וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נשואה זנקס: מדד סביבת האינפלציה עלה השבוע ב-0.1% - עומד על 1.9%

אלי דניאל

19.7.2001 / 14:43

כלכלני נשואה זנקס מעריכים שלא תהיה הורדת ריבית החודש; צופים כי האינפלציה בשנה הקרובה תסתכם ב-1.2%; הריבית הריאלית ירדה השבוע ב-0.2% ל-4.7%

מדד סביבת האינפלציה, אותו מפרסם בית ההשקעות נשואה זנקס מדי שבוע, עלה השבוע ב-0.1% - לרמה של 1.9%. בנשואה זנקס מציינים כי בשבועיים האחרונים חלה עלייה בשיעור של 0.2% במדד סביבת האינפלציה - עלייה שהחזירה אותו לרמה בה היה לפני כחודש וחצי. כלכלני נשואה זנקס מעריכים כי ב-12 החודשים הקרובים תסתכם האינפלציה ב-1.2%.

מדד סביבת האינפלציה של נשואה זנקס מורכב משקלול של תחזיות כלכלני המקרו המובילים לשנה הקרובה; ציפיות האינפלציה בשוק ההון לשנתיים הקרובות; האינפלציה הבסיסית בחודשים האחרונים; והאינפלציה הנגזרת משיעור השינוי בכמות הכסף.

בנשואה זנקס מציינים כי תחזית האינפלציה של החזאים ל-12 החודשים הקרובים עלתה בשבוע שחלף בשיעור חד של 0.3% והיא כעת 2%. בנשואה סבורים כי מדד חודש יוני, שהפתיע לרעה את כולם כשעלה בשיעור של 0.3%, וכן הפיחות הנמשך בשער השקל, שינו את הערכות החזאים. כמו כן, הציפיות האינפלציוניות בשוק ההון עומדות כיום על 1.9%, לאחר שעלו בשבוע החולף ב-0.5%, ובכך השלימו עלייה של 0.9% בשלושת השבועות האחרונים. מנגד, האינפלציה הבסיסית ירדה בשבוע החולף בשיעור של 0.2% לרמה של 1.1%. ירידה נרשמה גם בשיעור האינפלציה המשתקפת מנתוני היצע הכסף וזו עומדת על 2.7% - כ-0.3% פחות מהשבוע שעבר.

בנשואה זנקס מוסיפים כי פערי הריבית בין ישראל לבין ארה"ב הם כיום 2.75%, ומעריכים שבנק ישראל לא יפחית החודש את הריבית בשל מספר טעמים, הכוללים, בין היתר, את העלייה בציפיות האינפלציוניות, פיחות השקל, הזעזועים בשווקים הפיננסיים הבינלאומיים והוויכוח המחריף בין משרד האוצר לבין בנק ישראל בקשר לרמת הגירעון הרצויה למשק בשנת 2002.

כלכלני נשואה זנקס מציינים כי על פי נאומו מאתמול של נגיד הפדרל ריזרב האמריקאי, אלן גרינספאן, הבנק המרכזי בארה"ב עשוי להפחית את הריבית לקראת סוף חודש אוגוסט. בנשואה זנקס צופים כי אם כך אכן יהיה, הורדה זו תקל על בנק ישראל להפחית את הריבית לקראת סוף חודש אוגוסט.

עד לסוף שנת 2001 עתיד בנק ישראל להודיע עוד 5 פעמים על גובה הריבית במשק. כלכלני נשואה זנקס מעריכים כי עד לסוף השנה יפחית בנק ישראל את הריבית לפחות עוד 3 פעמים בשיעורים של 0.2% כל פעם (הפחתה מצטברת של 0.6%), כך שבסוף השנה תעמוד ריבית בנק ישראל על 5.9%. בנשואה זנקס מוסיפים כי שיעור הריבית הריאלית ירד השבוע ב-0.2% והוא עתה 4.7%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully