וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עגלת הקניות של ישראל ומזין ואלי משיח

הארץ

22.7.2001 / 9:21

מאת עודד חרמוני

בשבוע שעבר, עם חתימת עסקת מכירתה לחברת התוכנה האמריקאית דיוויין (Divine), הסתיים עידן הטיפוח חברות הסטארט-אפ של חברת ההשקעות אמיקום. מעתה היא תהיה זרוע התוכנה של דיוויין, המתכננת לצמוח באמצעות רכישת חברות ישראליות.

הסיבה למכירת אמיקום היא התנאים החדשים בשוק, אומר יו"ר אמיקום לשעבר, ישראל מזין. "כאשר השוק בשפל, לחברות השקעות קשה יותר לפעול מאשר לקרנות הון סיכון, אבל מצד שני יש הזדמנויות טובות. בעבר רצינו רבע מהמניות בחברות, כיום אנחנו רוצים שליטה מוחלטת ולמזג חברות בדיוויין. כיום יש הרבה חברות מוצלחות שאותן ניתן לרכוש במחירים נוחים ולשלבן בסל המוצרים שמציעה דיוויין, תוך ניצול מערך השיווק של החברה הכולל 500 איש".

לדבריו, בעקבות המיזוג נהפכה אמיקום לאחת הקבוצות החזקות בדיוויין, עם כ-%15 ממניות החברה - לעומת שותפים מפורסמים לא פחות המחזיקים בפחות מניות, כמו מיקרוסופט (12%), Dell ו-CA.

"היום אני מאמין שצריכים לאחד חברות תחת גג אחד", הוא אומר. "אנחנומתכוונים לרכוש יותר מעשר חברות, בהן גם חברות פרטיות וציבוריות בישראל שאנו בוחנים כרגע. מדובר בחברות בשווי של עד כ-50 מיליון דולר כל אחת".

עם הקמתה של אמיקום, באפריל 2000, רכשה דיוויין 33% ממניותיה לפי שווי חברה של 51 מיליון דולר. בהסכם ההשקעה היה סעיף שאיפשר לה להשלים את רכישת מלוא השליטה באמיקום. בשבוע שעבר היא הפעילה אותו, ורכשה את שאר הבעלות בעסקת מניות בהיקף של 17.9 מיליון דולר. הפעם נעשתה העסקה לפי שווי של 26 מיליון דולר - מחצית משוויה של אמיקום בעת הקמתה. בעקבות המיזוג ייהפכו מזין וידידו אלי משיח, דב גל ויתר השותפים להנהלת אמיקום לאחראים לפעילות התוכנה ורכישת החברות של דיוויין בישראל ובאירופה.

חברת דיוויין הוקמה בשיקגו ב-99', והיא נסחרת בנאסד"ק לפי שווי שוק של 190 מיליון דולר. החברה מספקת פתרונות לניהול תהליך זרימת המידע בארגונים. לצד שירותי אינטגרציה היא מספקת יישומים אנכיים ושירותי אירוח יישומים. החברה מעסיקה 3,000 עובדים ובקופתה 200 מיליון דולר.

מתחילת השנה נוקטת דיוויין אסטרטגיית רכישות אגרסיווית, במטרה לנצל את הערכות השווי הנמוכות של החברות כיום. בחודשים האחרונים רכשה חמש חברות בשווי מצרפי של מאות מיליוני דולרים, בהן Databites ,SageMaker וכמובן אמיקום. בחודש שעבר רכשה את חברת התוכנה eShare תמורת 71 מיליון דולר במניות, חודשים ספורים לאחר שהוערכה בשווי של כמעט מיליארד דולר, ובאחרונה הודיעה על רכישת חברת התוכנה Rowecom, בלא לפרסם את סכום העסקה.

היעד: להיות חברה ציבורית

מזין מעדיף להתייחס לעסקה במונחי הפוטנציאל של דיוויין ולא במונחי השווי של אמיקום. "צריך לבחון את הדברים בתוך כמה שנים", הוא אומר. "אני מאמין שמניית דיוויין תעלה והיא תיהפך לחברה של מיליארדי דולרים. אמיקום תיכננה מראש להתמזג עם דיוויין או לצאת להנפקה. היה לנו סעיף שאיפשר לנו לעשות כן בתוך שנתיים מיום החתימה על הסכם ההשקעה הראשון, אם לא נונפק. ברור שלא כל המשקיעים באמיקום מאושרים במידה שווה מהתפתחות זו, אך כל המשקיעים תיכננו שנהיה חברה ציבורית, והפכנו לכאלה". בעקבות העסקה, מי שנחשבו לפני שנה למייצגי תהליך הפיכת היזמים המוצלחים למשקיעים חזרו לתפקידם המקורי - מנהלי חברת תוכנה. אמיקום הוקמה בתחילת 2000 על ידי שמונה שותפים ממייסדי חברת התוכנה ממקו ומנהליה. ממקו פיתחה תוכנת אבטחה ונמכרה לחברת פלטינום, ומאוחר יותר לענק התוכנה CA, תמורת 500 מיליון דולר.

לאחר מכירת ממקו הקימו המייסדים את אמיקום כדי שתשמש זרז בעל ניסיון בפיתוח חברות סטארט-אפ צעירות. הקבוצה השקיעה עד %25 מהבעלות בחברות וביקשה להובילן במהירות להנפקה ציבורית או למכירה.

בדומה לחברות השקעה אחרות בתעשיית ההיי-טק, תיכננה אמיקום להפוך בתוך פרק זמן קצר לחברה ציבורית עם אחזקות מרובות בחברות. היעד שביקשה להגיע אליו היה ניהול השקעות בהיקף של מאות מיליוני דולרים. ואולם בשלבי ההקמה הסתפקה בגיוס של 57 מיליון דולר בלבד ממקורות מימון עצמאיים של השותפים ומכמה גופים בולטים נוספים, בהם חברת התוכנה האמריקאית דיוויין, פועלים השקעות, דיסקונט השקעות וקומברס.

המשבר טרף את הקלפים

אלא שמשבר מניות הטכנולוגיה טרף את כל הקלפים. מתחילת 2001 לא השקיעה אמיקום באף חברת סטארט-אפ חדשה, פרט לארבע חברות שבהן השקיעה, בהן אקספנד ואדוויז. גם החברה האחות, חממת קן טק, שהוקמה ברעש גדול על ידי יו"ר קבוצת אמיקום, ישראל מזין, נסגרה לאחר שתי השקעות.

בחודשים מארס-אפריל חזרה אמיקום לכותרות, הפעם סביב הפרשה המוזרה של ההשקעה בחברת הסטארט-אפ הישראלית צ.מ.מ. בסוף 2000 השקיעה אמיקום בצ.מ.מ - חברת סטארט-אפ בבעלות איש העסקים יגאל צור שפיתחה שבב טלפוניה - 8.3 מיליון דולר. לאחר ההשקעה, טענה אמיקום כי השבב המקורי פותח על ידי חברת פיליפס.

במארס הגישה תביעה אזרחית נגד צ.מ.מ בגין מצגי שווא, תרמית, הונאה וזיוף. צור נחקר על ידי היחידה הארצית לחקירות הונאה של המשטרה בחשד לקבלת דבר במרמה וזיוף. הפרשה הסתיימה באפריל, בהסכם פשרה שבו קיבלה אמיקום חלק גדול מההון שהשקיעה בחברה.

אלא שבתעשייה התקשו לשכוח מהפרשה ולעבור לסדר היום. מנהלי קרנות רבים טענו כי היתה זו הוכחה לכך שאמיקום לא ביצעה בדיקה ראויה של כדאיות ההשקעה. כיום אומר מזין כי הקרנות דווקא שיבחו את אמיקום על כך שלא טייחה את הפרשה, "אבל לא אהבנו את ההרגשה שאנו מרומים".

משבר צ.מ.מ עורר גל של שמועות לגבי עתיד החברה, וההערכה הרווחת היתה כי תפורק. מי שנכנס לאתרי החדשות הכלכליות בישראל בחודשים האחרונים לא יכול היה להתעלם מהבאנר הקורא לו להתקשר לחברת ההשקעות אמיקום. "קבוצת אמיקום משקיעה ותומכת בסטארט-אפ שלך לאורך כל הדרך", הצהיר הבאנר, בתשובה לטיזר "תם עידן הסטארט-אפ? לא לכולם" שקדם לו. ואולם למרות ההצהרות, בעבור אמיקום תם עידן ההשקעות בחברות הסטארט-אפ כבר מזמן. ביום חמישי האחרון, עם החתימה על הסכם מיזוגה המלא של

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully