וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קרן סופינובה פרטנרס הצרפתית ביקשה להשתתף בגיוס ההון של די-פארם

הארץ

12.7.2001 / 9:36

מאת אורה קורן

"מכל החברות שראיתי, אני סבור שכדאי להשקיע בחברת די-פארם", אמר ד"ר ברנרד ג'ילי כשיצא מאולם הישיבות במלון היאט ריג'נסי שלחוף ים המלח, בתום כנס בן יומיים של חברות ביוטכנולוגיה. ג'ילי, שותף בקרן ההון סיכון הצרפתית סופינובה פרטנרס, הוזמן לכנס על ידי חברת כלל תעשיות ביוטכנולוגיות (כת"ב). הקרן מחזיקה בתיק של כעשר חברות, שנציגיהן, מישראל ומחו"ל, התכנסו השבוע לבחינת האפשרויות לשיתוף פעולה.

בתום המצגת של די-פארם פנה ג'ילי ליו"ר החברה ומנכ"ל כת"ב, ד"ר דוד הזלקורן, ובדק אם לא מאוחר מכדי להצטרף לגיוס של החברה. פנייתה של סופינובה לא היתה יכולה להגיע בעיתוי מוצלח יותר מבחינתה של די-פארם. החברה נמצאת בעיצומו של גיוס בהיקף 30 מיליון דולר להמשך פעילותה, אך חולשת הגיוסים בהיי-טק, ובכלל זה בביוטכנולוגיה, בשוקי העולם ניכרת גם במאמצי גיוס אלה. אף שדי-פארם נחשבת לאחת מחברות הביוטכנולוגיה המבטיחות בישראל, היא מתקשה להשלים את הגיוס, המנוהל בידי הבנק האירופי Cowen SG ונמשך חודשים ארוכים.

בכת"ב שוררת אי-שביעות רצון מקצב התקדמות הגיוס. עם זאת, בעקבות הפרסום ב"הארץ" אתמול בנושא, העדיף הזלקורן להדגיש את חציה המלא של הכוס: "אכן, הגיוס שמוביל בנק ההשקעות Cowen SG מתארך ונתקל בקשיים, שמקורם במצב הפוליטי בישראל ובמצב השווקים הפיננסיים בעולם כולו, אך בשום אופן לא הופסק ולא נכשל".

לדבריו, די-פארם מנהלת מגעים מתקדמים עם גופים בארה"ב, באירופה ובישראל המעוניינים להשקיע בה. "ההסכם בין די-פארם לבין בנק ההשקעות תקף, ומהלך הגיוס מתקיים בכפוף לו", הדגיש הזלקורן. בכך הכחיש את דבריהם של מקורבים אחרים למגעים, ולפיהם לפני כחודשיים נשלח מכתב לבנק בעניין עתיד ההתקשרות עמו. גם מייסד ומנכ"ל די-פארם, ד"ר אלכס קוזאק, אישר את קיום ההסכם: "בנק ההשקעות SG Cowen פועל, פעל וממשיך את עבודתו בעבור חברת די-פארם בארה"ב ובאירופה".

ההתעניינות בדי-פארם אינה מבשרת אמנם על השקעה בטוחה, ואולם לדברי ג'ילי, מתכוונת סופינובה להיכנס להשקעות בישראל כחלק מתוכניתה להפוך להיות גורם מרכזי בהשקעות באירופה בתחום מדעי החיים, ומבחינתה, ישראל נמצאת על המפה האירופית.

מלבד היותה הקרן הצרפתית הראשונה, ככל הנראה, שתשקיע בביוטכנולוגיה בישראל, מתייחדת סופינובה פרטנרס גם בכך שהיא משקיעה בחברות בתחילת דרכן (בשלב הסיד) ואף בשלבים מוקדמים יותר של מחקרי אקדמיה בעלי פוטנציאל למימוש עסקי. בישראל נמנעות רוב הקרנות מלהשקיע בחברות בשלבים התחלתיים.

גיוס בהיקף 330 מיליון יורו

באפריל 2001 השלימה הקרן הצרפתית גיוס רביעי בהיקף של 330 מיליון יורו. בסופינובה שישה שותפים: שלושה מתמחים בתחום טכנולוגיית המידע ושלושה בתחום הביוטכנולוגיה. לפני שהגיע לקרן עבד ג'ילי, דוקטור לביולוגיה, כמדען ושימש סגן נשיא למחקר ופיתוח במכון Merieux. ב-92' מונה לנשיא ומנכ"ל חברת Transgene, שמצבה הפיננסי היה בעייתי. ג'ילי מיקד אותה בתחום הריפוי הגנטי (Gene Therapy) והובילה להנפקה ציבורית ב-98' בנאסד"ק ובנובו מרשה, שבה גייסה 120 מיליון דולר לפי שווי של 500 מיליון דולר.

בסוף 2000, במטרה להרחיב את פעילותה באירופה בתחום הביוטכנולוגיה, הצטרף לקרן סופינובה. "לסופינובה פוטנציאל להיות קרן הביוטכנולוגיה הטובה ביותר באירופה", אמר. לדבריו, הקרן פועלת בשיתוף פעולה עם קרנות איכותיות ליצירת רשת אירופית בעלת פוטנציאל גדול להשקעה. בישראל מתקיים שיתוף הפעולה עם כת"ב, במקביל לשותפויות דומות בשווייץ ובבלגיה.

זמן המימוש התקצר לארבע שנים

מדיניותה של סופינובה היא להוביל את ההשקעות בחברות באירופה ולהציע לקרנות הפועלות עמה להצטרף אליהן. כך, לדוגמה, צירפה את כת"ב להשקעה ב-IDM הצרפתית, המפתחת מוצרים ביוטכנולוגיים לשיפור מערכת החיסון.

לדברי ג'ילי, כיום מתקצר פרק הזמן בין הקמת חברת ביוטכנולוגיה לבין מימוש ההשקעה בה. אם לפני כעשור נדרשו 8-7 שנים עד למימוש, כיום הוא מתבצע בתוך 4-3 שנים. לכן, אמר, אין הקרן נרתעת מהשקעה בחברות בשלב הסיד ואף בשלבים מוקדמים יותר. לדוגמה, חברת Nicox הוקמה בצרפת ב-95' והונפקה ב-99'. הגדילה לעשות Actelion, שהתפצלה מחברת התרופות רוש והונפקה בתוך שנה וחצי.

"כקרן הון סיכון איננו מסתכלים על חלון ההנפקות במועד ההשקעה, אלא על איכות החברה והפוטנציאל שלה", אמר ג'ילי. "אם החברה טובה, היא תמצא את החלון פתוח". לדבריו, הענף סובל מכך ששוק ההון מגיב בצורה לא-סימטרית להצלחה או לכישלון של חברות בודדות. כשיש פיתוח מוצלח נהנית ממנו החברה המפתחת, ואולם כאשר הפיתוח נפסל על ידי הרשויות, סובל הענף כולו. כיום, אמר, המצב נוח למשקיעים, מכיוון ששווי החברות ירד מתחילת השנה ב-20%-25%, בהמשך לירידות שנרשמו ב-2000.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully