וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תשואת שכר שנתית של 10%

הארץ

15.7.2001 / 9:32

בעלי חברת הברוקרים אקסלנס, רוני בירם וגיל דויטש, מבקשים להבטיח לעצמם מראש את המשכורת לחמש השנים הבאות

מאת אורי וינברגר

בתחילת אוגוסט תכנס אקסלנס השקעות , אחת מחברות הברוקרים הגדולות בישראל, אסיפה כללית מיוחדת. באסיפה הכללית ידונו דירקטוריון החברה ובעלי המניות בעניינים שעל סדר היום, דוגמת החלפת תקנון החברה לצורך התאמתו לחוק החברות, אישור הדו"חות הכספיים, מינוי חברי דירקטוריון ועוד.

בדו"ח מיידי בדבר כינוס אסיפה כללית מיוחדת שפירסמה באחרונה החברה היא מבקשת את אישור בעלי המניות לתנאי העסקתם של בעלי השליטה בה: יו"ר הדירקטוריון, רוני בירם - המחזיק בכ-25% מהון המניות - ומנכ"ל החברה, גיל דויטש, המחזיק ב-27% מההון.

החברה תבקש לאשר את שכרם של בעלי השליטה בה לחמש השנים הבאות באופן הבא: שכרם החודשי של בירם ודויטש יועלה מ-45 אלף שקל ב-2001 ל-50 אלף שקל ב-2002, לאחר מכן יועלה השכר ל-55 אלף שקל ב-2003, ול-60 אלף שקל ב-2004, ולבסוף ב-2005 יועלה שכרם החודשי של שני המנהלים ל-65 אלף שקל. הסכומים האמורים יוצמדו למדד המחירים, והם מבטיחים למעשה תשואת שכר שנתית של כ-10%.

תשואה של 10% בשנה היא תשואה שכל מנהל תיקים היה מעוניין להשיג עבור לקוחותיו, בעיקר על רקע מצבם של שווקי המניות. זה לא סוד ששוק המניות בישראל הולך ודועך; המחזורים בשוק מתדלדלים, התיקים המנוהלים מתכווצים, המשקיעים בקרנות המנייתיות מזמן מיואשים, והסוחרים נותרים בוהים במסכים. שוקי המניות מושפעים מאוד ממצב רוחם של המשקיעים, וכרגע לא נראים סימני התאוששות.

הראשונים להיפגע מהמצב בשוקי המניות הן חברות הברוקרים ובתי ההשקעות. כששוק המניות גואה, הם מרוויחים יפה. הגידול במחזורי המסחר מניב עמלות שמנות, התרחבות תיקי ההשקעות תורמת לצמיחה בהכנסות מדמי ניהול, והנהירה לקרנות הנאמנות מהווה הזדמנות פז לשיווק אגרסיווי של הקרנות הקיימות ולהשקת קרנות חדשות.

באקסלנס לא מצמצמים משכורות

בעלי חברות הברוקרים גם יודעים לתגמל את עצמם בהתאם. שיפור בביצועי החברה ניכר גם בתנאי השכר. בתקופות גאות זוכים מנהלי חברות ההשקעה למשכורות נדיבות, בונוסים ופינוקים אחרים. ואולם, כשהזמנים קשים, וההכנסות מתכווצות - גם המשכורות אמורות לרדת.

לא כך בחברת ההשקעות אקסלנס. אקסלנס נחשבת לחברת השקעות המתמחה במגוון תחומים; ניהול תיקי השקעות עבור לקוחות פרטיים ומוסדיים, ניהול קרנות נאמנות, תיווך ניירות ערך, חיתום והפצה, ואפילו בניהול קופות גמל, קרנות השתלמות וקופות לפיצויים. כל תחומי עיסוקה מושפע באופן ישיר מהמצב בשוק ההון.

ההאטה בשוק ההון לא פסחה על תוצאות החברה לרבעון הראשון של 2001. ההכנסות מני"ע הסתכמו ברבעון ב-800 אלף שקל בלבד, לעומת 9.6 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. בתחום הבנקאות להשקעות הסתכמו הכנסות הרבעון הראשון בכ-380 אלף שקל לעומת 2.3 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. סך הכנסות החברה ברבעון הראשון של 2001 היה 6 מיליון שקל - צניחה של 60% בהשוואה להכנסות ברבעון המקביל.

גם על השורה התחתונה לא פסחה ההאטה בענף, והרווח הנקי התכווץ ברבעון הראשון ל-1.1 מיליון שקל לעומת 5.7 מיליון שקל ברבעון המקביל.

ואולם, ההאטה בשוק המניות והפגיעה בתוצאות החברה לא מנעו משני בעלי השליטה בה להבטיח לעצמם תשואה שנתית של 10% בשכר.

לדעת ועדת הביקורת, בירם ודויטש הובילו את החברה להישגים מרשימים ולהצלחות בתחום ניהול ההשקעות. יש להם ידע, ניסיון וקשרים עסקיים החיוניים להמשך העסקתם בחברה ולהצלחתה. גם דויטש, מציינת ועדת הביקורת, המשמש מנכ"ל החברה, הוביל את החברה להישגים מרשימים ולהצלחות בתחום ניהול ההשקעות.

גם לו יש ידע, ניסיון וקשרים עסקיים שחיוניים להמשך העסקתו בחברה ולהצלחתה. כנראה שניסיון וקשרים הם אלמנטים חיונים לביצועים של מנהלי השקעות, אבל בחברות הברוקרים ההצלחה נגזרת בעיקר מביצועי השוק.

בשוק טוב הם מרוויחים, ובשוק לא טוב, לעומת זאת, הם מפסידים. קשה להעריך מה יעשה שוק המניות בשנים הקרובות, אך נראה כי מנהלי אקסלנס פסימיים. מנהלי החברה מעדיפים להבטיח לעצמם את התשואה מראש במקרה שהזמנים הרעים יימשכו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully