וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קליין: אפסיק להפחית הריבית אם האינפלציה תמשיך לעלות

הארץ

24.7.2001 / 7:58

עם הורדת הריבית הצפויה, אמר: "הגדלת גירעון ב-2002 פירושה הגדלת החוב ותשלומי הריבית, וכן הקטנת דרגות החופש של הממשלה בהקצאת מקורות מהתקציב"

מוטי בסוק וצבי זרחיה

נגיד בנק ישראל, דוד קליין, הוריד אתמול כצפוי את הריבית במשק בחודש אוגוסט ב-0.2%, לרמה של 6.3%. עם זאת, הריבית הריאלית בישראל עדיין גבוהה מהמקובל בעולם התעשייתי, יותר מ-4%. המגזר העסקי ומשקי הבית משלמים ריבית ריאלית גבוהה בהרבה. פער הריביות הנומינליות בין ישראל לארה"ב הוא עתה 2.55%.

קליין אמר אתמול בכנסת כי, "בחודשים האחרונים האינפלציה עלתה מעט. אם התמונה הזו תחזור גם בחודש-חודשיים הבאים - הפחתות הריבית ייפסקו".

קליין הוסיף כי הגדלת הגירעון בתקציב המדינה עלולה לגרום להעלאת הריבית במשק. בהופיעו בסיעת העבודה אמר הנגיד כי, "ההחלטה להגדיל את הגירעון ב-2002 פירושה הגדלת החוב ותשלומי הריבית שמשלמת המדינה עבורו, וכן הקטנת דרגות החופש של הממשלה בהקצאת מקורות מהתקציב". הממשלה צריכה לעשות מאמץ גדול כדי להחזיר את הגירעון הממשלתי לתוואי שנקבע לפני שנה, הוסיף.

"השאלה שצריכה להישאל היא אם הגדלת הגירעון תשפיע על הערכת האינפלציה העתידית. גידול בגירעון משפיע על האינפלציה דרך שוק ההון.

כשהממשלה מגדילה את הגירעון, היא צריכה לממן גירעון גדול יותר ולשלם ריבית גבוהה יותר, וייתכן שהדבר יחייב את העלאת מחירי הכסף", אמר.

שר האוצר, סילבן שלום, שדיבר אתמול בפני סיעת הליכוד, אמר כי "אם נגיע במסגרת התקציב לצמיחה של 3%-4%, ניצור 80 אלף מקומות עבודה חדשים. אם כל מקומות העבודה יאוישו על ידי ישראלים, נוכל להקטין את שיעור האבטלה". "בתקציב המדינה ל-2002, נמשיך לגלות משמעת תקציבית ונקטין את שיעור החוב הממשלתי בתוצר", אמר.

בהודעה שפירסם אתמול בנק ישראל נאמר כי הפחתת הריבית עקבית עם השגת יעד האינפלציה לשנים הבאות ותומכת בהשגת היעד ל-2001 (2.5%-3.5%). לדברי הבנק, הערכות האינפלציה לשנים הקרובות - המתקבלות מהציפיות לאינפלציה בשוק ההון, מהערכות החזאים הפרטיים והערכות האינפלציה על פי המודלים הכלכליים שפותחו בבנק - נמצאות בתחום היעד ל-2.0%-3.0%) 2002), ובתחום יעד האינפלציה ארוך הטווח של הממשלה (1.0%-3.0%).

בנק ישראל קובע כי המדיניות שלו חותרת להשגת יעדי האינפלציה של הממשלה, כתשתית הכרחית לצמיחה בת-קיימא וכדי לחזק את היציבות הפיננסית שהמשק מפגין בשוקי הכספים, ההון והמט"ח. שמירה וטיפוח היציבות חשובים במיוחד בתנאי האי-ודאות במשק, נאמר בהודעה.

הבנק קובע כי הפחתות הריבית אינן יכולות לקזז את השפעת האינתיפאדה וההאטה הכלכלית בארה"ב על ישראל. התמשכות האינתיפאדה והנסיגה בארה"ב הגדילו את הנסיגה בתוצר - גורם שלבדו יכול לתרום להאטה באינפלציה, נאמר בהודעה.

הבנק הדגיש כי יש אי בהירות רבה ביחס למדיניות התקציבית של הממשלה. לדעת הבנק נדרשת שקיפות רבה יותר במדיניות, לרבות מסירת דיווח לשרים ולציבור על אומדן הגירעון הצפוי השנה. הבנק מדגיש כי על הממשלה לשמור על מסגרת ההוצאה הממשלתית הכוללת, לתת עדיפות לרכיבים תומכי צמיחה, וגם לחדש את הרפורמות המבניות.

בהודעה נאמר כי חשוב לשמור על תוואי הגירעון היורד בתקציב בשנים הבאות, כפי שהממשלה הקודמת החליטה באוגוסט 2000. הרחבת הגירעון התקציבי והעלאת החוב הממשלתי עלולים לעצור, ואולי אף להפוך את מגמת הירידה בריבית הריאלית בשוק האג"ח ובריבית על המשכנתאות, בשל הצורך להרחיב את גיוס ההון הממשלתי. הרחבה תקציבית עלולה לערער את היציבות הפיננסית בשווקים בישראל, נאמר בהודעה.

מתחילת 2000 ירדה הריבית במשק ב-4.4%, מ-10.7%. הריבית הריאלית לטווח קצר, המתקבלת מריבית בנק ישראל בניכוי הציפיות לאינפלציה הנגזרות משוק ההון, ירדה בתקופה זו ב-%3.6; רמתה כיום כ-5% - השיעור הנמוך ביותר בשנתיים האחרונות. לדעת בנק ישראל, המשך מגמת הירידה בריבית הריאלית תלוי בשמירה על סביבה של יציבות מחירים, והיא תושג רק אם תישמר המשמעת התקציבית והמחויבות ליעדי גירעון פוחתים, לצורך הפחתת החוב הממשלתי ותשלומי הריבית הגבוהים.

מהודעת הבנק עולה כי פרמיית הסיכון על המשק הישראלי נמוכה מאוד, חרף האינתיפאדה, %0.7 לטווח הקצר (חצי שנה) ו-%1.6 לטווח הארוך (10 שנים), כמו ערב תחילת האירועים הביטחוניים. בחודש האחרון לא חל שינוי בפרמיה.

במחצית הראשונה של 2001 חלה עלייה מסוימת בפער הריביות בין ישראל וארה"ב, בהשוואה למחצית השנייה של 2000, בשל הורדות הריבית הנמרצות יותר של הפדרל רירזב בנק. בהודעת בנק ישראל מאתמול, נאמר כי המשך צמצום פערי הריבית - העומד כיום על 2.55% - עשוי להביא להתאמת תיק הנכסים וההתחיבויות של הציבור למקובל בעולם התעשייתי, ולהשפיע דרך שער החליפין על האינפלציה.

בתגובה להחלטת הנגיד, אמר אתמול יו"ר ארגוני הסוחרים בישראל, אברהם בירנבאום, כי על הממשלה להעלות את יעד האינפלציה לשנה זו, כדי לאלץ את הנגיד להוריד את הריבית בצורה משמעותית.

אורה קורן מוסיפה: התאחדות התעשיינים מסרה בתגובה כי הודעת בנק ישראל היא צעד מבורך. יו"ר ועדת הכלכלה בהתאחדות, רימון בן שאול, אמר כי בנק ישראל צריך להמשיך להוריד את הריבית עקב מצבו החמור של המשק, ולאור העובדה שהאינפלציה נמוכה מהיעד שקבעה הממשלה.

חיים ביאור מוסיף: "מחיר הכסף העומד לרשות האשראי המשפחתי הופך לנטל שמגדיל את הפער החברתי", אמר יו"ר ההסתדרות, ח"כ עמיר פרץ. לדבריו, השכירים משלמים את מחיר הריבית הגבוהה. הוא קרא לנגיד להגביר את קצב הורדת הריבית כדי לצאת ממיתון העמוק ולהביא לצמיחה, השקעות בתשתיות ויצירת מקומות עבודה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully