וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מאסר בפועל למנהל בכיר במשרד התשתיות שהורשע בקבלת שוחד

עתי"ם

18.7.2001 / 20:44

דן שילה נאשם במסירת מידע פנימי תמורת טובות הנאה; נגזר עליו 9 חודשים בפועל ו-10,000 ש' קנס

9 חודשי מאסר בפועל וקנס בסך 10,000 שקל נגזרו על דן שילה, מנהל בכיר במשרד התשתיות, על ידי סגנית נשיא בית משפט השלום בירושלים, השופטת שולמית דותן. שילה נאשם במסירת מידע פנימי אותו השיג במסגרת עבודתו תמורת טובות הנאה.

השופטת מציינת בגזר הדין כי שילה פגע באמון הציבור ונטל שוחד מיזמים של חוות הרוח בצל-עסניה, בוויתור על קיום נוהלים באופן קפדני ותוך טשטוש הגבולות שבין שמירה על אינטרס הציבור לבין קידום האינטרסים של היזמים.

בהכרעת הדין נכתב כי במסגרת קשריו של שילה עם היזמים, וללא כל צורך והכרח בדבר לצורך מילוי תפקידו, נסע שילה פעמיים לאוסטריה ולן שם במלון של יצרן "הלהבים", שנועדו לחוות הרוח, פעם לבדו ופעם עם בת זוגו, ועל חשבון היצרן.

כמו כן סעד שילה על חשבון היזמים והירשה לעצמו לבקש מהם הלוואה ומשרה שימלא לאחר פרישתו מן השירות הציבורי, נכתב בהכרעה.

בגזר הדין התייחסה השופטת דותן בפליאה לבקשת סניגורו של שילה, עו"ד מרדכי לנצ'נר, שביקש את ביטול הרשעתו של שילה. "יצירה זו של 'אי הרשעה' לא נועדה ולא צריכה להיות מיועדת למי שנקבעה אשמתו בעבירות קבלת שוחד והפרת אמונים".

"מעשים של נטילת שוחד והפרת אמונים נעשים בידי אנשים הנושאים תפקיד בשירות הציבורי, הם מתפקדים במשרות אלו כשבידיהם מידה כזו או אחרת של כוח כלפי הציבור מתוקף תפקידיהם והם עושים שימוש נלוז בכוח זה, תוך העדפת אינטרסים שלהם או של מי שהם חפצים בייקרם, על פני מילוי תפקידם בנקיון כפיים ובטוהר מידות. העבירות הנדונות, מעצם טיבן אינן יכולות להיחשב כעבירות קלות", כתבה השופטת בגזר דינה.

השופטת דותן הוסיפה כי התלבטה לגבי העונש הראוי במקרה שלפניה, ולדבריה שילה אכן עשה רושם של מי שנתן מאונו וממרצו להצלחת תפקידים שמילא.

"על פי תחושתי והתרשמותי, הנאשם אינו מושחת במידותיו. כשלונו של הנאשם, כך נראה לי, נבע ממעידות שמעד כשהיה בקשר, במסגרת מילוי תפקידו, עם אנשים לא ישרים שנראו לו כמצליחנים שעושים עסקים גדולים", כתבה.

לדברי דותן, שילה היה מעונין בקשר עם היזמים המעורבים בפרשיות הנדונות, הוא רצה בהצלחתם גם תוך שמירת אופציה להצטרף אליהם. בתוך כך, "ניצל" אותם מבלי לדאוג לקביעת הגבולות והגדרות המתבקשים מתפקידו הציבורי, שבמסגרתו היה אמור לתת ליזמים שירות תוך שמירה על כללי מינהל תקין, קיום נוהלים ומניעת שיבוש בין האינטרסים של הציבור שעליהם הופקד במסגרת מילוי תפקידו ובין האינטרסים של היזמים.

השופטת דותן הוסיפה, כי גם אם היה אינטרס ציבורי מובהק בהקמתה של חוות הרוח בצל-עסנייה, גם אם לציבור חשובה היתה מאוד יוזמה שהיתה, בעצם תחילתם של השינויים הצפויים במשק החשמל במדינה, לא היה צריך לעשות כן תוך חריגה מחוזים שנחתמו בין משרד האנרגיה והתשתיות לבין היזמים, חוזים שהנאשם ולא אחר היה ממונה על מעקב אחר ביצועם ואכיפתם בקפדנות.

השופטת דותן גזרה כאמור על שילה קנס של 10,000 שקל ו-9 חודשים מאסר בפועל, שאותם יתחיל לרצות אם יבחר שלא להגיש ערעור ב-5 בספטמבר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully