וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קומטאץ' מתקשה לגייס הון נוסף

הארץ

19.7.2001 / 14:08

הירידה במחיר המניה מנעה הזרמת הון על ידי יוז

מאת בועז לוי

המציאות הכלכלית והבורסה מכים בקומטאץ' ללא רחם. למרות כמה הודעות מהשבועות האחרונים על כמה עסקות חדשות, לא נראה כרגע שהמציאות הכלכלית תאפשר לחברה להציג צמיחה משמעותית לרבעון השני - וגם לא לגייס את המזומנים הדרושים לה כאוויר לנשימה.

אתמול הודיעה קומטאץ' כי תספק לפורטל שמפעיל תאגיד המדיה הגרמני ברטלסמן מערכות לניהול תאי דואר אלקטרוני. הפורטל מעניק ל-81 אלף עובדי ברטלסמן ובני משפחותיהם, מ-60 מדינות, גישה לתכני חינוך העשרה ובידור.

קומטאץ' עוסקת בפיתוח ושיווק מערכות לניהול דואר אלקטרוני בשיטה של מיקור חוץ (אאוטסורסינג). בשנה האחרונה נקלעה החברה למשבר קשה, ובמאמץ לקצץ בהוצאות פיטרה 60% מהעובדים. במקביל, החליטה החברה לזנוח את פלח השוק של חברות האינטרנט, שמרביתן התמוטטו, ולהסיט את מאמצי השיווק לסקטור העסקי ולפורטלים ארגוניים.

בחברה מסרבים להעריך את שווי העסקה, ואולם בבנק ההשקעות אוסקר גרוס מעריכים את שווייה ב-120 אלף דולר - שווה ערך לממוצע הכספי של החוזים עליהם חתמה החברה באחרונה. ברבעון הראשון של השנה מכרה החברה ב-4 מיליון דולר והפסידה 17 מיליון דולר.

לצד הפעילות העסקית ממשיכה קומטאץ' להשקיע משאבים רבים בעניין בוער לא פחות - מציאת מקורות מימון אשר יקלו את מצוקת המזומנים אליה נקלעה בשנה האחרונה. קומטאץ' עדיין לא מצליחה להציג מודל עסקי רווחי, ובסוף הרבעון הראשון של השנה נותרו בקופתה 13 מיליון דולר בלבד.

ואולם, מאמצי הגיוס של החברה מעלים חרס - בינתיים. בינואר הודיעה קומטאץ' כי חתמה על הסכם קו הון (Line of Equity) עם קרן טורנו האמריקאית, להנפקה של עד 4 מיליון מניות. הירידה החדה במניה מאז, צימצמה את אפשרויות הפעולה של קומטאץ', ועד היום ניצלה החברה חלק קטן מקו ההון וגייסה מטורנו רק 300 אלף דולר.

לפני חודש הגישה קומטאץ' דיווח לרשות ניירות ערך האמריקאית, ולפיו חתמה עם יוז אחזקות האמריקאית על קו הון שני. במסגרת ההסכם, התחייבה יוז להשקיע בחברה 250 אלף דולר מדי שבוע, החל ב-6 ביוני ועד ה-6 באוקטובר (במשך ארבעה חודשים בסך הכל). תמורת השקעה זו, תקבל יוז מניות קומטאץ' בהיקף שייקבע על ידי חלוקת הסכום שתשקיע במחיר הממוצע שבו נסחרה המניה במשך חמישה ימים.

ההסכם מגביל את מספר המניות שיכולה יוז לקבל ב-850 אלף, ואולם קומטאץ' הכניסה בהסכם סעיף המונע מיוז לנצל את ההסכם אם מחיר המניה ירד מתחת לרמה של 75 סנט. מאז נכנס ההסכם לתוקף נעה המניה מרבית הזמן בטווח שמתחת ל-75 סנט, ולכן יוז לא יכלה לממש את ההסכם - וקומטאץ' לא קיבלה אפילו דולר אחד מיוז.

אם יוז תממש את ההסכם, היא תזכה לבונוס בדמות כתבי אופציה, שכמותם תוגבל לעד 85 אלף יחידות, אשר יחולקו לפי יחס של אופציה אחת לכל עשר מניות שתרכוש. האופציות יהיו במחיר מימוש של 1.2 דולרים.

אם תשלים יוז רכישה של 850 אלף מניות, היא תהיה זכאית לאופציה לרכוש 1.4 מיליון מניות קומטאץ' נוספות, וכן לקבל אופציות ל-140 אלף מניות.

בהנחה שמחיר המניה יחזור ל-75 סנט, ושיוז תנצל את מלוא קו ההון וגם תממש את כל האופציות שניתנו לה, היא תקבל כמעט 2.5 מיליון מניות קומטאץ' (כמעט 15% מההון). תמורת מניות אלה היא תזרים לקופתה של קומטאץ' סכום שיתקרב ל-2 מיליון דולר.

עם פרסום התוצאות הכספיות לרבעון הראשון של השנה, העריך מנכ"ל קומטאץ', גדעון מנטל, כי החברה תיאלץ לגייס 5 מיליון דולר נוספים על מנת לממן את הפעילות ב-12 החודשים הקרובים. "אנחנו מעריכים שנצליח לגייס את הכסף", אמר אז. "אם לא נצליח, ניאלץ לקצץ שוב בהוצאות".

המשמעות של קיצוץ כזה היא בדרך כלל פיטורים נוספים, צעד שיהיה כואב במיוחד לחברה שכבר הספיקה לפטר מתחילת השנה 300 מעובדיה. האלטרנטיווה היא גיוס ברמות מחיר יורדות והולכות, המביאות לדילול גובר והולך של בעלי המניות הנוכחיים. קומטאץ' תפרסם את התוצאות הכספיות ביום שלישי הקרוב.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully