וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מסתמן ניצחון לעמדת הבנקים הגדולים בניסוח חוק נתוני האשראי

הארץ

17.7.2001 / 7:47

לפי הצעת החוק, לקוח המבקש שימסרו אודותיו נתונים חיוביים יודיע לרשם במשרד המשפטים; ההצבעה נערכה בוועדה המשותפת לוועדת הכלכלה ולוועדת החוקה

צבי זרחיה

הבנקים הגדולים (הפועלים ולאומי ) והמועצה לצרכנות הצליחו להשיג אתמול רוב לגרסת הצעת חוק נתוני אשראי, לפיה לקוח המבקש שיאספו וימסרו אודותיו נתונים חיוביים יודיע על כך בהודעה לרשם במשרד המשפטים. ההצבעה נערכה בוועדה המשותפת לוועדת הכלכלה ולוועדת החוקה.

עם זאת, ביום ב' בעוד שבוע תקיים הוועדה המשותפת הצבעה חוזרת, שבה יוכרע העניין. זאת, לקראת אישור הוועדה להעלאת הצעת החוק להצבעה בקריאה שנייה ושלישית. בוועדה מעריכים שאם לא יחול שינוי מהותי בעמדת החברים בה, גם בהצבעה החוזרת צפוי רוב לעמדת הבנקים והמועצה לצרכנות. לפי עמדה זו, הלקוח המעוניין במסירת מידע חיובי עליו, ייצטרך לנקוט בצעד אקטיווי לשם כך.

ההערכה בכנסת היא שעמדת הבנקים הגדולים נובעת, בין השאר, מכך שהם שולטים ב-80% משוק האשראי. הבנקים צופים כי מרבית הלקוחות לא יפנו ביוזמתם על מנת להעניק אישור לאיסוף מידע עליהם, דבר שימנע, או יפגע, בתחרות להוזלת מחירי האשראי ויקטין את מעבר הלקוחות בין הבנקים.

הבנקים הקטנים והבינוניים (בהם דיסקונט , בינלאומי ואגוד ) וחברות נתוני האשראי מעוניינים בפרסום מידע חיובי. זאת, על מנת שיוכלו לפתות לקוחות טובים של הבנקים הגדולים לעבור אליהם באמצעות מתן אשראי בתנאים נוחים.

בהצעת הבנקים תמכו אתמול 5 ח"כים: איתן כבל (עבודה), מרינה סולודקין (ישראל בעלייה), אחמד טיבי (תע"ל), יצחק גאגולה (ש"ס), וטלב א-סאנע (רע"מ). נגד הצביעו הח"כים אברהם פורז (שינוי) ומיכאל איתן (ליכוד). נמנעו בהצבעה הח"כים אברהם רביץ (יהדות התורה), יגאל ביבי (מפד"ל) ואברהם הירשזון (ליכוד).

אם הצעה זו אכן תאושר על ידי הוועדה, יגיש פורז הסתייגות להצעת החוק הנתמכת על ידי הבנקים הקטנים והבינוניים, ועל ידי שר הפנים, אלי ישי, ושר המשפטים, מאיר שטרית. לפי הצעת החוק, לקוח המבקש שלא ייאספו נתונים חיוביים אודותיו, יודיע על כך ישירות לרשם. בנוסף, חברת נתוני האשראי לא תמסור נתונים חיוביים אודות לקוח, אלא אם קיבלה את הסכמתו בכתב למסירת הנתונים החיוביים למי שביקש את המידע.

בכנסת חוששים כי לנוכח דחיית ההצבעה החוזרת ליום ב' הבא, קיימת אפשרות שמליאת הכנסת לא תספיק להצביע על הצעת החוק בקריאה שנייה ושלישית עד לצאתה לפגרת הקיץ ביום ד' הבא. במקרה כזה, תידחה ההצבעה עד אוקטובר 2001.

בהצבעות שנערכו אתמול בוועדה התחוללה מהומה. יו"ר סיעת ש"ס, ח"כ יאיר פרץ, נכנס לישיבה בעת ספירת הקולות ודרש להחליף את גאגולה, לאחר שתמך בהצעה. פרץ נזף בגאגולה על הצבעתו, ואמר שהיא מנוגדת לעמדת ש"ס.

פורז נראה נבוך. הוא קיים התייעצות מהירה עם מנהלת הוועדה, לאה ורון, ועם היועצת המשפטית, אתי בנדלר, ואמר כי אינו יכול להחליט מי מייצג את ש"ס. עם זאת הבהיר כי זכותה של סיעה לקבוע את נציגיה בוועדה.

לדברי טיבי, הופעל לחץ נפשי על גאגולה. "ש"ס יכלה להחליף אותו לפני ההצבעה, אך לא ניתן לעשות זאת באמצע ההצבעה", הוא אמר.

לאחר שהתברר כי לא ניתן להחליף את גאגולה, וכי לא ניתן לבקש לקיים הצבעה חוזרת, מכיוון שלא הסתיימה ספירת הקולות בהצבעה שהחלה, הודיע פורז שהוא מקיים את ההצבעה שלא הסתיימה מחדש.

לאחר ההצבעה אמר גאגולה כי הצביע בעד לאחר שהתברר לו שהטעו את חברי הכנסת. לדבריו, לפי המידע שהוצג, חברות האשראי רק יאספו מידע ולא ימכרו אותו, אלא בהסכמת הלקוח. ואולם אם הן לא יוכלו למכור את המידע, לא תהיה להן זכות קיום. לכן, צריך לקבוע כי לקוח שירצה שיימסר לגביו מידע יודיע על כך לרשם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully