וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הממשלה תדון היום בקביעת סדר העדיפויות לתקציב 2002

הארץ

15.7.2001 / 7:27

תהיה זו הפעם הראשונה שממשלה דנה בסדרי עדיפויות בתקציב עוד לפני שקבעה את מסגרות התקציב; פרופסורים לכלכלה קוראים לסילבן שלום להגדיל משמעותית את תקציבי התשתיות

מאת מוטי בסוק

הממשלה תקיים היום דיון ראשון - מתוך ארבעה - בתקציב 2002; הממשלה תדון בסדרי העדיפויות בתקציב השנה הבאה, ותהיה זו הפעם הראשונה שממשלה דנה בסדרי עדיפויות בתקציב עוד לפני שקבעה את מסגרות התקציב השונות (היקף התקציב, יעדי הגירעון, שיעור האינפלציה, גביית מסים ועוד).

ראש הממשלה, אריאל שרון, ושר האוצר, סילבן שלום, ביקשו לקיים דיון מסוג זה כדי לשמוע את דעותיהם של כל השרים על סדרי העדיפויות בתקציב, וכדי לנסות ולהגיע להסכמות בסעיפים העיקריים בתקציב השנה הבאה. ההערכה היא כי מרבית השרים יסכימו כי סעיפי הביטחון, החינוך, צמצום הפער החברתי, והתשתיות הפיסיות, צריכים לעמוד בראש סדר העדיפויות הלאומי.

באוצר העריכו אתמול כי חלק מהשרים יבקשו כי מה שבתחום אחריותם יעמוד בראש סדר העדיפויות; שלום מתכוון להציג את מצוקת הכספים הצפויה בתקציב 2002. הוא יקרא לכל השרים לנהוג באחריות.

ישיבת הממשלה האחרונה בעניין התקציב תתקיים ב-2 וב-3 בספטמבר. בישיבה זו יתקבלו ההחלטות החשובות ביחס למסגרת הכוללת של תקציב 2002, ותקציבי כל משרדי הממשלה.

ביום שישי ערך שלום מפגש עם פרופסורים מהאוניברסיטאות השונות; בין המשתתפים בפגישה היו אסף רזין, ראובן גרונאו, אפרים צדקה ואביה ספיבק. במוקד השיחה היה נושא ההשקעות בתשתית.

כל המשתתפים בפגישה אמרו לשלום כי הסכום שתשקיע הממשלה בתשתיות פיסיות השנה - מיליארד שקל - נמוך, וכי יש להגדילו בצורה משמעותית, הואיל וישראל מפגרת בתחום זה בצורה משוועת אחרי המדינות המפותחות בעולם.

רזין קרא לשר האוצר לגבש כללים נוקשים למשמעת תקציבית; כללים אלה אינם חייבים להיות זהים לכללי מאסטריכט האירופיים, שהממשלה הקודמת אימצה. עם זאת, חשוב שהכללים יהיו ברורים ושקופים, כדי שלא תהיה התנגדות מצד שוק ההון. הדברים חשובים במיוחד עתה, לנוכח המשברים בשני שווקים מתעוררים גדולים - ארגנטינה וברזיל.

רזין ציין כי חשוב שבתקציב 2002 יישמר חוק הפחתת הגירעון, אך בשני תיקונים: הגירעון יתבסס על הערכות תקבולי המס בשלוש השנים הקרובות, ולא רק בשנה הבאה. זאת כדי שהמיתון הצפוי בשנה הקרובה, כולל בהכנסות ממסים, לא יביא לקיצוץ גדול מדי בהוצאות.

תיקון נוסף מתייחס לתשתיות; לפי רזין, צריך להכפיל את ההשקעות בתשתית ב-2002 לשני מיליארד שקל. אלא שהמיליארד הנוסף צריך לבוא מהסקטור הפרטי, בשיטות BOT ו-PFI. לפי שיטות אלו, הסקטור הפרטי מקבל את הזיכיון ארוך הטווח לבניית פרויקטי תשתית - תמורת שכירות, ולאחר תקופה ארוכה יחסית הפרויקטים מועברים למדינה.

לדעת רזין, צריך להקים באוצר גוף שיפקח על הבנייה בשיטות ה-BOT וה-PFI. לפי הצעתו, הגירעון בתקציב 2002 יישאר 1.5% תוצר, כפי שהממשלה קבעה לפני שנה. אולם בעקבות שני השינויים שהציע, הגירעון יגדל דה פקטו ל-2.5% תוצר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully