וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ממשלת הונג קונג תמכור רשיונות 3G לפי שיטת תמלוגים במקום תשלום מראש

דפנה מאור

18.7.2001 / 11:50

המכרז ייפתח ב-5% מההכנסות העתידיות; נועד למזער את הנטל הפיננסי על המפעילות בעקבות לקחי המכרזים באירופה

ממשלת הונג קונג הודיעה כי תערוך בספטמבר מכרז למכירת ארבעה רשיונות להפעלת רשתות סלולר מתקדמות. בניגוד לשיטת המכירה במכרזים אחרים בעולם, מתכוונת הונג קונג לדרוש ממפעילות הרשתות תמלוגים מהכנסותיהן במקום לדרוש תשלום מראש. שיטה זו, אולי בעקבות לקחי המכרזים באירופה, נועד למזער את הנטל הפיננסי על המפעילות, נאמר בהודעה.

משרד הטכנולוגיה והתקשורת של הונג קונג יאפשר לחברות להגיש הצעותיהן ב-17 או ב-18 בספטמבר. המכרז ייפתח ב-5% מההכנסות, אולם המפעילות יידרשו לשלם סכום מינימלי של 6.4 מיליון דולר לשנה, כך שהכנסות המדינה יהיו מובטחות בשנים הראשונות, וימנעו הגדלת סיכוני האשראי של הונג קונג. החל מהשנה השישית יעלה תשלום המינימום, לפי לוח זמנים שייקבע מראש. סכום המינימום ייקבע לפי שיעור התמלוגים שיציעו המתמודדות, במטרה למנוע הצעות גבוהות מדי.

תנאי המכרז קובעים כי כל המפעילות ישלמו אותו שיעור של תמלוגים, וכי יידרשו לפתוח לפחות 30% מרשתותיהן למפעילות נטולות תשתית (MVNO - Mobile Virtual Network Operators), ולספקיות שירותי תוכן.

ארבעת הרשיונות שיימכרו יהיו תקפים ל-15 שנים, וממשלת הונג קונג איננה מתכוונת להנפיק רשיונות נוספים לפני 2005.

נראה כי היסטריית המכרזים הסלולריים שפקדה את אירופה בשנה שעברה לימדה לקח יקר את המשתתפות בו וגם משקיפות מהצד. במכרז הסלולר בגרמניה הסתיימה התחרות בגיוס של 45 מיליארד דולר לקופת ממשלת גרמניה, לפחות על הנייר. גרמניה חילקה 12 רשיונות לשש מתחרות, ביניהן וודאפון, דויטשה טלקום ואחרות. בבריטניה גויסו במכרז 32 מיליארד דולר. מחירי העתק של הרשיונות גרמו לאחת הזוכות במכרז, האצ'יסון וומפואה, לפרוש ממנו. בבריטניה עתרו לממשלה שתיים מהזוכות, וודאפון ו-One2One, בטענה שהמחירים גבוהים מדי.

המכרזים הבאים באירופה כבר היו צנועים יותר. נפילת שוקי ההון והצטברות חובות אצל חברות הטלקום הפחיתה את הביקוש למכרזים בצרפת, איטליה ובלגיה. ממשלת צרפת נאלצה להעניק את הרשיונות במחירם ההתחלתי, לאחר שנותרו במכרז פחות מתמודדות מרשיונות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully