בורסה: לאומי והפועלים השלימו נפילה של 14% בחודש

המעו"ף ירד ב-0.5%. טבע השילה 0.6%. אלוני חץ איבדה 0.2% לאחר שטיפסה כ-9% ביומיים האחרונים

נתן שבע
20/06/2006

המגמה השלילית בעולם, שנמשכת כבר למעלה מחודש, הובילה את הבורסה המקומית לסכם יום שלישי רצוף של ירידות שערים. מדד המעו"ף איבד 0.5% לרמה של 813.8 נקודות, מדד תל אביב 100 השיל 0.7% לרמה של 825.3 נקודות ומדד התל טק ירד 0.7%.

מחזורי המסחר אמנם התעוררו מעט היום, אך עדיין היו נמוכים מהממוצע והסתכמו בכ-800 מיליון שקל. מחזורי המסחר הנמוכים מעידים על ההמתנה של המשקיעים לגבי התבהרות הכיוון של שוקי העולם. את ירידות השערים בעולם היום הכתיבה שוב המגמה השלילית אתמול בארה"ב, בעקבות דברי אחד מבכירי הפד, שהתייחס לאינפלציה "המטרידה" והעלה שוב לסדר היום את האפשרות להמשך עליות הריבית.

עליית ריבית פוגעת בהשקעה בבורסה, משום שהיא מעלה את האטרקטיוויות של ההשקעה באפיקים סולידיים יותר. יתרה מכך, היא מובילה לפגיעה בשוויין של החברות בבורסה, משום שהיא מייקרת את הריבית על תזרים ההכנסות העתידי שלהן ובכך בעצם מקטינה את שוויין.

סקירות של בנקים זרים על השוק הישראלי נוחתות מדי יום בשבוע האחרון. HSBC פירסם היום סקירה נרחבת לגבי ישראל, שאת המלצתו לגביה הוריד לפני שבועיים ל"תשואת חסר". בבנק ההשקעות מעריכים, כי לאור הירידות האחרונות בשווקים המתעוררים, השוק הישראלי שהגיב במתינות יחסית יניב תשואה נמוכה יותר בהמשך לאחר שהעולם יחזור ליציבות.

מנגד, מורגן סטנלי פירסם היום סקירה אוהדת וחיובית על ישראל שכותרתה "ישראל מתומחרת בחסר" ובה הם מעודדים מהצמיחה. דויטשה בנק העלה אתמול את המלצתו לשוק המניות הישראלי, ולמרות המשך ההמלצות של הזרים על מניות הבנקים HSBC היום ודויטשה אתמול, אלה המשיכו לאבד גובה. לאומי, שכבר התרחקה כ-17% מרמות השיא אליהן הגיעה השנה, איבדה 0.1%. הבנק נסחר כעת לפי מכפיל הון (המנה המתקבלת מחלוקת שווי השוק של הבנק בהון העצמי שלו) של 1.3 בלבד. מניית הפועלים, שאף היא איבדה כ-17% מאז השיא, ירדה ב- 0.9% לשווי המייצג למניית הבנק מכפיל הון של 1.44. בשיאן נסחרו מניות הבנקים ברמות מכפילים של 1.6-1.5.

גם מדד הנדל"ן שכבר זינק ב-7% בשבוע האחרון נדבק בסנטימנט השלילי ואיבד 1.2%. אלוני חץ, שזינקה בכמעט 9% ביומיים האחרונים נחלשה ב-0.2%. הזינוק במניה בא לאחר ירידותיה האחרונות ולאחר שהחברה הודיעה כי הפכה לבעלת עניין בחברת הנדל"ן השווייצית PSP. הבוקר המליץ HSBC להשקיע באלוני חץ מבין מגזר הנדל"ן כחברה שמחלקת דיוווינד ונסחרת מתחת לערכה. אפריקה ישראל, המניה הכבדה במדד, השילה 1%.

טבע איבדה 0.6% בעקבות הפער בו פתחה וירדה לשפל חדש זה 8 חודשים. הירידה במניה באה על אף שקיבלה אישור אתמול לשווק תרופה גנרית ל-Proscar של מרק, שמיועדת להקלת הסימפטומים של גידול שפיר בבלוטת הערמונית ולהפחתת הסיכון של הצורך בניתוח. טבע תזכה לבלעדיות של 6 חודשים בשיווק התרופה, שמכירותיה הסתכמו בכ-400 מיליון דולר בארה"ב ב-12 החודשים שהסתיימו במארס 2006.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully