וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ירידה של 41% ברווחי מריל לינץ' ברבעון השני בעקבות ירידה בפעילות המסחר; בית ההשקעות עמד בתחזיות המונמכות

דפנה מאור

17.7.2001 / 15:13

הברוקר הגדול בארה"ב רשם רווח של 541 מיליון דולר ברבעון; אתמול הורדה תחזית האשראי של מריל

מריל לינץ' (סימול MER), הברוקר הגדול בארה"ב, דיווח היום על נפילה של 41% ברווחים ברבעון השני של 2001 לעומת הרבעון המקביל. הירידה נגרמה עקב הנסיגה בפעילות המסחר בשוק ובפעילות המיזוגים, הרכישות וההנפקות, עליהן נסמך הבנק. בשורת הרווח דיווח מריל על 541 מיליון דולר או 56 סנט למניה ועמד בתחזיות השוק, שהונמכו בעקבות אזהרת רווח שפירסם בסוף יוני.

מריל לינץ' מעסיק 15 אלף ברוקרים ומנהל 1.6 טריליון דולר בנכסי לקוחות. במהלך החודשים האחרונים החל הבנק לקצץ עלויות לנוכח הירידה בהכנסותיו מתחומים שונים. הקיצוץ הגיע, נכון ל-26 ביוני, ל-5% מכוח העבודה של מריל.

אתמול הורידה סוכנות דירוג האשראי S&P את תחזית הדירוג למריל לינץ', לצד גולדמן סאקס (סימול GS) ומורגן סטנלי (סימול MWD) - מ"יציב" ל"שלילי". הגורם להורדת הדירוג הוא הירידה בהכנסות מעמלות ותחרות מצד הבנקים המסחריים הגדולים.

משמעות הורדת התחזית היא שבשנים הקרובות עשויה S&P להוריד בפועל את הדירוג של הבנקים. ההודעה הובילה לירידה במחירי האג"ח והמניות של שלוש הפירמות. האג"ח של מריל ומורגן מדורגים -AA, הדירוג הרביעי בטיבו, בעוד האג"ח של גולדמן מדורג נמוך יותר, +A.

S&P, המדרגת אשראי של חברות לפי הסיכון הטמון בו, הודיעה כי בנקי ההשקעות נאלצים לקחת על עצמם סיכונים גדולים יותר, וייתכן כי הורדת דירוג תתבצע במהלך 3 השנים הקרובות. בשל התחרות ומצב השוק נאלצים הבנקים להוריד את התעריפים של שירותיהם, להציע הלוואות זולות יותר ולהעניק קווי אשראי בסיכון גבוה.

אחת הנקודות שהדגיש הדו"ח של S&P היא שחיתום וייעוץ אינם עוד מקור חוסן עבור בנקי ההשקעות. בעקבות ההאטה בפעילות בשוקי ההון בעולם נפגעו הכנסותיהם של הבנקים מדמי תיווך, אך המכה הקשה ביותר נפלה בתחום החיתום, לאחר שפעילות ההנפקות בשוק הואטה כמעט לכדי עצירה.

אזהרת הרווח של מריל לינץ' הגיעה לאחר שבנקי ההשקעות המובילים בוול סטריט דיווחו על ירידות חדות ברווחיהם ברבעון השני של שנת הכספים. גולדמן סאקס ובר סטרנס היו בין הנפגעים מההאטה בפעילויות ההנפקות, הרכישות והמיזוגים, ומבריחת המשקיעים משוקי ההון. היחידי עד כה שהצליח להפגין צמיחה היה ליהמן ברדרס.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully