וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מי עדן החליטה לעצור את הצמיחה במטרה לחזור בשנה הבאה לרווחיות

שלומי גולובינסקי

11.7.2001 / 18:45

ל-TheMarker.com נודע כי בימים הקרובים תודיע החברה על הסכם מימון חדש; למרות הכל, בוחנת מי עדן כניסה למדינה אירופית נוספת

בשנה האחרונה ידעה יצרנית המים המינרליים מי עדן , שבשליטת רוני וגיורא נפתלי, הפסדים של עשרות מיליוני שקלים. למעשה, ההפסדים לא הפתיעו איש, והם נבעו בעיקר ממדיניות ההתרחבות הגלובלית המאסיווית של מי עדן, שכללה כניסה לפעילות בצרפת, שווייץ, ספרד ופולין.

נכון להיום שינו במי עדן את האסטרטגיה. בהנהלת מי עדן הגיעו למסקנה כי שוק ההון קונס היום יתר על המידה את החברות המפסידות, ולכן קיבלו החלטה לעשות כל שביכולתם להגיע לרווחיות מהירה. במסגרת זו, החליטו במי עדן לעצור את מדיניות הצמיחה האגרסיווית שבאה על חשבון רווחיות, וזאת, עד שכל הפעילויות הקודמות של החברה יציגו רווחים.

על פי ההערכות, תציג השנה מי עדן EBITDA חיובית של 80 מיליון שקל, ואולם בגלל הפחתות בהיקף של כ-50 מיליון שקל, הרווח התפעולי יעמוד על כ-30 מיליון שקל. על פי ההערכות, ברבעונים השלישי והרביעי של השנה תחזור מי עדן לרווחיות, שלא יעזרו לה להציג רווח שנתי חיובי. ההערכות הן שהפעילות בפולין וספרד תוביל את החברה להפסד שנתי של 12-16 מיליון שקל.

החזרה לרווחיות ברבעונים השלישי והרביעי נובעת במידה מסוימת גם מעונתיות, ומגידול בבקושים לשתייה בכלל ולמים מינרליים בפרט, בתקופת הקיץ.

למרות שינוי האסטרטגיה, במי עדן עדיין בוחנים כניסה לפעילות במדינה אירופית נוספת, אולם ההחלטה שנתקבלה היא שזוהי תהיה ההשקעה האחרונה של מי עדן עד לחזרה לרווחיות. ואגב השקעה, ל-TheMarker.com נודע כי בימים הקרובים תודיע החברה על הסכם מימון חדש עם גורם בנקאי מקומי.

נכון לסוף הרבעון הראשון של השנה, למי עדן קופת מזומנים של 29 מיליון שקל, אולם מנגד, לחברה אשראי בנקאי בהיקף של כ-165 מיליון שקל, שמרביתו מוגדר במאזן כאשראי לטווח קצר.

הפעילות בישראל היא כיום יצרן הרווחים העיקרי של מי עדן, אולם גם כאן לא הכל ורוד. פעילות מכירת המים המינרליים באמצעות הכדים אומנם תופסת תאוצה, והמים העכורים שזרמו בצינורות של מקורות רק הדגישו זאת, אולם בשוק הצרכני המצב שונה.

הפסקת הסכם השיווק המשותף ביחד עם החברה המרכזית (יצרנית קוקה קולה) הכריחה את מי עדן להקים מערך הפצה עצמאי. במי עדן סובלים לכן מירידה של אחוזים בודדים ב'שוק הקר' (קיוסקים וחנויות) ומחוסר רווחיות, למרות שמבחינה כמותית מי עדן מוכרת עדיין יותר ממתחרתה הגדולה נביעות, שמשווקת את המים המינרליים שלה באמצעות מי ששיווקה קודם לכן את מי עדן - החברה המרכזית. גם ב'שוק החם' (סופרמרקטים) מרגישה מי עדן ירידה מתונה בלבד.

מספר הלקוחות של מי עדן בתחום הכדים עומד על כ-260 אלף מהם 140 אלף בישראל ו-65-70 אלף בפולין, שם החדירה של מי עדן היא המוצלחת ביותר מחוץ לישראל. ביתר המדיניות האירופיות מספר הלקוחות עומד על כעשרת אלפים.

גם החברות הבנות מתחילות להניב מספרים חיוביים. החברה הבת קפה אספרסו-איטליה כבר עברה לרווחיות, ואילו פרשכאפ, המשווקת מדיחים משרדיים, הגיעה ברבעון השלישי של השנה לראשונה לאיזון. רק לשם השוואה, בשנה שעברה השיגה פרשכאפ הפסד תפעולי של מיליון דולר.

במי עדן בוחנים בימים אלה את האפשרות לשווק במשאיות החברה גם מותגים אחרים ולא רק את מוצריה. בין היתר, הכוונה היא לבחון שיווק מים מינרליים ממותקים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully