וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בקשת מיזוג בין בראון-פישמן וידיעות אחרונות

הארץ

13.7.2001 / 9:11

ההודעה הוגשה לממונה על ההגבלים העסקיים לאחר שכשלו ניסיונותיהם של פישמן ובראון לשכנע את שטרום כי יצרו חייץ בין אחזקותיהם

מאת יורם גביזון

החברות פישמן נכסים, שבשליטת משפחת פישמן, ידיעות אחרונות ועדנה בראון, הגישו בתחילת השבוע הודעת מיזוג לממונה על ההגבלים העסקיים, דרור שטרום; ההודעה על המיזוג הוגשה לאחר שכשלו ניסיונותיהם של פישמן ובראון לשכנע את הממונה בצדקת עמדתם.

פישמן ובראון סבורים כי אין צורך בהודעת מיזוג משום שהשניים יצרו חייץ בין אחזקותיהם, לאחר שמניות ידיעות אחרונות (38% מהמניות המקנות זכות לדיווידנד) שהוחזקו בידי בראון-פישמן תקשורת, חולקו לפישמן נכסים ולחברה בבעלותה של בראון.

במסגרת עסקה לרכישת מניות רכשה בראון-פישמן תקשורת, מניות של ידיעות אחרונות מידי עודד מוזס - ובכך הגדילה את אחזקתה.

העסקה התבצעה בנובמבר 2000, ובעקבותיה גדלו אחזקות בראון-פישמן תקשורת ל-38% מהזכויות לקבלת דיווידנד. זאת כאשר רכישה של יותר מ-25% ממניותיה של חברה מחייבת הודעת מיזוג ואישור על ידי הממונה על ההגבלים העסקיים.

בראון-פישמן תקשורת הגיעה בעבר להבנה עם הממונה הקודם, דוד תדמור, שלפיה יופקד עודף המניות (13%) בידי הנאמן עו"ד ישראל קנטור, עד למכירתן לצד שלישי עד סוף מאי 2001.

בראון-פישמן תקשורת לא עמדה בסיכום, וכשפקע המועד למכירת עודף המניות חזרה על הטענה שלפיה יצירת החיץ בין אחזקות פישמן לאחזקות בראון, מייתרת את הצורך בהודעת מיזוג, משום שכל אחד משני הצדדים יחזיק בפחות מ-25% ממניות ידיעות אחרונות.

על פי הערכות, הממונה יתקשה לאשר את המיזוג, בשל החשש שכל מיזוג נוסף יחזק עוד יותר את מעמדה המונופולי של ידיעות אחרונות. זאת למרות שברשות ההגבלים העסקיים הובעה לא פעם ההערכה שאין תחרות ישירה בין "גלובס" לבין ידיעות אחרונות.

העובדה שבעלי השליטה ב"גלובס" הם שרוכשים את המניות בידיעות אחרונות ולא להיפך - מפחיתה את חומרת הבעיה. ניתן להניח כי אם יסרב הממונה לאשר את המיזוג, פישמן ובראון יערערו על החלטתו בפני בית הדין להגבלים עסקיים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully