וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הדולר רשם את הביצועים הטובים ביותר מזה 17 שנה מול מרבית המטבעות בעולם

דפנה מאור

13.7.2001 / 15:14

מתחילת השנה היו רק שלושה מטבעות עם ביצועים עדיפים: הפזו המקסיקאי; הסול הפרואני והלירה הלבנונית

הדולר רשם את הביצועים הטובים ביותר מזה 17 שנה בשוק המטבעות בעולם מתחילת השנה. מול היורו עלה הדולר ב-10.5% מתחילת השנה, לשער של 85.4 סנט ליורו; מול הין התרומם הדולר ביותר מ-8.2% לשער של 124 ין לדולר; ומול הליש"ט הנסחרת עתה ב-1.4 דולר, עלה ב-6% מתחילת השנה.

מול סל המטבעות הכולל את הנ"ל וכן את הפרנק השווייצי, הקרונה השוודית והדולר הקנדי הגיע הדולר לשיא בן 15 שנים בשבוע שעבר, ונתן תשואה של 9.7%.

שלושה מטבעות בלבד נתנו תשואות טובות מהדולר: הפזו המקסיקאי; הסול הפרואני והלירה הלבנונית. המטבע הגרוע ביותר היה הלירה הטורקית, שאיבדה מתחילת השנה 50% בעקבות משבר פיננסי בטורקיה שאילץ את הממשלה לפחת את המטבע. הריאל הברזילאי, שנפל ב-23.5% מתחילת השנה, היה השני מתחתית הרשימה.

למרות ההאטה בארה"ב נותר הדולר המטבע העדיף עבור משקיעים גלובליים, מסבירים אנליסטים. בשנה שעברה צמחה כלכלת ארה"ב ב-5% ונתנה דחיפת המשך לדולר, שהיה בין המטבעות החזקים בעולם מזה זמן רב. לאחר שהצמיחה הכלכלית הואטה, ביצע הבנק המרכזי בארה"ב 6 הורדות ריבית שהביאו את שערה של ריבית הבסיס ל-3.75%. למרות זאת לא נחלש הדולר.

ממשלת ארה"ב תומכת במדיניות הדולר החזק, למרות שהיצואניות הגדולות טוענות, ביניהן 3M, קימברלי קלרק (שפירסמה אתמול אזהרת רווח מסיבה זו) כי הפרשי השערים פוגעים בכושר התחרותיות שלהן. המקטרגים טוענים כי כוחו של הדולר עלול לעכב את ההתאוששות הכלכלית בארה"ב ובעולם כולו.

נגיד הבנק המרכזי של בריטניה, אדוארד ג'ורג', אמר ביום שני כי לדולר חזק יש אפקט שלילי על כלכלת ארה"ב בגלל מאזן הסחר, ובגלל שהוא דוחף לאינפלציה בגוש היורו.

מצד שני מסייעת המדיניות הזו לצמצום הגירעון המסחרי של ארה"ב ולנטרול הלחצים האינפלציוניים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully