וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הלירה הטורקית צנחה ב-8% בגלל חשש ליציבות הפיננסית בטורקיה

דפנה מאור

17.7.2001 / 16:40

איבדה 26% מאז ה-25 במאי; נרשמה התאוששות לאחר שראש ממשלת טורקיה פירסם דברי הרגעה

הלירה הטורקית צנחה ב-7.7% היום, לשער של 1.5 מיליון לירות לדולר, לנוכח חששות כי טורקיה לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה הפיננסיות. למרות תמיכה כספית נרחבת של קרן המטבע הבינלאומית והבנק העולמי, מושכים המשקיעים את כספם מהשוק הטורקי, במה שעשוי להוות הצבעת אי אמון גורפת ברפורמה המתוכננת של הממשלה.

שר האוצר של טורקיה, בולנט אסוויט, פירסם הודעת הרגעה למשקיעים, והלירה תיקנה ל-1.45 מיליון לירות לדולר. אולם אי היציבות הפוליטית בטורקיה, וחששות מחדלות פירעון של ממשלת ארגנטינה, עירערו את האמון במטבעות בשווקים מתפתחים. אסוויט תלה את הפיחות בגורמים, שלדבריו מנסים לפגוע בתוכנית ההתאוששות של ממשלת טורקיה.

הבנק המרכזי של טורקיה העלה את ריבית הבסיס ביום שני ב-4% במטרה לחזק את המטבע ולרסן את האינפלציה. היתה זו העלאת הריבית הראשונה מאז משבר המטבע בפברואר, שהקפיץ את הריבית ל-6,200%. שער הריבית הנוכחי הוא 67%. הלירה נפלה היום ב-2.3% לשער של 1.38 מיליון לירה לדולר - שפל היסטורי. מאז ה-25 במאי נפלה הלירה ב-26%.

ב-22 בפברואר, לאחר שמשקיעים משכו 4.5 מיליארד דולר מטורקיה תוך 3 ימים, הסירה ממשלת טורקיה את הגנותיה על הלירה, ובמטבע הטורקי החל פיחות מואץ. בעקבות המשבר החליטו קרן המטבע הבינלאומית והבנק העולמי להעניק לטורקיה סיוע חירום של כ-19 מיליארד דולר, בתמורה לרפורמות בכלכלה.

בשבועות האחרונים התעוררה מחלוקת פנימית בממשלת טורקיה, שהביאה לעיכוב במתן סיוע בסך 3.2 מיליארד דולר מהסכום המובטח. כלכלנים אומרים כי העלאת הריבית לא תסייע לתמוך במטבע, כל עוד התככים הפוליטיים בטורקיה נמשכים והרפורמה בענף הבנקאות והטלקום מתעכבת. במקביל, גאו המחירים הסיטוניים בחודש יוני ל-62%, לאחר שרשמו עלייה של 26.5% בפברואר.

במסחר מול היורו רשם הדולר עלייה ל-85.08 סנט; מול הין נסוג הדולר ל-125.12 ין; הליש"ט התאוששה מנפילה לרמה הנמוכה מזה חודש, של 1.3933 דולרים, ורושמת עתה שער של 1.3993 דולר, לאחר שמדד המחירים לצרכן בבריטניה רשם עלייה של 0.2% בחודש יוני - נתון המעורר ציפיות שהבנק המרכזי של בריטניה לא יוריד את הריבית ואולי אף יעלה אותה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully