וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פריסייס ממשיכה לדייק: מותירה את התחזיות לשני הרבעונים הקרובים בעינן; איזון תפעולי - ברבעון הרביעי

גתית פנקס

26.7.2001 / 10:03

שמעון אלון, מנכ"ל החברה: "זה היה רבעון מוצלח במיוחד; אנחנו לא מתכוונים לקצץ בהוצאות, אלא להיפך - לנצל את התקופה כדי להשביח את החברה"

"היה זה עוד רבעון מוצלח בו הדרישה למוצרים שלנו גדלה, וזאת על אף המצב הכלכלי הקשה", כך אומר שמעון אלון, מנכ"ל חברת פריסייס שפירסמה אמש את תוצאותיה לרבעון השני של השנה אותן ניתן להגדיר בלי שום קושי כ"מצוינות".

החברה אומנם לא העלתה את התחזית לשני הרבעונים הקרובים - השלישי והרביעי של 2001 - אולם העלתה את ההדרכה לשנת 2001 כולה, לאור ההפתעה לטובה ברבעון השני. "הצלחנו להשיג את כל מה שרצינו, גם בזכות העובדה שהמוצרים שלנו מתאימים ביותר לתקופה כזו שבה חברות רוצות למקסם את התשתיות שלהן ורוכשות מוצרים נוספים שלנו", אומר אלון.

והמספרים בהחלט תומכים באופטימיות שלו ושל סמנכ"ל הכספים של החברה, בן נאי. פריסייס דיווחה על הכנסות שיא של 12.7 מיליון דולר לרבעון הראשון של השנה - עלייה של 121% מהכנסות הרבעון המקביל ושל 10% מהרבעון הראשון של השנה. לדברי אלון, המכירות החוזרות של החברה המשיכו לצמוח והיוו 56% ממכירות החברה ברבעון השני, לעומת 52% ברבעון הקודם ו-41% ברבעון המקביל.

החברה הוסיפה 76 לקוחות חדשים

"הצפיות הגבוהה שלנו לרבעון השלישי ולשנה כולה מתבססת גם על האחוז הגבוה של מכירות חוזרות, שמוכיחות כי יש לנו בסיס לקוחות גדול, נאמן ושבע רצון", סבור אלון. לחברה כיום 1,400 לקוחות. אלון אף מעודד מכך שפריסיס הצליחה להוסיף 76 לקוחות חדשים ברבעון השני, וביניהם: AMD, אפלייד מטיריאלס, בסט ביי, וודאפון וחברת התרופות פייזר.

ההכנסות משירותים של החברה, המתמחה בתחום שיפור הביצועים של מערכות המידע בארגון ובזירות המסחר האלקטרוניות, הסתכמו ב-21% ברבעון השני בעוד ההכנסות מרישוי הסתכמו בכ-79%. "אנחנו מתכוונים לשמור על תמהיל הכנסות כזה, כאשר ההכנסות מרישוי יגיעו לכל היותר ל-22%", אומר אלון.

לדבריו, ישנם מספר גורמים שבעטיים החברה הצליחה להציג גידול בהכנסות, כאשר אחד מהם הוא המוצרים החדשים שהחברה השיקה. "כ-2 מיליון דולר מההכנסות ברבעון היו ממוצרים שכלל לא היו לנו לפני שנה, מה שמראה שאנחנו מציגים פתרונות תחרותיים וייחודיים". האם החברה לא היתה מצליחה לצמוח בכזו צורה אם לא היתה משיקה מוצרים חדשים? "בדיעבד, יכול להיות שזה נכון, אבל אני שמח שלא נאלצנו לבדוק את התיזה", אומר אלון.

רווחיה של פריסייס, בהכללת הכנסות המימון שהסתכמו ב-1.7 מיליון דולר, מסתכמים ב-210 אלף דולר או 1 סנט למניה ברבעון השני. התחזית של בית ההשקעות UBS ורבורג, למשל, היתה לאיזון בשורת הרווח למניה, והתחזית הממוצעת בוול סטריט דיברה על הפסד של 4 סנטים למניה.

מקווים להרוויח תפעולית ברבעון הרביעי

"אנחנו לא בוחנים דברים דרך הרווח הנקי בשלב זה, מאחר שהוא כולל את הכנסות המימון. המטרה שלנו היא להציג רווחים תפעוליים, ואת זה אנחנו מקווים לעשות ברבעון הרביעי של השנה", אומר אלון.

במאמר מוסגר נציין, כי מדובר בגישה קצת שונה מחברות אחרות, שכן אין זה נדיר לראות חברות שהכנסות המימון מצילות אותן מלהציג הפסדים בשורה התחתונה, והן אינן טורחות להדגיש את העובדה שבניטרולם השורה התחתונה שלהן עדיין צבועה באדום. "אני מאמין שצריך להסתכל על הפסדים תפעוליים, ואלה הצטמצמו אצלנו בששת הרבעונים האחרונים", אומר אלון.

אם ניתן לומר משהו על פריסייס זה שאלון ונאי טרחו להזכיר מספר פעמים במהלך שיחת הוועידה כי פריסייס עדיין מייצרת הפסדים. ואכן, הפסדיה התפעוליים (פרופורמה) של החברה הסתכמו ב-2 סנט למניה ברבעון השני, וזאת לעומת הפסד של 8 סנט למניה ברבעון המקביל.

התחזיות לשנה מעודכנות כלפי מעלה

זאת ועוד: לאור ההפתעה לטובה ברבעון השני, פריסייס העלתה את תחזיותיה לשנת 2001 כולה כלפי מעלה. ההדרכה הקודמת של החברה דיברה על הכנסות שנתיות של 53 מיליון דולר, וכעת היא מעריכה כי תדווח על הכנסות של 53.6 מיליון דולר. ברבעון השלישי, ההכנסות צפויות לצמוח ב-79% מהרבעון המקביל וב-7.8% מהרבעון השני של השנה ל-13.7 מיליון דולר.

החברה מעריכה כי תדווח על הפסד של 1.2-1.4 מיליון דולר בשנת 2001 כולה או 4-5 סנט למניה - בהתאם לתחזיות שדיברו על הפסד של 4 סנט למניה. ברבעון השלישי של השנה, ההפסד צפוי להסתכם בסנט אחד למניה (שוב, הפסד תפעולי), וברבעון הרביעי החברה כבר צופה איזון בשורת הרווח למניה, בניטרול הכנסות המימון.

פריסייס, שמוצרי התוכנה שלה מאתרים צווארי בקבוק ומשפרים ביצועים של מערכות מסדי נתונים, מערכות אינטרנט ואפליקציות עסקיות המותאמות לסייע ביישומי מסחר אלקטרוני, נסחרת בבורסת הנאסד"ק לפי שווי שוק של 490 מיליון דולר.

אצל EMC הכל בסדר

נראה כי אחת השאלות הגדולות לגבי הרבעון השני היתה ההשפעה שתהיה לאזהרת הרווח של חברת EMC (סימול EMC), שותפת ה-OEM הגדולה ביותר של פריסייס, על החברה. אולם אלון מרגיע: "אנחנו מרוצים מאוד מהקשר שלנו עם EMC, ובידינו יש כבר היום את המספרים המדויקים של המכירות ל-EMC ברבעון השלישי". עם זאת, הוא אינו מוכן לגלות אותם.

יצוין, אגב, כי אזהרות הרווח הקודמות של EMC ברבעון הרביעי של 2000 והראשון של 2001 לא השפיעו אף הן על החברה. מעבר לכך, EMC מכרה בכ-8 מיליארד דולר בשנה שעברה וההכנסות שהיא תרמה לפריסייס היו של כמה מאות מיליוני דולרים, כך שפריסייס מהווה חלק קטן ביותר בעוגת המכירות.

כיום יש לחברה 290 עובדים ברחבי העולם, ואת הרבעון היא התחילה עם 278 עובדים. "אנחנו מתכוונים להמשיך ולצמוח גם בהמשך, וכפי שאמרנו בעבר אנחנו מתכוונים להוסיף 40 אנשי מכירות השנה. בעיני הנהלת החברה, עכשיו זה הזמן להשביח את החברה ולא להקטין את מצבת כוח האדם".

אלון: אנחנו עושים כיף

לפני שנה בדיוק השלימה החברה את הנפקתה הראשונה לציבור (IPO), ובזכות שתי הנפקות שביצעה (השנייה היתה בנובמבר), יש היום לחברה כ-120 מיליון דולר בקופה. "הסכומים הללו מסייעים לגיבוי הצמיחה שלנו", אמר אלון בשיחת הוועידה, "כבר שנה עברה מאז ההנפקה ואני רוצה לומר שאנחנו עושים כיף".

אלון, תסביר בבקשה. "כן, התכוונתי לכל מלה. אנחנו עובדים קשה, נהנים, יש הצלחות אז יש גם

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully