וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מפרק לינק אל.סי.קום מבקש מבית המשפט לקבוע כי הבעלות בטכנולוגיה שפיתחה החברה שייכת לה

אלי דניאל

15.7.2001 / 14:53

אל.סי.קום פיתחה מוצר תוכנה המשמש להקמת זירות למסחר בפוליסות ביטוח באמצעות האינטרנט; לטענת המפרק, החברה האם מבקשת להשתלט על הטכנולוגיה

מפרק חברת לינק אל.סי.קום, עו"ד ערן אטלס ממשרד עוה"ד איתן, פרל, לצר וכהן צדק, פנה ביום חמישי שעבר לבית המשפט המחוזי בתל אביב בבקשה כי בית המשפט יקבע כי הבעלות בטכנולוגיה שפיתחה החברה, מוצר תוכנה המשמש להקמת זירות למסחר בפוליסות ביטוח באמצעות האינטרנט הידוע בשם אואזיס, שייכת לה.

כמו כן, המפרק מבקש כי בית המשפט יורה כי עד לקבלת החלטה בסוגיית הבעלות יורה בית המשפט כי לא תעשה כל דיספוזיציה בטכנולוגיה של החברה ולא יימסר כל העתק של קוד המקור של התוכנה שפותחה ע"י לינק אל.סי.קום.

המפרק טוען כי מאז שהוקמה החברה, בחודש ינואר 2000, מומנה פעילותה בדרך של הזרמת הון על ידי החברה האם, Linkcom Software BV, חברה זרה הרשומה בהולנד ובעלי המניות בחברה האם. לטענת המפרק, הזרמת ההון בוצעה ישירות לחשבון הבנק של החברה, כאשר בסך הכל הוזרמו לחברה כ-2.1 מיליון שקל. כמו כן, המפר טוען כי החברה קיבלה מימון חיצוני באמצעות שני בנקים ישראליים בהיקף כולל של 350 אלף שקל.

לטענת המפרק, הזרמת הכספים על ידי החברה האם ובעלי מניותיה נעשתה אד-הוק, בהתאם לצרכים הפיננסיים של החברה במועד ההעברה, בלא שבין הצדדים להעברה היה הסכם מפורש המעגן את התנאים המסחריים והמשפטיים של ההעברה, ובלא שהוקנו לחברה האם ולבעלי מניותיה זכויות בנכסי החברה כנגד אותו המימון.

עוד טוען המפרק, כי מכיוון שהחברה והחברה האם נמנעו מביצוע רישום מסודר של הבעלות בתוכנת אואזיס, מכיוון שלא נערך כל הסכם בעניין הקניין הרוחני הגלום במוצר ולאור העובדה כי תוכנת אואזיס פותחה ע"י החברה, הרי שעל פי סעיף 5 לחוק זכויות יוצרים, 1911, הבעלות בתוכנת אואזיס ובזכויות הגלומות בה שייכים למפתח התוכנה - החברה.

המפרק מוסיף וטוען כי התקדמות פיתוח התוכנה נעשתה במקביל להזרמת המימון לחברה. כמו כן, המפרק טוען כי חמישה חודשים עובר לקריסת החברה, הפסיקה החברה האם באופן מוחלט את הזרמת המימון לחברה ולא חידשה אותו מאז. לטענת המפרק, החברה המשיכה בפיתוח התוכנה, על אף הפסקת המימון, כאשר ההתקדמות המשמעותית ביותר בפיתוח המוצר התרחשה דווקא בחודשים שלאחר ההפסקה המוחלטת של הזרמת המימון על ידי החברה האם.

כמו כן, המפרק טוען כי החברה האם ניסתה להשתלט על נכסי הקניין הרוחני של החברה. בין היתר, מציין המפרק, נכנסה החברה כצד להסכם פיתוח התוכנה, במקומה של החברה, תוך הצגת מצגים כאילו היא מחזיקה בכל הזכויות לקניין הרוחני. בנוסף, טוען המפרק כי חברת CWR, אשר היתה בעלת זכויות ניהול בחברה האם, כבר הודיעה על כוונתה לנקוט בהליכי פירוק כנגד החברה האם, ונראה כי כל כוונתה של CWR היא להשתלט על הקניין הרוחני של החברה.

לטענת המפרק, כל תוצאה אחרת מלבד הקביעה כי הזכויות בתוכנת אואזיס שייכות לחברה תביא לפגיעה משמעותית ביותר בנושי החברה, אשר רובם מצויים בישראל, שכן, הנכס היחידי העומד "ככרית ביטחון" לטובת הנושים הוא תוכנת אואזיס אשר במהלך פיתוחה נוצרו החובות.

יצוין, כי על פי החלטת בית המשפט שניתנה היום, הבקשה הועברה לתגובת החברה האם והכונס הרשמי בתוך 14 ימים. כמו כן, בית המשפט קבע כי עד לקבלת החלטה אחרת לא תעשה כל דיספוזיציה בנכסי החברה ובטכנולוגיה שלה. (פשר 1565/01, בש"א 15697/01)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully