וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המדען הראשי בתמ"ס גיבש הצעת פיתרון לבעיית התמלוגים של החברות הגדולות

TheMarker.com שירות

19.7.2001 / 10:53

במסגרתו יועברו המענקים מסטטוס של "חוב מותנה" לסטטוס "חוב סופי וקבוע" אותו יש להחזיר כמו כל הלוואה רגילה; הפיתרון טעון אישור התמ"ס והאוצר

המדען הראשי בתמ"ס, כרמל ורניה, ונציגי משרד האוצר הציגו היום (ה) את עיקרי תוכניתו לפתרון בעיית החברות הגדולות לנציגי החברות הרלוונטיות.

בעיית החברות הגדולות היא תוצאה של שנים רבות של תמיכת לשכת המדען הראשי בחברות, אשר הצליחו במסחור תוצרי המו"פ שלהן. בשל כך - וגם בשל שיטת "שירשור" הפרויקטים - הן מחויבות בתשלום תמלוגים למדען הראשי בהיקפים גדלים והולכים, כך שגובה המענקים שהן מקבלות מכסה את התמלוגים שהן משלמות, אך אינו מהווה תמריץ אמיתי למו"פ.

כיוון שהיקף מכירותיהן של החברות גדל משנה לשנה, כך גדלים גם התמלוגים - דבר הגורם לחברות להגדיל את בקשות התמיכה שלהן (למרות שאינן זקוקות למזומנים) - רק כדי שלא יווצרו הפסדים בדו"חותיהן הכספיים.

התוכנית לפתרון הבעיה גובשה בחודשים האחרונים ע"י המדען הראשי, משרד האוצר, ובהתייעצות עם נציגי התעשייה ועם משרדי רואי חשבון מובילים.

המפתח לפיתרון הוא הפיכתם של המענקים שניתנו לחברות הגדולות מסטטוס של "מענק מותנה" (מענק שיש להחזירו למדינה רק במידה שהפרויקטים מגיעים למסחור, באמצעות תמלוגים כאחוזים מן המכירות), לסטטוס של "חוב סופי וקבוע" שהיקפו מוסכם בין החברה למדינה, ושדינו כדין הלוואה שעל החברה להחזיר.

מהלך כזה יחייב, ככל הנראה, את החברה לרשום הוצאה חד פעמית בגין ההפרשה להחזר החוב, ואילו מאותו רגע ואילך לא תהייה חייבת בתמלוגים בגין המכירות - אלא רק בהחזר החוב, עפ"י התנאים שיסוכמו בינה לבין המדינה.

להסדר תוכל להצטרף חברה שתעמוד בשני תנאים: האחד, מכירותיה השנתיות עולות על 100 מליון דולר. השני, הוצאות המו"פ שלה עולות על 20 מיליון דולר לשנה, או שהיא מעסיקה למעלה מ-200 עובדים ישירים במו"פ.

במסגרת ההסדר תגיש החברה למדען בקשה להיוון החזרי המענקים, שתתבסס על תחזית המכירות שלה לשנים הקרובות, ותגזור מתחזית זו את התמלוגים הצפויים למדען בגין מכירות אלו.

צוות בדיקה מטעם המדען הראשי יערוך, יעבד וינתח הנתונים שנמסרו ע"י החברה. בקשת החברה וכן ממצאי צוות הבדיקה יובאו לפני ועדה מיוחדת, בראשות החשב הכללי באוצר, שתוסמך להחליט מהו היקפו של החוב שעל החברה להחזיר למדינה, ובלבד שהחוב הכולל לא יקטן מ-65% מסה"כ המענקים שקיבלה החברה מהמדען הראשי.

ניצול יעיל יותר של תקציבי המדען

במידה שהחברה מקבלת את קביעת הוועדה, היא תחתום על הסכם לפרישת החוב למדינה, בתוספת ריבית, לתקופה של עד 5 שנים. מנקודה זו ואילך - תהיה רשאית לפנות למסלול מענקים חדש אשר מתוכנן לצורך כך, ואשר מקנה זכות למענקים ללא חובת תמלוגים, בגין ביצוע מו"פ גנרי - תשתיתי, (להבדיל ממו"פ תחרותי בתוכניות מדען רגילות) או מו"פ בשיתוף פעולה עם חברות אחרות.

במידה שהחברה אינה מקבלת את קביעת המדינה - אין היא חייבת להיכנס להסדר. היא יכולה להמשיך להתחרות על תקציבי מו"פ תחרותי, מול התעשייה כולה, אולם בתנאי החזר נוקשים יותר (6% מהמכירות, במקום 3% לחברות קטנות וצעירות יותר) - תנאים המשקפים את יכולות המימון העדיפות והיכולות המשופרות ל"ספיגת" התשואה העודפת של מו"פ שיש לחברות גדולות על פני חברות קטנות.

לדברי המדען הראשי בתמ"ס, כרמל ורניה: "המהלך הנוכחי הינו פריצת דרך של ממש בשיטת העבודה של המדען. היא תמנע כמות גדולה של עבודת סרק שמתבצעת הן בחברות עצמן והן בלשכת המדען ואינה תורמת לתמריץ ממשי למו"פ. כמו כן, יאפשר המהלך ניצול יעיל יותר של תקציבי המדען - דבר חיוני בכל עת, ובמיוחד בעת הזו, כאשר מקורות מימון חלופיים נדירים יותר".

המהלך טעון אישור שרי התמ"ס והאוצר באמצעות תקנות חדשות, ובלשכת המדען הראשי מצפים שהוא יאושר כבר בשבועות הקרובים, זאת כדי לאפשר לחברות המעוניינות בכך להיכנס להסדר עוד לפני הגשת הבקשות למענקים לשנת 2002.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully