וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לשכת רו"ח תפעיל את תקן הביקורת WebTrust באתרי מסחר אלקטרוניים

הארץ

16.7.2001 / 9:42

הלשכה סיימה את המו"מ עם ארגון WebTrust הבינלאומי, המעניק את חותמת האמון לאתרים מסחריים העומדים בתקני הפעלה מוגדרים ונבדקים אחת לחצי שנה בידי רואי חשבון עצמאיים

מאת בן-ציון ציטרין

לשכת רואי חשבון השלימה מו"מ עם ארגון WebTrust ועתידה לחתום בקרוב על הסכם בינלאומי עם לשכות רואי חשבון בצפון אמריקה, להפעלת תקן ביקורת לאתרי מסחר באינטרנט הישראלי.

מדובר בתוכנית בדיקה לאתרי מסחר אלקטרוניים שתעניק מעין תו תקן המכונה "חותם אמון" ומטרתו להפיג את חששות הצרכנים המעוניינים לבצע עסקות באינטרנט. עד כה חתמו על ההסכם לשכות רואי חשבון בכ-20 מדינות, ובשנה הקרובה עתידות להצטרף להסכם עשרות מדינות נוספות.

חותם האמון אינו מערכת אבטחה לאתרי אינטרנט או חתימה אלקטרונית, אלא תוכנית בינלאומית לייסוד תקן המבטיח בעיקר את הצרכנים, אך גם את הספקים הפועלים ברשת לצרכי מסחר.

חותם האמון שיוענק לאתר מסחר שכזה יבהיר לקונה כי מדובר בגוף הפועל תחת ביקורת של רואה חשבון וכי ביצוע עסקות עם גוף זה ברשת הוא פעולה בטוחה.

בעוד כשבועיים ייערך בלונדון כנס בינלאומי בעניין זה שמטרתו להביא לגלובליזציה של דרכי הביקורת לאתרי מסחר באינטרנט. לכנס הוזמנו נציגים מלשכות רואי חשבון בשש מדינות בולטות בתחום הפוטנציאל והפעילות בסחר האלקטרוני: ארגנטינה, בלגיה, הודו, ישראל, יפאן ונורווגיה.

בתקופה האחרונה פועלת לשכת רואי החשבון לקבלת חותם האמון הבינלאומי. לדברי מנכ"ל הלשכה, אבי פרידמן, הלשכה הכינה תוכנית הכשרה לרואי חשבון שימונו כ"מאשרי" אתרי מסחר אלקטרוניים העומדים בתנאים העולמיים. במסגרת ההכנות נפגש פרידמן עם ועדת האינטרנט של הכנסת והציג בפניה את התוכנית.

תוכנית WebTrust קמה כיוזמה משותפת של לשכות רואי החשבון העצמאיות בארה"ב (AICPA) ובקנדה (CICA). באחרונה פירסמו הלשכות את ערכת הדרישות המעודכנת WebTrust 2.0, המגדירה את התנאים שבהם צריך לעמוד אתר מסחר אלקטרוני בהתאם למודל העסקי שבו בחר. אתר העומד בכל דרישות התקן זכאי להציב בעמודיו את חותמת WebTrust, ובכך להבטיח ללקוחות כי הוא אתר אמין אשר שיטות פעולתו מבוקרות. בנוסף, האתר ייבדק בכל שישה חודשים בידי רואי החשבון, ואם יתברר כי חל כרסום בעמידתו בתנאים, תוסר ממנו החותמת.

בתחילת מאי השנה הודיעה חברת מיקרוסופט כי היא מקבלת על עצמה את נוהל WebTrust בתוכנת הרישום והזיהוי של לקוחות שאותה היא מספקת לשרתי מסחר אלקטרוניים. לפני חודשיים הוכרה היוזמה על ידי חברת DST, המספקת תעודות זיהוי דיגיטליות לאבטחת זיהוי הרוכשים המקוונים, וזו הודיעה על התאמת המערך שלה לזה של WebTrust.

"היקף המסחר האלקטרוני בין עסקים בעולם עתיד להגיע ב-2004 להיקף של 6.4 טריליון דולר", אמר באחרונה סגן נשיא AICPA, אלן אנדרסון. "ואולם בלא שימוש בשיטות בטוחות וניתנות למדידה, המסחר האלקטרוני לא ימצה את הפוטנציאל הטמון בו. אמון וביטחון הם מרכיבים קריטיים להתפתחות המסחר האלקטרוני, ואנחנו מספקים לעסקים ביטחון בכך שאתרים מסוימים ראויים לאמון".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully