וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מרדכי עירער על הרשעתו לבית המשפט המחוזי

הארץ

11.7.2001 / 20:50

הפרקליטות עירערה בעבר על העונש - שנה וחצי מאסר על תנאי - ודרשה מאסר בפועל

שירות הארץ

השר לשעבר, יצחק מרדכי, עירער בצהריים על הרשעתו בביצוע מעשים מגונים בנסיבות מחמירות בחיילת ששירתה תחת פיקודו, ובביצוע מעשה מגונה בפעילה פוליטית בביתו. בערעור, שהוגש לבית המשפט המחוזי בירושלים, חוזרים פרקליטיו של מרדכי על מרבית טענותיהם שנדחו בבית משפט השלום.

לפני מספר שבועות עירערה פרקליטות מחוז ירושלים לבית המשפט המחוזי על העונש הקל מדי, לדעתה, שנה וחצי מאסר על תנאי, שנגזר על יצחק מרדכי. הפרקליטות ביקשה לגזור על מרדכי עונש מאסר בפועל. הדיון בערעור יחל בעוד כחודשיים.

מנהל המחלקה הפלילית בפרקליטות המחוז, עו"ד אלי אברבנאל, שהיה התובע במשפט מרדכי, טוען בערעור שהעונש שעליו הוחלט ברוב דעותיהם של השופטים - יעקב צבן ורפי כרמל - חורג באופן ממשי מהרמה הראויה.

לטענתו, אין בעונש כדי לשקף את חומרת העבירות שעבר מרדכי ואת הנסיבות הקשות של ביצוען. הוא מציין כי שופטי הרוב עצמם כתבו בגזר הדין, שמדובר ב"עבירות אשר החברה שלנו סובלת מהן וסולדת מהן, עבירות שיש בהן קלון".

שופטי הרוב ציינו בגזר הדין: "הנאשם ניצל את דרגתו ותפקידו וביצע מעשים מגונים בקצינה שהיתה מזכירתו האישית ובפעילה פוליטית שביקשה עבודה - שתיהן צעירות ממנו בעשרות שנים. המקרים פוגעים ומשפילים, בעיקר האירוע בדירת הנאשם בנתניה (שבו ביצע מרדכי מעשים מגונים בכפייה בקצינה). מעשים נלוזים אלה ראויים ככלל לענישה משמעותית ודווקא במקרה של איש ציבור כה מפורסם עשוי להיות לעונש כזה אפקט הרתעתי חשוב".

עו"ד אברבנאל סבור שהשופטים גם שגו בכך שלא נתנו משקל הולם לעובדה שאין מדובר במעידה חד פעמית של מרדכי, אלא בעבירות שחזרו על עצמן שלוש פעמים כלפי שתי נשים.

כמו כן, לא הובאה בחשבון די הצורך העובדה שמרדכי ביצע את מעשיו תוך ניצול מעמדו הבכיר כלפי השתיים, בידיעה שהן יירתעו בשל נחיתותן מלהגיש תלונה נגדו. לדעת התובע, השופטים הפריזו במשקל שנתנו לנסיבות האישיות של מרדכי ולזמן הרב יחסית שחלף מאז ביצוע המעשים. אברבנאל אמנם מסכים שיש להתחשב בעת קביעת העונש בשירותו הצבאי והציבורי של מרדכי, בתרומתו הרבה למדינה ובפגיעה הקשה שהסבה לו הרשעתו - אך הוא סבור שנסיבות אלה אינן מצדיקות הימנעות מהטלת מאסר בפועל, ויש להביאן לידי ביטוי במיתון תקופת המאסר. לטענתו, העונש הקל שהוטל על מרדכי פוגע בעיקרון שלפיו מידת העונש צריכה להיות אחידה לכל העבריינים.

התובע מצטט מפסק דינה של השופטת רבקה פרידמן-פלדמן שסברה בדעת מיעוט שיש לגזור על מרדכי מאסר בפועל. "ישנה חשיבות רבה למסר שייצא בגזר דין זה הן לגבי התנהגות ראויה של חיילים בכלל ומפקדים כלפי הכפופים והכפופות להם, הן לגבי התנהגות ראויה של אנשי ציבור, והן בכלל, מסר לגבי התייחסות ראויה לרצונם וגופם של איש ואשה. ניתן לומר כי האינטרס הציבורי גובר במקרה זה על ההתחשבות בנסיבותיו האישיות של הנאשם. אינטרס זה מכתיב ענישה משמעותית", כתבה השופטת. התובע מבקש מבית המשפט המחוזי ליישם את דבריה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully