וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מס הכנסה בודק העלמות מס בקניונים ובמרינות

הארץ

20.7.2001 / 9:26

מאת בן-ציון ציטרין

אגף מס הכנסה החל לפעול בשיטת טיפול חדשנית בפרויקטים מסחריים ונדל"ניים גדולים, לפי יוזמתו של נציב מס הכנסה, יוני קפלן.

לפי השיטה החדשה, פקיד שומה שבשטח שיפוטו הוקם פרויקט כלכלי גדול, יבדוק את היבטי המס של כל מרכיביו וישווה אותם לתיקים ולנתונים שמצויים אצלו. שני הפרויקטים הראשונים שנבחנים כך הם המרינה בהרצליה ומרכז עזריאלי בתל אביב.

שיטת העבודה המקובלת כיום במס הכנסה, היא טיפול פרטני בתיקי נישומים, כשעסקים גדולים מטופלים בפקיד שומה מפעלים גדולים (פשמ"ג). בניגוד אליה, השיטה החדשה מציעה טיפול ברשת נישומים שקשורים יחדיו בפרויקט מסוים.

חיי המסחר בישראל מתנקזים כיום בקניונים הכוללים מרכזי בידור, פנאי ואוכל, ובחלקם פועלים גם מגדלי משרדים. כמו כן הוקמו מרכזי מגורים לצד קניונים או מעליהם. לפי הגישה החדשה, פקיד השומה יבחן את כל מרכיבי הקניון - היזמים, חברת הבנייה, הקבלן המבצע, הרוכשים, השוכרים, הספקים ובעלי העסקים הפועלים בקניון - ויאמת את המידע שנאסף אודות הנישום עם המידע המצוי בתיקו בנציבות.

להערכת קפלן, יסודיות הביקורת תניב גביית מס נוספת, משום ששיטת הביקורת תחשוף מפלטי מס שנישומים ניצלו מבלי לדווח עליהם לרשויות. למשל, פערי דיווח על הכנסות בין מה שמצוי בסניף של רשת בקניון לבין נתונים שרוכזו בחברת הניהול של הקניון.

מס הכנסה מעוניין לבדוק כמה גורמים הקשורים למרינות, ובהם היזמים, חברות הבנייה, הקבלנים המבצעים, רוכשי ושוכרי הדירות, השטחים המסחריים ובעלי היאכטות. להערכת מס הכנסה, הצלבת מידע שנאסף במרינות עם נתונים המצויים בידי נציבות המס, עשויה לגלות פערים בדיווחי נישומים בהצהרות ההון שלהם לגבי הונם האישי.

על פי המודל החדש, פקיד השומה ישלב עבודת שטח מודיעינית מרוכזת בפרויקט עם הצלבת מידע במשרדי מס הכנסה.

השיטה החדשה דורשת העסקת גורמים מקצועיים רבים, תיאום בין משרדי פקידי שומה, ושדרוג אמצעי המחשוב של המערכת לאיתור מפלטי המס ונישומים שדיווחו דיווח חסר על הכנסותיהם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully