וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מרוץ ה-IP

קוראים כותבים

12.7.2001 / 10:14

על למה כדאי להשקיע ברשת IP

מאת גיל בירן

יותר ויותר שירותים עוברים היום לאינטרנט, ולא צריך לחפור עמוק בכדי למצוא הוכחות לכך. ההתקדמות הניכרת שהושגה באיכות שירות על גבי רשתות IP (מבוססות פרוטוקול אינטרנט), מאיצה את המעבר לשדרת IP שלמה. הליבות של הרשתות העתידיות, כך די ברור כיום, יתבססו בסופו של דבר על IP.

הצורך הדוחק בשירותי IP נובע מהצמיחה חסרת התקדים של האינטרנט ברחבי העולם. מחקרים אחרונים מראים שתנועת פרוטוקול אינטרנט בארצות-הברית מכפילה את עצמה מדי ארבעה חודשים, ושווה לשיעור צמיחה ממוצע מצטבר של 300%.

מגמה זו מתפשטת לכל חלקי העולם. הצמיחה העצומה של שירותי IP יוצרת צורך להקמת שדרה חזקה מבוססת IP. על פי התחזיות, הערך הכולל של שירותי IP יגיע בשנת 2003 ל-50 מיליארד דולר.

התשתית המסורתית עדיין שולטת

אף על פי שבסופו של דבר יופיעו שירותי IP מקצה לקצה לקול ונתונים, המעבר ייקח כמה שנים. למרות שרשתות IP מחליפות בהדרגה את רשתות השירותים המקוריים, שירותים מקוריים אלה כגון Leased Lines, פריים-ריליי (FR) וקול במיתוג מעגלי (CSV) עדיין ממשיכים לשלוט בשוק ולהפיק את עיקר ההכנסות בו.

כיום, כמעט כל ההכנסות של ספקי השירותים נובעות משירותים שאינם IP (קול ונתונים). ב-1999, למשל, גם אם נביא בחשבון שירותי נתונים בלבד, היוו ההכנסות העולמיות מ-IP 5% בלבד (2 מיליארד דולר) מסך של 40 מיליארד דולר. קשה להתעלם מזרמי הכנסות גדולים, וברור ששינוי משמעותי בתמהיל ההכנסות ידרוש זמן רב.

עמוד השדרה של רשתות אלה יורכב מנתבי מתגים בסדרי גודל של ג'יגה ביט וטרה ביט. יכולת קביעת קדימויות לשירותים מבודלים, יספקו איכות שירות ואמינות משביעות רצון לאספקת כל שירות שהוא ברשת ה-IP, ובדרך זו יצעדו צעד גדול קדימה לקראת חיסול היתרון העיקרי של רשתות ATM המסורתיות.

רכיבי רשת אלה יהיו גם הרבה פחות יקרים וקלים יותר לתפעול בהשוואה לרכיבי ATM (המחיר לנקודת ATM גבוה יותר מ-IP אפילו בשוק הנוכחי), וייצרו פוטנציאל עצום להפחתת עלויות וצמצום ההשקעה הכוללת ועלויות התחזוקה.

מאחר וצמיחת תנועת ה-IP עוברת בהרבה את זו של השירותים המקוריים, ספקי שירותים נאלצים להשקיע משאבים רבים ב-IP היום, כדי להבטיח את מעמדם התחרותי בעתיד. רוב ספקי השירותים מבינים שהישרדות לטווח רחוק תלויה במידה רבה ביכולתם לבצע עכשיו השקעות אסטרטגיות בשדרת ה-IP.

ללא ספק, IP היא התשתית הנבחרת לאספקת קול ונתונים. ואכן, ספקי שירותים קיימים ושל הדור הבא כבר החלו להעביר את רשתותיהם לתשתית המבוססת כולה על פרוטוקול אינטרנט, ומוצרי תשתית ל-IP מהווים שוק גדול הצומח במהירות.

נכון כי שוק השירותים המקוריים גם הוא ממשיך לצמוח אפילו היום. צמיחה זו איטית בהרבה מזו של IP. ואולם, עבור ספקי שירותים, הערך המוניטרי המוחלט של העסקים הינו עצום.

ספקי שירותים המקימים רשתות IP מתמודדים עם בעיות של הכנסות ותת-ניצול של הרשת. כיום הם מציעים על גבי רשת ה-IP בעיקר גישה לאינטרנט ושירותים אחרים שהרווח עליהם קטן. זאת, מאחר ושירותים המציעים רווח גדול יותר אינם זמינים על תשתית ה-IP, והרבה לקוחות עסקיים כבר השקיעו בציוד בעבר ותלויים במידה רבה בשירותים שנהגו לקבל. עובדה זו מקשה על ספקי השירותים לממש את השקעתם במלואה.

שירותים מקוריים

בנוסף, בדוגמאות הרבות של שירותי אינטרנט פחות מפותחים, השימוש ברשת ה-IP כמעט ואינו קיים. עובדה זו יוצרת לחילופין מצב שבו התשואה על ההשקעה בשדרת ה-IP נתפסת כמרוחקת עוד יותר.

יכולת אספקת שירותים מקוריים עתירי הכנסות על שדרת ה-IP היתה מאפשרת לספקי השירותים לנצל באופן מיידי את הרשת ולהפיק רווחים משירותים אלה. ללא ספק, זהו טיעון חזק יותר לטובת השקעה אגרסיווית ברשת.

ספקי שירותים אינם יכולים להתעלם מההכנסות או מדרישת הלקוחות לשירותים מקוריים. בין אם מדובר בספקים קיימים הממשיכים לספק שירותים ללקוחות או בספקים מתחרים המחפשים הכנסות מוגדלות וגם מנסים להגדיל את בסיס לקוחותיהם, שירותים מקוריים מהווים כיום את המפתח לעצם קיומו של כל ספק שירותים.

בנוסף, שירותים מקוריים מתומחרים במחיר גבוה יחסית בהשוואה ל-IP, ולפיכך האינטרס של ספק שירותים שצריך להציג רווחיות בטווח הקצר הוא להציע את השירותים האלה ללקוחות.

מכאן ברור שספקי שירותי התקשורת ניצבים בפני אתגר עצום. הם חייבים להבטיח רווחיות ותחרותיות עתידית תוך מתן תגובה לפופולריות הגוברת של האינטרנט ולצמיחה העצומה בביקוש לשירותי IP.

המגמה - רשת IP אחת

עד היום, כדי למלא צרכים רבים אלה, יישמו ספקי השירותים כמה רשתות מקבילות שיתמכו בשירותים הקונבנציונליים והחדשים. רשתות מקבילות אלה מצריכות השקעה מתמשכת עצומה ויוצרות בעיות תחזוקה מורכבות המולידות בעיות נוספות, כגון ההשקעה המתפצלת בין רשתות שונות ומגבילה את הצמיחה של רשת ה-IP וההשקעה בה, ועלויות גבוהות בניהול שלוש רשתות נפרדות. מה גם שמספר רשתות קטנות יעילות פחות מרשת אחת גדולה.

על מנת לשמור על הכנסות שוטפות משירותים מקוריים ולחולל הכנסות נוספות משירותי IP, ספקי השירותים זקוקים לדרך חסכונית למתן תמיכה בריבוי שירותים על גבי רשת IP אחת ומאוחדת.

פתרון כזה חייב לאפשר למשתמשי הקצה לקבל שירותים מקוריים במקביל לשירות IP חדשים על אותו ציוד המותקן באתר הלקוח, ולהיות שקוף לחלוטין למשתמש הקצה, כלומר ללא השפעה על איכות וגיוון השירותים.

היעד העיקרי של ספקי השירותים הוא ברור: לאפשר ניוד חלק לתשתית מלאה של רשת IP אחת, אמינה ואחידה שתתמוך הן בשירותים מקוריים והן בשירותי IP מתעוררים. יכולת כזו תחסל את העלות והמאמץ הנוספים הכרוכים בהפעלת כמה רשתות במקביל, ובהחזקת מערכת שלמה של מתגים ונתבים.

היכולת לספק ריבוי שירותים ברשת IP היא "הטוב שבשני העולמות" עבור ספק השירותים, ותאפשר לפעול להשגת היעד האסטרטגי של יישום רשת IP אחידה מבלי לסכן את ההכנסות ואת שיעורי שמירת הלקוחות בטווח הקצר. כך ניתן יהיה לספק שיר

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully