וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ליהמן ברדרס: הקשר של אורכית עם GTE יישאר יציב בשנת 2001; לא מתחייבים להמשך הדרך

חזי שטרנליכט

17.7.2001 / 19:58

ההפסדים יסתכמו, להערכתם, ב-47 סנט למניה, לעומת תחזית ממוצעת בוול סטריט להפסד של 85 סנט למניה; צופים צמיחה של 5% בלבד בשנת 2002

התוצאות הכספיות שפירסמה אמש חברת אורכית הצליחו להפתיע את בתי ההשקעות שמכסים את החברה. נכון, עדיין החברה מייצרת הפסדים גבוהים והיא אף ביצעה מחיקות לא קטנות ברבעון השני, אולם נראה כי היא צועדת בדרך הנכונה.

האופטימיות שהפגין אתמול איציק תמיר, מנכ"ל החברה, לא הצליחה להדביק את האנליסטית אנדריאה גרין מבית ההשקעות ליהמן ברדרס, או, לכל הפחות, לא כמו שתמיר היה ודאי רוצה.

בדו"ח החדש על החברה גרין מתארת את הסיבות שהביאו את אורכית לעקוף את התחזיות, ובין השאר היא מזכירה את קשר המכירות החזק עם וריזון (GTE) ואת הקיטון בהוצאות התפעוליות שלה, בגובה של 19%.

בדו"חותיה מאמש דיווחה החברה על הכנסות של 37.5 מליון דולר לרבעון השני של 2001 - גבוה בכ-1.3% מתחזיתה של גרין. כמו כן, הצליחה החברה להציג הפסד של 8 סנט למניה - טוב ב-10 סנט מההפסד של 18 סנט עליו דיברו בליהמן ברדרס.

וריזון היא מקור המכירות העיקרי לרבעון זה

GTE (וריזון) היתה הלקוחה העיקרית של אורכית ברבעון הנוכחי, וזאת למרות החשש לכאורה שהקשר עימה יכול להיות מושפע לרעה על רקע המיזוג של וריזון עם בל אטלנטיק, שספקית הציוד הגדולה שלה היא אלקטל (סימול ALA) - מתחרתה של אורכית.

אם כך, הקשר עם GTE הצליח לעמוד במבחן ברבעון השני, וגרין אומרת כי הוא נראה יציב לפחות עד לסוף השנה. דברים דומים אמר לנו אתמול תמיר: "ההכנסות מ-GTE הצליחו להחזיק אותנו כל כך הרבה זמן, כך שאין לנו סיבה לחשוב שזה לא ימשיך. אני כמובן לא יכול לדעת בוודאות מה תביא עימה שנת 2002". גרין מתנדבת לכמת את המשך הקשר להכנסות של 35-40 מיליון דולר עד סוף השנה.

אבל אם GTE מייצגת את העבר ואולי את ההווה, גרין מציינת שני מנועי צמיחה אחרים לחברה, שצפויים לייצר עבורה הכנסות בשנים הקרובות: DSLAM מבוסס IP ומוצר המטרו של החברה הבת של אורכית - Corrigent.

המוצרים יתחילו להימכר בשוק באמצע שנת 2001 לפי תחזית ההנהלה, מציינת גרין, אבל טרם יציאת המוצרים מהמעבדה לידי הלקוחות וקבלת היזון חוזר מהשוק, המכירות אינן צפויות לעלות על מיליונים בודדים. תמיר העריך אמש כי לפחות עד סוף שנת 2002 המכירות מכיוון קוריגנט לא יהיו משמעותיות.

שולי הרווח הגולמי הוסיפו להתרומם

גרין מציינת לטובה את העובדה שאורכית סיפקה הפתעה נעימה - גידול של כ-7% בשולי הרווח הגולמי ל-20.5%. זאת ועוד, היא מאמינה ששולי הרווח הגולמי השנה יישארו ברמה זו בדיוק, ובשנה הבאה יוסיפו להתרומם ל-24.8%.

הסיבה לכך היא זהה למקור הצמיחה ברבעון הנוכחי: ירידה במחירי הרכיבים המרכיבים את מוצרי אורכית והעברת חלק מפעילות החברה לקבלני משנה (דוגמת SCI). כיום מוצרי ה-xDSL לפריים ריליי מיוצרים בשיטת אאוטסורסינג, וגרין מעריכה כי פס מוצרי ה-Frame Relay DSLAM יועבר כבר ברבעון הנוכחי ליצור אצל ספק זר.

אורכית הנמיכה את מאמצי המכירות והשיווק לאחרונה

מהלך נוסף שביצעה אורכית בחודשים האחרונים, שבא לידי ביטוי גם בפיטורים שביצעה, הוא קיטון בהוצאות המכירות, השיווק וההנהלה וכלליות. היא מסבירה כי הקטנת כוח המכירות והוצאות השיווק נובעת בעיקר מהעובדה שרוכשי DSLAM רבים כבר בחרו ביצרן שלהם.

עקב כך, קטנו ההוצאות התפעולי בכ-19%. עם זאת, גרין חוזה שמאמצי השיווק והמכירות יתגברו בהמשך השנה ואל תוך שנת 2002, ככל שתתקדם מכירת מוצריה החדשים של החברה.

גרין מסכמת ואומרת כי החברה שומרת כיום על צפיות טובה לרבעונים הקרובים עקב הקשר היציב (כרגע) עם GTE, אולם תחזית הצמיחה עליה מתבססת ההנהלה היא בעיקר לגבי שני המוצרים החדשים של החברה, לגביהם היא מסרבת האנליסטית לנקוט עמדה ומעדיפה לצפות לתגובות השוק למוצרים לכשיתחילו להגיע ללקוחות.

צמיחה של 5% בשורה העליונה ב-2002

והתרגום למספרים: ההפסד שחוזה גרין לאורכית לשנה, עומד על כ-47 סנט למניה והפסד של כ-34 סנט למנייה בשנת 2002. מדובר בהרעה משמעותית של התחזיות הקודמות, שדיברו על הפסד של 65 סנט ורווח של 5 סנט, בהתאמה. גרין מסבירה כי השינוי נובע מכך שתחזית המכירות שלנו היא שמרנית במיוחד.

לגבי השנה כולה, מקווים בליהמן ברדרס להכנסות של 150 מיליון דולר - צמיחה של 21% מהכנסות שנת 2000, ובהתאם לתחזית ההנהלה שקיוותה לצמיחה של 10%-15% בכל רבעון השנה. יחד עם זאת, לשנת 2002 מדברים בבית ההשקעות על הכנסות של 158 מיליון דולר - צמיחה של 5.3% בלבד.

אורכית מפתחת טכנולוגיה להעברת יישומי תקשורת רחבת פס על גבי קווי הנחושת הקיימים. החברה נסחרת בבורסת הנאסד"ק לפי שווי שוק של 55 מיליון דולר. בבית ההשקעות לא משנים את ההמלצה למניה בשלב זה, ומותירים אותה כ"תשואת שוק".

לצפייה בריכוז המלצות האנליסטים לחצו על הלינק "המלצות אנליסטים" שבראש העמוד

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully