וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קבוצת פישמן-בראון תיאלץ למכור חלק מאחזקותיה בערוצי זהב

הארץ

13.7.2001 / 9:05

זאת בעקבות תיקון לחוק הבזק, שבו נקבע כי מי שמחזיק 24% מעיתון, יוכל להחזיק עד 24% מחברת כבלים; התיקון מאפשר גם שימוש בתשתית בזק על ידי מתחרים

מאת יובל דרור וצבי זרחיה

ועדת הכלכלה אישרה שלשום בלילה תיקון לחוק הבזק, הנוגע לשיעור השליטה של בעלי העיתונים בחברות הכבלים; בעקבות אישור התיקון יידרשו ידיעות תקשורת וחברת פישמן-בראון למכור חלק ניכר מאחזקותיהן בחברת ערוצי זהב.

עניין מרכזי שהטריד את חברי ועדת הכלכלה היה הבעלויות הצולבות. במשק יש גופים המחזיקים בכמה גופי תקשורת; כך למשל, קבוצת פישמן שותפה ב"ידיעות אחרונות", "גלובס", חברת הכבלים ערוצי זהב וחברת התקשורת הבינלאומית קווי זהב.

חברי הוועדה ביקשו להסדיר את תחום הבעלויות הצולבות כדי למנוע השתלטות של קבוצות בודדות על ערוצי תקשורת רבים.

הוועדה אישרה גרסה המוסכמת גם על בעלי העיתונים, לפיה המחזיק ב-24% מעיתון יוכל להחזיק עד 24% מחברת כבלים. אם שני בעלי עיתונים מעוניינים להחזיק בחברת כבלים, תוגבל אחזקתם ל-33%.

סעיף זה משפיע בעיקר על קבוצת פישמן-בראון, בראשות אליעזר פישמן, המחזיקה ב-48% מערוצי זהב וב-38% מ"ידיעות אחרונות". לא ברור אם על "ידיעות אחרונות", המחזיק ב-17% מערוצי זהב, תחול הגבלה. התיקון נותן ארכה של 8 שנים לגופים החורגים מהאחוזים שנקבעו כדי להגיע לרמות האחזקה הנדרשות.

הוועדה אישרה תיקון נוסף, אותו ביקשה קבוצת הארץ; הקבוצה ביקשה לאשר לה תנאי אחזקה דומים בחברות החדשות השונות. לטענת הקבוצה, היא אינה מחזיקה בחברות כבלים, אך בידה אחזקות בחברות שהתחרו על המכרז לערוץ השלישי ולערוץ החדשות. הוועדה אישרה לקבוצת הארץ להגיע לאותן רמות אחזקות בחברות החדשות (24%) שאושרו לבעלי העיתונים האחרים בחברות הכבלים.

בנוסף, אישרה הוועדה תיקון מרכזי לחוק הבזק, שיאפשר לפתוח את שוק תקשורת הפנים לתחרות.

סעיף זה מאפשר לשר התקשורת לאשר שימוש בתשתית בזק לאחת ממתחרות החברה. מכאן, שחברת תקשורת המתחרה בבזק, תוכל להציע שירותי טלפוניה פנים ארציים כשהיא משתמשת בתשתית בזק.

חוק הבזק הנוכחי לא איפשר לשר התקשורת להורות לבזק לפתוח את התשתית שלה לשימוש המתחרים. דני רוזן, מי שהיה מנכ"ל משרד התקשורת, קבע בדו"ח רוזן כי התחרות על שירותי טלפוניה פנים ארציים תהיה מבוססת על תשתיות עצמאיות (ולא על תשתית בזק), ולכן המתחרות בחברת בזק אינן מחויבות לתת שירות בכל המדינה.

על אף שמדיניות זו מקובלת על משרד התקשורת, ביקש המשרד לפתוח פתח המאפשר לשר התקשורת לאשר שימוש בתשתית בזק למתחריה, במידת הצורך.

יו"ר הוועדה, ח"כ אברהם פורז, וח"כ מיכאל איתן טענו כי יש לחייב את שר התקשורת לאשר שימוש כזה, אישרו חברי הוועדה נוסח מתון יותר, לפיו שר התקשורת רשאי לאשר, ומכאן שהוא רשאי גם לדחות את השימוש.

בבזק ניסו לבלום את התיקון בחוק בטענה שאישור שימוש בתשתית שלה מחייב את המתחרים להציע את שירותיהם בכל המדינה, אך עמדת החברה נדחתה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully