וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ברוכים הבאים לג'ונגל שוק ההון

הארץ

22.7.2001 / 11:05

חיות הטרף וחיות המחמד - ואיך לדבר איתן

מאת עמי גינזבורג

שוק ההון והבורסה משולים לעתים לג'ונגל קפיטליסטי וחסר רחמים, השורץ חיות טרף, ומסוכן מאוד למשקיעות תמימות בעלות כיפה אדומה, אשר נקלעו למקום במקרה, ובסך הכל רצו לעשות כמה אחוזים על הירושה של סבתא.

למענן, ולמען ילדינו הרכים, ניסינו לעשות קצת סדר בין חיות הטרף לחיות המחמד ששורצות בג'ונגל הבורסאי. רוב המונחים נולדו בשוק ההון האמריקאי, אבי כל שוקי ההון המודרניים בעולם.

דוב, דובים (Bear)

דוב הוא כינויו של משקיע פסימי, החושב שמחירי המניות בבורסה, או מחירו של נכס פיננסי, גבוהים מדי. משקיע כזה ייטה בדרך כלל שלא להשקיע באותו נכס בתקופה כזו, וינסה לשים מבטחו בנכסים אחרים, בטוחים יותר. דוב נועז במיוחד יכול לנסות להמר נגד כיוון השוק באמצעות רכישת אופציות מכר (Put) או מכירה בחסר (Short).

מלכודת דובים (Bear Trap)

איתות שגוי לסיומו של שוק עולה. המלכודת נפרשת כאשר בשוק עולה משתנה המגמה העולה לזמן מה, והשוק מתחיל לרדת. בנקודת זמן זו מקבלים ה"דובים" תעוזה ומגדילים את פוזיציות השורט שלהם מתוך ציפייה לירידות נוספות שיאפשרו להם להתכסות על הפוזיציה במחירים נמוכים יותר.

אלא שאז משנה השוק את כיוונו פעם נוספת וחוזר לעלות, ושחקני השורט נאלצים לכסות את הפוזיציה במחיר גבוה יותר ולממש הפסדים כואבים.

פר, פרים (Bull)

משקיע אופטימי הסבור שכיוונו של שוק המניות הוא כלפי מעלה. שוק פרים הוא שוק שנוטה לעלייה עקבית לאורך תקופה ארוכה. וול סטריט של 10 השנים שעד מארס 2000 נחשבה לשוק פרים קלאסי. בועת מניות הטכנולוגיה שהתנפחה בשוק זה עם עלייה של 82% במדד נאסד"ק ב-99' היא דוגמה קלאסית לא פחות לדרך שבה מסתיים בדרך כלל שוק פרים חסר מעצורים.

כלבים וחתולים (Cats & Dogs)

כינוי למניות ספקולטיוויות של חברות בעלות היסטוריה קצרה של מכירות, רווחים, או דיווידנדים (אם בכלל). מניות כאלו מגיעות לבורסה בעיצומו של שוק פרי, ובדרך כלל מתקבלות בהתלהבות. שנה עד שנתיים לאחר מכן, נזרקות מניות כאלו לשוק ככלי שאין בו חפץ, ונסחרות במחירים מגוחכים.

קוברה (Cobra)

למרות ההקשר לנחש הארסי המסוכן, מדובר בעצם בסוג של ביטוח לעובדים בארה"ב. המונח הוא ראשי התיבות של החוק המגן על עובד שהתפטר או פוטר מכל סיבה שהיא, ואשר היה שותף בתוכנית ביטוח רפואי לו ולמשפחתו בחברה שבה עבד. החוק מאפשר לאותו עובד להמשיך את תוכנית הביטוח באותה חברה למשך 18 חודשים. החוק מגן על העובד בזמן חיפוש עבודה, או בזמן חיפוש אחר ביטוח בריאות חדש. Cobra - Consolidate Omnibus Budget Reconciliation Act

תיאוריית הג'וקים (Cockroach Theory)

תיאוריה הגורסת שאחרי חדשות רעות מגיעות תמיד עוד חדשות רעות. ממש כמו הג'וקים בבית, שנוהגים לנוע בלהקות, והימצאותו של מקק אחד מעידה על הימצאותם של עוד כמה במקומות מסתור בלתי צפויים.

התיאוריה פועלת הן ברמת השוק כולו, והן ברמת החברה הבודדת. ברמת השוק, הלקח הוא שאם חברה אחת מסקטור מסוים נקלעת לקשיים, קיים סיכוי טוב שאותם קשיים יפקדו חברות נוספות המתחרות בה. ברמת החברה הבודדת, מקובל להניח כי הודעה על בעיה מפתיעה לאחר תקופה ארוכה שבה הכל היה תקין, מסתירה בעצם משבר עמוק שעלול להימשך זמן מה.

עכבישים (Spiders)

כינוי לניירות ערך שמחקים את תנועתו של מדד S&P500. המונח הוא משחק מלים של שמם המלא של ניירות הערך: Standard & Poor's Depositary Receipts. הספיידרס מאפשרים למשקיע הקטן לרכוש בעצמו את מדד S&P500 מבלי להשקיע באופן נפרד בכל 500 המניות המרכיבות אותו, ומבלי להשקיע בקרנות הנאמנות המחקות אותו.

קפיצה של חתול גוסס (Dead Cat Bounce)

ביטוי סלנג שמבטא עלייה חדה אך קצרה בשוק המניות שנמצא דווקא במגמת נפילה חזקה. ברוב המקרים מדובר בשינוי כיוון זמני, שלאחריו יוסיף השוק להידרדר פעם נוספת.

הסלנג נולד מתוך ביטוי אחר שאומר: 'אפילו חתול גוסס יצליח לקפוץ אם ישליכו אותו ממקום מספיק גבוה'. תיאור קצת חולני אומנם, אבל בימים אלו של שוק דובים בוול סטריט, אסור להתעלם ממשמעותו.

כלבי הדאו (Dogs of the Dow)

אסטרטגיית השקעה שעל פיה בכל תחילת שנה יש לקנות את 10 המניות בעלות תשואת הדיווידנד הגבוהה ומכפיל הרווח הנמוך ביותר מתוך 30 המניות המרכיבות את מדד דאו ג'ונס. פרמטרים אלו מעידים לכאורה כי מניות אלו "זולות" בהשוואה למניות האחרות במדד, או שהן נתנו בשנה הקודמת תשואת חסר. בכל תחילת שנה צריך לעדכן את תיק ההשקעות ב-10 המניות אשר תואמות את הכלל הזה.

התיאוריה הוצגה לראשונה ב-72' והוכחה עד כה כיעילה ביותר. כך למשל, רק ב-3 מתוך 20 השנים שבין 73'-93', השיגו כלבי הדאו תשואה שלילית. בין 73' ל-95' השיג תיק כלבי הדאו תשואה ממוצעת של 17.7%. התיק השיג תשואה חיובית גם בחמש השנים הבאות; אפילו ב-2000, השנה שבה התמוטטו כמעט כל בורסות העולם, הושגה בו תשואה חיובית של 6.4%.

המעוניינים בפרטים נוספים ומעמיקים יותר על תאוריית כלבי הדאו יכולים לגלוש לאתר: www.dogsofthedow.com

פילים

(Elephants) כינוי לגופי השקעה גדולים וכבדים כגון קרנות פנסיה, קרנות נאמנות, חברות ביטוח או קרנות השקעה בנקאיות. גופים אלה מכונים גם "גופים מוסדיים".

גופי השקעה אלה אינם נוטים לשנות את דפוסי ההשקעה שלהם לעתים קרובות. כאשר הם מחליטים בכל זאת לזוז, כל תנועה שלהם מרעידה את השוק, ומסוגלת לגרום לתנודות חריפות בשוק המניות.

חברה איילה (GazelleCompany)

חברה שהכנסותיה צומחות בכל שנה ב-20% או יותר - מכונה בדרך כלל גם "חברת צמיחה". בשנים האחרונות זכו חברות הצמיחה לסנטימנט חיובי בוול סטריט, גם כאשר שורת ההפסדים שלהן צמחה לכיוון ההפוך. מאז פיצוץ הבועה, חברות הצמיחה עתירות ההפסדים אינן אורחות רצויות כבעבר.

דבורים קטלניות (Killer Bees)

בנקאים המייעצים לחברות כיצד להתגונן מפני השתלטויות עוינות. רגע, את מי הם קוטלים בדיוק? (אולי את חשבון הבנק של הלקוחות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully