וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

איום להדחת פורז עקב המאבק על ערוצי הפורנו

הארץ

12.7.2001 / 9:22

זאת במידה שיממש את איומו להקפיא את הליכי חקיקתו של התיקון לחוק הבזק

מאת צבי זרחיה

שר התקשורת, ראובן ריבלין, מאיים להדיח את יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ אברהם פורז, (שינוי) מתפקידו, אם האחרון יממש את איומו להקפיא את הליכי חקיקתו של התיקון לחוק הבזק. פורז מאיים לעשות זאת לנוכח הרוב הקיים בוועדה לצרף להצעת החוק סעיף האוסר על ערוצי הכבלים והלוויין לשדר ערוצי פורנו.

בוועדה פרצה אתמול סערה כשנדונה ההסתייגות שהגישו הח"כים יגאל ביבי (מפד"ל), יצחק וקנין ויצחק גאגולה (ש"ס) ונחמה רונן (מרכז), האוסרת על שידורי פורנו.

הח"כים הנוספים שצפויים לתמוך בהסתייגות האוסרת שידורי פורנו הם, נחום לנגנטל (המרכז), מיכאל איתן (הליכוד), צבי הנדל (האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו) ואברהם רביץ (יהדות התורה). ח"כ אחמד טיבי (תע"ל) הודיע כי לא ישתתף בהצבעה בסעיף זה.

פורז טען כי ההצעה היא בבחינת נושא חדש, וכי הוא מתנגד לכך שהתיקון לחוק הבזק העוסק בפתיחת שוק התקשורת לתחרות, יהפוך לחוק שבאמצעותו הח"כים יקבעו את תוכני השידור.

בעקבות זאת, ועדת הכנסת תצטרך ביום ב' להכריע האם מדובר בנושא חדש הטעון את כל הליכי החקיקה, או שמא ועדת הכנסת תאשר לכלול את הנושא במסגרת התיקון לחוק הבזק. ביבי העריך אתמול כי בוועדת הכנסת קיים רוב בעד הצעתו, ולכן היא עשויה להורות לוועדת הכלכלה לצרף את הסעיף לתיקון לחוק הבזק.

פורז אמר כי אם ועדת הכנסת תקבל החלטה ברוח זו, הרי שמתוקף סמכותו כיו"ר ועדת הכלכלה יקפיא את דיוניה של הוועדה, כך שהיא לא תאשר את הצעת החוק להצבעה במליאה בתוך שבועיים וכתוצאה מכך סיום החקיקה עלול להדחות בכמה חודשים.

ריבלין אמר בתגובה כי אם פורז יעכב את הליכי אישור החוק בוועדת הכלכלה, הוא יפנה אל ועדת הכנסת בדרישה להדיח את פורז מתפקידו. ריבלין אמר כי "לא יעלה על הדעת שהעבודה הרבה שהושקעה בהכנת החוק תוקפא בגלל עמדתו של פורז בעניין הפורנו". ריבלין לוחץ לסיים את הליכי החקיקה של החוק בתוך שבועיים, לפני צאתה של הכנסת לפגרה. ריבלין הודיע שלחברי הקואליציה יינתן חופש הצבעה בעניין ההצעה לאסור על שידורי הפורנו, כשהחוק יגיע למליאה.

כדי לעקוף את פורז הניח אתמול ח"כ ביבי הצעת חוק פרטית האוסרת על שידורי הכבלים והלויין לשדר ערוצי פורנו. ביבי אמר כי יבקש מוועדת הכנסת לאשר מתן פטור מחובת הנחה מוקדמת של הצעת החוק במשך 45 ימים לפני ההצבעה כך שניתן יהיה לחוקק אותה במהירות בתוך שבועיים, עד לצאת הכנסת לפגרת הקיץ. ביבי מבקש כי וועדת החינוך והתרבות תהיה זו שתדון בהצעת החוק. לחלופין הציע ביבי להעביר את הצעת התיקון לחוק הבזק לוועדה חדשה שפורז לא יעמוד בראשה או לוועדת החינוך.

במפד"ל ובסיעות החרדיות מבקשים מהליכוד לסייע להן בקידום הצעת החוק לאיסור שידורי הפורנו.

אתמול אמר פורז כי הוא מוכן לפשרה בעניין ערוצי הפורנו, ובתנאי שלא תהיה בחקיקה בחוק הבזק, אלא בהודעה של המועצה לכבלים ולוויין.

בכנסת העריכו כי בימים הקרובים יתנהלו מגעים שיאפשרו מצד אחד לחוקק בתוך שבועיים את התיקון לחוק הבזק בקריאה שנייה ושלישית, ומצד שני יאפשרו לח"כים להגיש הצעתם לאסור על שידורי פורנו.

ריבלין אמר כי מליאת הכנסת היא שתכריע בסוגייה אם תוטל על שר התקשורת החובה לאפשר לחברות המתחרות בבזק להשתמש בתשתיות שלה או שמא ייקבע שהוא יהיה רשאי לעשות כן.

בוועדה העריכו אתמול כי צפוי רוב להסתייגות של ביבי ווקנין שנועדה להכשיר את ערוצי הטלוויזיה הפיראטיים, ובכללם הערוץ שבאמצעותו משודרות דרשותיו של הרב עובדיה יוסף, והערוץ שבו משודרות דרשותיו של מנהיג המפד"ל הרב מרדכי אליהו. ההכרעה בעניין זה הועברה לוועדת הכנסת כדי שתחליט אם המדובר בנושא חדש.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully