וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ההצעה להקפאת החוק המגדיל קצבאות הילדים עלולה לגרום משבר קואליציוני

הארץ

13.7.2001 / 12:09

מאת צבי זרחיה

הצעת החוק הממשלתית להקפאתו בחצי שנה של החוק המגדיל את קצבאות הילדים, עלולה לגרום משבר קואליציוני בין הליכוד למפלגות החרדיות; לחילופין יכול החוק להוביל למשבר בין הליכוד לעבודה.

בתחילת השבוע הודיע שר האוצר, סילבן שלום, כי יגיש בקרוב לכנסת את הצעת החוק במטרה להפנות משאבים לתקציב הביטחון; דבריו הכעיסו את חברי הכנסת החרדים מיהדות התורה ומש"ס. יו"ר ועדת הכספים ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה), מיהר להודיע כי לא יקדם בוועדה את הצעת החוק ולא יתן יד לפגיעה בקצבאות הילדים.

ליצמן, שהתנה את אישורה של ההצעה להסטת 1.9 מיליארד שקל לביטחון בהעברת 350 מיליון שקל לחרדים ולהתנחלויות, כפי שהבטיח שלום, מתכוון לנהל מלחמה חזיתית נגד משרד האוצר אם יגיש את ההצעה הפוגעת בקצבאות.

הנשק של ליצמן הוא קידומן של הצעות חוק שלהן מתנגד משרד האוצר בתוקף. כך, בשבוע הבא יתקיים בוועדה בראשותו דיון בהצעות חוק הבאות להכיר לצורכי מס בריבית על המשכנתא. עלותן של הצעות חוק אלה מוערך באוצר ב-1-2 מיליארד שקל. משרד האוצר התנגד להן בשלבי החקיקה השונים, אך ערב הבחירות הודיע אריאל שרון על תמיכתו בהן.

בוועדת הכספים בטוחים כי ניתן יהיה לקדם את הצעות החוק - ולו במתכונת מצומצמת - בלי שייתקלו בהתנגדות משרד רה"מ. ליצמן טרם החליט אם להעלותן להצבעה בקריאה ראשונה כבר בשבוע הבא.

בוועדה גם מתכוונים לקדם כמה הצעות חוק פרטיות שעיקרן הכרה לצורכי מס בהוצאות על מטפלת לילדים. נציבות מס ההכנסה מתנגדת להצעות הן בשל הסרבול הביורוקרטי הכרוך במימושן הן לנוכח עלותן הגבוהה - 1.5 מיליארד שקל.

בדיון שקיימו בעניין זה בשבוע שעבר ועדה משותפת של ועדת הכספים והוועדה למעמד האשה, ציינו כל הדוברים לחיוב את העובדה ששלום היה בין מגישי הצעת החוק בעת שכיהן כחבר כנסת. עם מינויו לשר אוצר, הסיר שלום את הצעתו מהצעות החוק, על פי הנוהל האוסר על שר להגיש הצעת חוק פרטית. אם לא די באלה, ליצמן שוקל לחדש את הדיון בהצעות החוק לעיגון זכויות החקלאים בקרקע. ביהדות התורה מקווים כי האיומים ישפיעו על שר האוצר.

ואולם, לשלום יש בעיה: אם יוותר על הקפאת חוק משפחות ברוכות ילדים, יווצר עימות עם מפלגת העבודה. דקות ספורות לפני ההצבעה שנערכה ביום שני בוועדה על הקיצוץ בתקציב לצורך הגדלת המשאבים לביטחון, התקיימה התייעצות בין שלום לח"כים אברהם שוחט וויצמן שירי (עבודה).

השניים הבהירו לו כי העבודה מחויבת להחלטת הממשלה בדבר הסטת כספים לביטחון, כלומר להצעה הכוללת את הקפאת ההטבות בחוק משפחות ברוכות ילדים. שירי אמר בתום הפגישה כי שלום הבטיח לו שיגיש בקרוב לאישור הכנסת את הצעת החוק. לאחר מכן הבהיר כי אם לא יעשה כן, ימליץ בפני סיעתו ליצור משבר עם הליכוד שבמסגרתו לא תהיה העבודה מחויבת לתמוך בעמדות הממשלה.

שר האוצר עומד אפוא בצומת בו יידרש לקבל החלטה לכאן או לכאן; נראה כי ינסה להלך בין הטיפות, במיוחד כשהוא זקוק לרוב בכנסת בדיון שיחל בה לאחר החגים על הצעת תקציב המדינה ל-2002.

חוקים או כסאות

משבר קואליציוני אחר הוקפא עד לאחר החגים. מדובר בתביעת מפלגת העבודה לקבל בחזרה שני מושבים בוועדת הכספים, המאוישים על ידי חברי כנסת מיהדות התורה; שני המקומות ניתנו לסיעה החרדית עם כינון הממשלה בראשות אהוד ברק לפני שנתיים, כאשר היתה חברה בקואליציה, מכיוון שנציגיה לא קיבלו תפקידי שרים.

אמנם יהדות התורה עזבה לאחר מכן את הקואליציה בשל העברת המשחן של חברת החשמל בשבת, אך העבודה לא ביקשה משני הח"כים לפנות את מקומם. בעבודה קיוו כי זו תשוב לקואליציית ברק, או תתמוך בה מבחוץ.

לפני שבוע דרש יו"ר סיעת העבודה, ח"כ אפי אושעיה, מיהדות התורה לפנות את המושבים. אושעיה רגז על כך שוועדת העבודה והרווחה קידמה לקריאה ראשונה הצעת חוק שהגיש ח"כ משה גפני (יהדות התורה), האוסרת על הקיבוצים לפתוח חנויות בשבת. כמו כן קודמה הצעת חוק שהגיש ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה), הקובעת לנשים רפורמיות מקום תפילה מוגדר ומוגבל בכותל.

בהתייעצות שנערכה בין אושעיה, יו"ר סיעת הליכוד ח"כ זאב בוים, גפני ומזכיר הממשלה גדעון סער, הוחלט על הפסקת אש. ואולם, בכנסת נשמעו כמה גרסאות באשר לסיכומים שהושגו בישיבה. אושעיה ובוים טוענים כי גפני וליצמן הסכימו להקפיא לתקופה מסוימת את החקיקה. גפני, לעומת זאת, אומר כי יקדם את הצעת החוק שהגיש לאחר שתיערך בדיקה אם אינה פוגעת בסטטוס קוו.

כך או כך, הכנסת יוצאת בעוד שבועיים לפגרת הקיץ ונראה כי הדיונים בחקיקה השנויה במחלוקת ייערכו רק לאחר החגים. לפי שעה יכולים גפני וח"כ שמואל הלפרט (יהדות התורה) להמשיך ולשבת בוועדת הכספים על מכסת המקומות של העבודה.

מחוקקים בלי גבולות

שר האוצר שלום מתכוון להגיש בקרוב לכנסת הצעת חוק ממשלתית שתגביל את חברי הכנסת בחקיקת חוקים פרטיים; בתחילת השבוע כבר הועלתה להצבעה הצעת חוק של ח"כ אמנון רובינשטיין ממרצ, לפיה חוק שעלותו התקציבית עולה על 2.5 מיליון שקל ייכנס לתוקפו רק בשנת התקציב לאחר זו שבה נחקק.

חברי הכנסת לא אהבו, בלשון המעטה, את ההצעה שהיתה מונעת מהם לחוקק חוקים למען סקטורים שונים הקרובים ללבם, ולכן הפילו אותה. בין המתנגדים ח"כים מסיעות ש"ס ויהדות התורה, החברות בקואליציה.

יו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט, ח"כ אופיר פינס (עבודה), הודיע כי לא ימהר להגיש את הצעת החוק פעם נוספת למליאה. הוא הסביר כי הוועדה הקדישה זמן לא מבוטל לחקיקתה של הצעת חוק זו, ואין טעם בביזיון נוסף.

פינס קבל על כך שהקואליציה לא מתפקדת, על אף שיש לה רוב גדול. ואילו יו"ר הקואליציה ח"כ זאב בוים (ליכוד) הודה כי היה קשה לגייס רוב של ח"כים לתמיכה בהצעת חוק זו, מכיוון שהח"כים אינם מעוניינים להגביל את עצמם.

בינתיים ממשיכים הח"כים בחקיקה הפרטית. שלשום אושרו במליאה הצעות חוק רבות המגדילות את ההוצאות בתקציב המדינה - חרף התנגדות הממשלה. השאלה היא, האם הח"כים שדחו השבוע את הצעת החוק של רובינשטיין ייאותו לאשר את הצעתו של שלום?

במרצ חילקו משימות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully