וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קומברס ומה הלאה?

זאב הולצמן

12.7.2001 / 12:55

זאב הולצמן מציע לקובי אלכסנדר לצאת מהמשבר על ידי רכישת חברות סטארט אפ

כפי שכתבתי במדור זה בשבוע שעבר במפורש, אזהרת הרווח של קומברס היתה צפויה לחלוטין, כפי שצפויה אזהרת רווח של אמדוקס , אם לא ברבעון הזה (הם הוציאו בינתיים הודעת הרגעה), אז ברבעון הבא (כפי שקובעת גם חברת מורגן סטנלי). הסיבות פשוטות: השוק נמצא בשפל שעדיין לא הגיע לשיאו. חברות התקשורת הגדולות מקצצות באופן משמעותי את תוכניות ההשקעה והרכש שלהן, ולכן כל מי שקשור לעולם התקשורת במוקדם או במאוחר ייפגע ויושפע מהשפל בו נמצא הענף בשלב זה.

אך מצד שני יש לזכור כי קומברס וחברות ישראליות מובילות אחרות, כגון צ'קפוינט , אמדוקס, ומרקורי , הן חברות חזקות ביותר, עם צוות ניהולי ברמה עולמית ומהטובים ביותר, אשר נקלע למצב בו הענף כולו נמצא במשבר, והצוות הניהולי חייב להתאים את החברה בהקדם ובמהירות למצב החדש. המשמעות מבחינת החברות היא התאמה המתבטאת בקיצוצים בכוח אדם, בהתייעלות פנימית ובחיסכון בהוצאות. למרות שמדובר בצעד כואב, ככל שייעשה במהירות, בסופו של דבר הדבר ייטיב עם החברות ויאפשר להן המשך התפתחות והמשך צמיחה, כאשר המחזור יתחיל להשתנות לטובה. בקטע זה יש ללמוד מהאמריקאים, שאינם מהססים לבצע את הקיצוצים והחיתוכים הנדרשים במהירות האפשרית. חברות ישראליות שלא תעשינה זאת בזמן ובמהירות עשויות להיפגע הרבה יותר לטווח ארוך.

אנו בהחלט מאמינים כי צוותי הניהול של החברות המובילות מודעים למצב, יכולים לבצע את הצעד וגם יעשו אותו. לכן להערכתנו צפויים פיטורים של מאות ואלפי אנשים בחברות ההיי-טק הגדולות ביותר, שלא לדבר על סגירה משמעותית נוספת של חברות סטארט אפ. אנו צופים בחצי השנה הקרובה משבר הולך ומחמיר בענף ההיי-טק בישראל, הסובל מההתפתחות בעולם ובנוסף מתאפיין בבעיות הספציפיות הקשורות למצב הגיאו-פוליטי והבטחוני הישראלי, שרק מחריף את הבעיה.

אך יש גם מקום לאופטימיות. החברות הללו יכולות גם לנצל את המשבר לטובתן. אחד היתרונות של מרבית החברות הישראליות הגדולות - כמו צ'קפוינט, אמדוקס, אם סיסטמס ופלוור - הוא שהן הצליחו לגייס סכומי עתק בתקופות השיא של הבורסה, ולכן לא מאיימת עליהן כרגע סכנה קיומית. להיפך. אם יידעו לנצל בצורה נכונה את יתרות המזומנים, הרי יש להן מצד אחד הגנה והבטחה להמשך פעילותן לטווח ארוך, ומצד שני אפשרות לנצל חלק מיתרות המזומנים לרכישות של טכנולוגיות מחברות אחרות בתנאים אופטימליים מבחינת שווי, על כל הכרוך בכך. אם ההנהלות אכן תפעלנה בצורה מושכלת, הייתי מצפה לראות מצד חברות אלו רכישות נוספות של טכנולוגיות מחברות סטארט אפ פרטיות.

זאב הולצמן הוא יו"ר גיזה הון סיכון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully