת הליברליזציה בשוק המט"ח - על מנת לייעל את המדיניות המוניטרית.

לגבי יעד הגירעון, קליין כותב במסמך כי במידה שההכנסות ממסים יהיו נמוכות מהמתוכנן, ניתן יהיה לחרוג עד 0.25% אחוזי תוצר מיעד הגירעון שקבעה הממשלה. בנוסף הציע קליין כי הממשלה תחזור ותאשר את יעד הגירעון שנקבע לשנים 2001-2003, ותפרסם כרקע לדיוני התקציב ל-2002, את הערכותיה לגבי ביצוע תקציב 2001.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully