וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בקשה לתביעה ייצוגית נגד אלבר בגין גביית מע"מ

הארץ

12.7.2001 / 11:07

לטענת המבקש, על פי הוראות חוק מע"מ ניתן להטיל מס ערך מוסף רק כשמתבצעת "מכירה עסקית שמבצע עוסק במהלך עסקיו הרגיל"

מאת אסף ברגרפרוינד

לבית המשפט המחוזי בתל אביב הוגשה אתמול בקשה לאישור תביעה ייצוגית בהיקף של כ-264 מיליון שקל נגד חברת הליסינג אלבר ציי רכב. מהבקשה עולה כי אלבר פעלה בניגוד להוראות חוק מע"מ, מאחר שגבתה מלקוחותיה בעסקות הליסיניג, שלא כדין, מס ערך מוסף בגין אגרת הרישוי וביטוח החובה המקיף של הרכב.

מגיש הבקשה, יעקב זלוטינק, התקשר עם אלבר בהסכם ליסינג תפעולי לרכב פרטי מסוג יונדאי לתקופה של 44 חודשים. לדבריו, על פי הסכם השכירות הסטנדרטי של אלבר, הוא חויב לשלם את התשלומים בגין הביטוח המקיף והחובה של הרכב וכן לשלם את אגרות הרישוי, כשעל פי החוזה התשלומים הללו מחויבים בתוספת מע"מ בשיעור 17%.

לטענת המבקש, על פי הוראות חוק מע"מ ניתן להטיל מס ערך מוסף רק כשמתבצעת "מכירה עסקית שמבצע עוסק במהלך עסקיו הרגיל". לכן התשלומים בגין הביטוחים ואגרת הרישוי אינם בגדר עיסוקיה של אלבר, והיא משמשת רק כמתווכת בתשלומים המעוברים למבטחים ולמשרד הרישוי.

זלוטינק הוסיף כי הוראות חוזה השכירות של אלבר נוגדות במפורש את הוראות חוק מע"מ, הקובעות כי תשלומים שונים ששילם עוסק בעבור לקוחו ואשר לגביהם הוא משמש כמתווך - לא יכללו במחיר העסקה ולא יחויבו במע"מ.

מהבקשה עולה כי אלבר חייבה את זלוטניק מדי חודש בסכום של 105 שקל במס ערך מוסף עבור תשלומי הביטוח ואגרת הרכב. מאחר שעל פי פרסומיה של אלבר יש לחברה כ-50 אלף לקוחות - הוא מעריך את הנזק שנגרם לכלל לקוחותיה ב-264 מיליון שקל (א 2083/01).

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully