וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

משכית משקיט את המלחמות בזוגלובק

גולן פרידנפלד

22.7.2001 / 13:50

פרישתו של חנן זוגלובק מחזקת את שלטונו של ראובן משכית

מאבקי השליטה בזוגלובק הוכרעו בסוף השבוע האחרון. חנן זוגלובק, שניהל את המשחטה בשלומי שבה נמצאו הליקויים בתחקיר שערך "ידיעות אחרונות", הודיע על התפטרותו מדירקטוריון החברה ועל מכירת חלקו (25%) תמורת 27.5 מיליון דולר בחלקים שווים לשלושת הפלגים הנותרים: ראובן משכית, גיסו ומנכ"ל החברה, לאחותו יעל ואחיו עדי. לאחר המכירה יחזיקו כל אחד מהשלושה בחלקים שווים בחברה (33.3%) אולם יחסי הכוחות בחברה השתנו.

בתהליך שנמשך מזה כשנה ניסו בחברה להביא לסיומו של תהליך הבמב"י (buy me buy you)כאשר מצדו האחד של המתרס עומדים ראובן משכית (שהיה נשוי לרחל זוגלובק שנפטרה) ויעל זוגלובק, ומצדו השני עמדו האחים חנן ועמי זוגלובק. משכית והאחים לבית זוגלובק לא הסתדרו זה עם זה והתגלעו ביניהם חילוקי דעות עמוקים שהביאו את הצדדים להבנה שביחד לא יצליחו, ככל הנראה, להמשיך ולנהל את החברה.

יעל, המתגוררת בקנדה, לא משמשת בתפקיד ניהולי בחברה, כך שמירב תשומת הלב התרכזה במאבק שבין משכית לבין האחים לבית זוגלובק. מה שהכריע את הכף בסופו של דבר הוא תחקיר "ידיעות אחרונות" שחשף ליקויים חמורים במשחטת החברה בשלומי. על פי התחקיר, בשר שפג תוקפו הוארך על ידי החברה עצמה וחזר אל השוק עם תאריך תפוגה מאוחר יותר.

בשבוע שעבר אף נעצרו חוקרים פרטיים שטענו כי נשכרו על ידי החברה על מנת לגלות מי היו המדליפים ל"ידיעות אחרונות". בהודעת החברה נמסר כי הוחלט להפסיק את החקירה שהיא מנהלת כיום באופן פרטי על מנת שהרשויות המתאימות יוכלו לבצע את עבודתן נאמנה.

שיאו של הסכסוך המשפחתי בזוגלובק היה במסיבת העיתונאים שערכה החברה להשקת מוצרי הטופו שלה. כניסתם של עמי וחנן למסיבת העיתונאים נאסרה, והצדדים החליפו ההאשמות הדדיות שהסתיימו בהגשת תלונה במשטרה.

במאבק השליטה זכה לבסוף הפלג בראשותו של משכית, שכן כעת יוכל להעביר את החלטות הדירקטוריון ללא זכות ההתנגדות שהיתה לאחים זוגלובק. ראובן משכית ויעל זוגלובק יחזיקו בכ-66% מהון המניות של החברה ואילו לעמי זוגלובק ייוותרו שתי אפשרויות: האחת - לחיות בשלום עם החלטותיו של משכית בשלום ולהמשיך להחזיק בשליש מהשליטה בחברה, והשנייה - למכור אף הוא את חלקו בחברה, אלא שהפעם (לאחר התקדים שייצר חנן זוגלובק) טווח המחירים כבר ידוע מראש.

תשלובת זוגלובק עומדת היום בפני אחד הרגעים הקשים בהיסטוריה שלה. התחקיר, ללא ספק, פגע קשות במחזור המכירות של החברה. השאלה היא האם יצליח משכית, המחזיק במושכות החברה, לתקן את הנזק התדמיתי כפי שעשו בתנובה כאשר נחשפה פרשת הסיליקון בחלב.

זוגלובק, לפחות עד לפרסום התחקיר, היא סיפור הצלחה. ממפעל קטן בנהריה התרחבה החברה, תחת שרביטו של משכית, לתשלובת הכוללת שלושה מפעלים והמגלגלת מחזור מכירות של כ-300 מיליון דולר בשנה. החברה מעסיקה כ-1,500 עובדים ומייצאת לארה"ב וליפאן בסכומים שיגיעו, לדברי משכית, ל-7 מיליון שקל בחמש השנים הקרובות.

בראיון שהעניק משכית ל-TheMarker.com בינואר השנה הוא העריך כי החברה תגדיל את מערך ההפצה, הן מבחינת כוח אדם והן מבחינת מרכזים לוגיסטיים ופיתוח מוצרים חדשים - על מנת לעמוד בקצב הייצור הגדל. לדבריו, בארבע השנים האחרונות רשמה החברה גידול של 90% בתחום הבצק. בקטגוריית "זוגלובק טבע" נרשם גידול של 80%, בתחומי הנקניק - 60%, ובתחום המשחטה - גידול של 45%.

מנהלת מרכז ההשקעות במשרד התעשייה והמסחר אישרה לאחרונה לזוגלובק תוספת השקעה בהיקף של כ-32.5 מיליון שקל לצורך המשך פיתוחו של המפעל החדש בשלומי המעסיק כ-200 עובדים, אותו מפעל בו נמצאו הליקויים החמורים.

המפעל בשלומי נחנך במאי 2000 בהשקעה של כ-100 מיליון שקל ושטחו עתיד לגדול מ-16 אלף מ"ר בנוי ל-28 אלף מ"ר. המעבר מהמפעל בנהריה למפעל בשלומי יושלם בתוך שלוש שנים. בשלב הראשון יועברו מוצרי הטבע בהשקעה של 10 מיליון דולר; בשלב השני יועבר מפעל המאפה בהשקעה של 8 מיליון דולר; ובשלב האחרון יושקעו 8 מיליון דולר בקו הארוחות המוכנות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully