וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עצמאי ההיי-טק מבקשים להקים איגוד מקצועי

הארץ

18.7.2001 / 10:11

לשכת ארגוני העצמאים רואה במשבר בענף ההיי-טק נקודת מפנה, שתאפשר הקמת איגוד לייצוג עובדי היי-טק עצמאים

מאת בן-ציון ציטרין

לשכת ארגוני העצמאים (להב) רואה במשבר בענף ההיי-טק נקודת מפנה שתאפשר הקמת איגוד לייצוג עובדי היי-טק עצמאים. בימים אלה מראיינת הלשכה מועמדים שיוכלו לעמוד בראש האיגוד.

היוזם הוא מנכ"ל להב, מוטי שפירא, המתכנן להקים עוד השנה איגוד חדש שיאגד אלפי עובדי היי-טק עצמאים.

עובדי היי-טק עצמאים הם עוסקים זעירים או מורשים המגישים חשבונית למקום העבודה, או נותנים שירותים לכמה מעסיקים במקביל. עובדים אלה אינם שכירים, ולכן אינם מקבלים תלוש מהמעסיק.

לדברי שפירא, רבים מהצעירים המצטרפים לשוק העבודה פונים לענפי ההיי-טק, אך השינויים בענף מביאים לפיטוריהם של עובדים רבים. "הגענו בלהב למסקנה כי מדובר בקהל יעד אידיאלי מבחינת הארגון".

להב הוא ארגון המאחד ארגוני עצמאים, וחברים בו לשכת עורכי הדין, לשכת רואי החשבון, לשכת סוכני הביטוח, יועצי מס, רופאים, בעלי מוסכים גננות וכדומה. "אנחנו ארגון של עובדי הצווארון לבן, אך גם של אנשי צווארון כחול. שילוב זה יוצר את הכתובת המתאימה לעובדי ההיי-טק העצמאים", אומר נשיא להב, זאב וינר.

מסקרים שערך הארגון עולה כי יותר ויותר אנשים צעירים, או כאלה שיצאו לפנסיה מוקדמת כשכירים, פונים ליזמויות משפחתיות, או מעוניינים לעבוד במסגרת חברות זעירות. לדברי שפירא, מגמה זו קיימת גם בהיי-טק.

לדבריו, המצטרפים החדשים לענף נחלקים לשלוש קבוצות: אלה המעוניינים לעבוד כשכירים בחברות ההיי-טק הגדולות; אנשים העובדים כעצמאים בתחום התוכנה, החומרה והאינטרנט בחברות גדולות, ואלה הפונים לעבודה כעצמאים במגוון השירותים שהענף מציע (תוכנה, חומרה, הדרכה, תחזוקת מערכות, הקמת ותחזוקת אתרי אינטרנט וכדומה).

שפירא: "המצטרפים לעבודה כעצמאים ובחברות קטנות נדרשים לסיוע וייעוץ בתחום הקמת העסקים, ובעיקר למידע בתחום הסוציאלי ובתחומי המיסוי השונים. ללהב כוחות מקצועיים בתחומים אלה. ידע זה יועמד לרשות העצמאים בענף ההיי-טק".

וינר מציין כי עובדי היי-טק שאינם שכירים, הם עצמאים בדיוק כמו בעל משרד לעריכת דין או סוכן ביטוח. "יש להם אותן בעיות כמו שלנו והם סובלים מאותן אפליות כמו עצמאים אחרים", הוא אומר. "אולי בזכות המשבר בחברות ההיי-טק, הם יגלו כי דינם ומצבם שונה משל השכירים - ועתה תהיה להם הזדמנות להתארגן".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully