משפחת סמפורנה רוכשת 20.2% מהראל השקעות

סמפורנה, אחת הקבוצות העסקיות הגדולות בדרום מזרח אסיה, מבצעת הרכישה לפי שווי חברה של 900 מיליון דולר

29/05/2006

קבוצת סמפורנה הנשלטת על ידי משפחת סמפורנה, מהמשפחות העשירות בדרום מזרח אסיה, תרכוש 20.2% ממניות חברת הראל השקעות באמצעות חברת אחזקות סינגפורית שבשליטתה. הקבוצה תרכוש 10.1% ממניות הראל המוחזקות על ידי בנק דיסקונט ו-10.1% נוספים מידי משפחת המבורגר, ותצטרף אליה לגרעין השליטה בחברה. כמו כן, ניתנה לבנק דיסקונט אופציית פוט המאפשרת לו למכור בעוד שנה את יתרת אחזקותיו בהראל, המהווה כ-5.8% מהונה המונפק והנפרע של הראל, שיוכלו להירכש על ידי משפחת סמפורנה ומשפחת המבורגר בחלקים שווים.

משפחת סמפורנה הינה ממוצא סיני, שאבותיה היגרו לפני למעלה ממאה שנה מסין לאינדונזיה. קבוצת סמפורנה פועלת במספר רב של תחומים ומימשה חלק חשוב מהונה לפני כשנה כאשר מכרה את אחזקותיה בחברת הטבק סמפורנה, לקונצרן הענק "פיליפ מוריס" בכ- 5 מיליארד דולר. משפחת סמפורנה דורגה לאחרונה ע"י מגזין פורבס האמריקני כאחת מ-15 המשפחות העשירות בדרום מזרח אסיה.

עסקת הענק עם "פיליפ מוריס" וההון הנזיל הרב שהתקבל בגינה, בנוסף להונה הקודם, מאפשרים למשפחת סמפורנה להרחיב מאוד את פעילותה בתוך ומחוץ לאינדונזיה במדינות שונות באסיה, באירופה ובצפון אמריקה. הקבוצה פועלת בקשת רחבה של תחומים לרבות תחום השירותים הפיננסים (בבעלותה בנק בשוויץ), תקשורת סלולארית, מחצבי טבע, נדל"ן, תיירות ועסקי הפנאי.

מכירת אחזקותיו של בנק דיסקונט בהראל אינה מהווה הפתעה מאחר ומזה זמן ידוע כי בשל הוראות חוק ועדת בכר יהיה על הבנק לרדת בשיעור אחזקותיו בהראל בכדי לפעול בתחום הייעוץ הפנסיוני. המהלך המשמעותי הינו של משפחת המבורגר המצרפת לקבוצת השליטה בחברה שותף זר. יו"ר קבוצת הראל השקעות, מר יאיר המבורגר, ציין כי "אנו שמחים על הצטרפותה של קבוצת סמפורנה להראל ומשוכנעים כי זו תחילתו של שיתוף פעולה פורה וממושך. אני מאמין כי השילוב בין ההנהלה המנוסה של החברה, יחד עם הערך המוסף הרב של קבוצת סמפורנה בשווקים הבינ"ל יתרמו להרחבת פעילותה של הראל מחוץ לישראל בכלל ובאסיה בפרט. אני רוצה להודות לבנק דיסקונט על השותפות הנאמנה בשנים האחרונות ומביט קדימה בתקווה להמשך שיתוף פעולה פורה גם בעתיד".

קשריה של משפחת סמפורנה עם ישראל נוצרו באמצעות מנהל העסקים של המשפחה מר אריאל קור ונציגה בישראל מר גבריאל פרל. עם השלמת העסקה תציע המשפחה למנות את מר קור ומר פרל כחברים בדירקטוריון הראל השקעות. כמו כן, ימונה מר גבריאל פרל לתפקיד סגן יו"ר הראל השקעות.

משפחת סמפורנה נעזרה בשרותיו של בנק ההשקעות האמריקני גולדמן סאקס בביצוע העסקה. משפחת המבורגר נעזרה בשרותיו של בנק ההשקעות האמריקני מורגן סטנלי .

השלמת העסקה מותנית בהתקיים תנאים מסוימים ובקבלת אישורים רגולטורים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully