וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נדחה הערר של שטראוס לקבלת הטבות מס ב-50 מ' ש'

הארץ

12.7.2001 / 7:35

על פי הקריטריונים של מרכז ההשקעות בתקופת הגשת הבקשה, ההשקעה לא היתה זכאית להטבה ממשלתית מכיוון שלא היתה כרוכה ביצוא

מאת אורה קורן

שר הבינוי והשיכון, נתן שרנסקי, ושר האוצר, סילבן שלום, קבעו אתמול כי חברת שטראוס לא תיהנה מהטבת מס הנאמדת ב-60-50 מיליון שקל, בגין השקעתה במחלבות החדשות באחיהוד.

ההחלטה התקבלה בישיבת ראשי ועדת הערר, שהיא המסגרת המכריעה בעניין ערעור חברות על החלטת מרכז ההשקעות בתמ"ס. בהחלטתם תמכו השרים בעמדה המקורית של מרכז ההשקעות, שקבע כי החברה אינה זכאית להטבה והפכו על פניה החלטה של ועדת הערר המורכבת מנציגי ציבור, שקיבלה את עמדת שטראוס.

חברת שטראוס ביקשה ממרכז ההשקעות להכיר בהקמת המחלבות החדשות באחיהוד כהשקעה הזכאית לתמיכה ממשלתית. על פי הקריטריונים של מרכז ההשקעות בתקופת הגשת הבקשה, ההשקעה לא היתה זכאית להטבה ממשלתית מכיוון שלא היתה כרוכה ביצוא. שטראוס עירערה פעם ראשונה, הבטיחה לייצא 20% מתוצרתה, וערעורה התקבל.

באחרונה התברר כי החברה שהחלה לייצר במשך השנה לא תעמוד בהתחייבות היצוא, ומרכז ההשקעות ביטל את ההטבה שאושרה. שטראוס עירערה פעם שנייה, וועדת הערר, בדרג נציגי ציבור, קיבלה את עמדתה. ישיבת הדרג הבכיר של ועדת הערר דחה אתמול את החלטת ועדת הערר וביטל סופית את מתן ההטבה.

שטראוס ביססה את בקשתה להטבה ממשלתית על שלושה טיעונים: הטיעון הראשון התייחס לעובדה שמרכז ההשקעות הציע למתחרותיה - תנובה וטרה - הטבות ממשלתיות, וזאת מבלי לדרוש עמידה בתנאי יצוא. לפיכך ציינה כי אי מתן ההטבה בגין תנאי היצוא, היא בבחינת אפליה לרעה.

עוד טענה החברה כי התחייבותה לייצא ניתנה בתקופה בה נראה שהסכסוך הערבי ישראלי על סף סיום וכללה תוכנית יצוא לעולם הערבי. מכיוון שהמצב הבטחוני התערער ואינו נמצא בשליטתה, אין היא יכולה לעמוד עתה בתנאי היצוא, ואולם אין להעניש אותה על ההתערערות הבטחונית.

בנוסף ציינה החברה כי עם הקמת המחלבה באחיהוד הגדילה החברה את מצבת העובדים באיזור הצפון ובכך עמדה בקריטריון העיקרי כיום של מתן הטבות ממשלתיות - הגברת התעסוקה וצמצום האבטלה.

שרנסקי, לשעבר שר התמ"ס, טען בדיון כי סיכונים בטחוניים או פוליטיים אליהן עלולות להיחשף חברות מייצאות, אמורים להיות מטופלים על ידי גוף אחר בתמ"ס - החברה לביטוח סיכוני סחר חוץ - ולא על ידי מרכז ההשקעות. לפיכך, מרכז ההשקעות אינו אמור לפצות חברה על אי יצוא מסיבות פוליטיות.

עוד ציין שרנסקי כי הבטחת הטבות ממשלתיות לטרה נבעה מכך שהחברה עמדה להעביר פעילות מהמרכז לפריפריה, לאזור שמשרד התמ"ס מתקשה להעביר אליו מפעלים.

שטראוס העבירה מפעל מנהריה, הנחשבת לאזור עדיפות לאומית א' וקו עימות, לאחיהוד - אזור עדיפות לאומית א' שאינו קו עימות. לכן, אין להעניק לה הטבה חריגה בגין המעבר. גם משרד האוצר הציג עמדה נחרצת נגד מתן ההטבה לשטראוס, בנימוק כי החברה לא עמדה בתנאי ההטבה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully