וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מרבית המתעניינים במכרז למכירת אחזקות המדינה בצים - לא יגישו הצעות

הארץ

26.7.2001 / 8:06

לפני כשלושה חודשים הוערך שווייה של צים ב-406 מ' ד'; הצעות המחיר בעבור חלקה של המדינה בחברה -48.6% - עשויות להגיע לפיכך לסך של כ-200 מ' ד'

מאת אבי שמול

המכרז למכירת אחזקות המדינה בצים ייסגר היום, כאשר לרשות החברות הממשלתיות יוגשו הצעות המחיר של המתעניינים ברכישת המניות - 49% מהון המניות. צים, אחת מעשר חברות הספנות הגדולות בעולם, הוצעה למכירה במכרז בינלאומי, וההערכה היא כי תהליך המכירה - אם יהיו די מתעניינים - יושלם בראשית 2002.

ברשות החברות הממשלתיות מקווים כי השינויים שנערכו בשנה האחרונה בדרך קבלת ההחלטות ומצבה האיתן של צים, יביאו לקבלת הצעות מחיר ראויות. זאת, למרות מצבה הבינלאומי הרגיש של ישראל. מנכ"ל רשות החברות הממשלתיות, ירון יעקובס, אמר כי אינו מסוגל להעריך עדיין את מצב המכרז.

לעומת זאת, מקורות בענף הספנות מעריכים כי תהיה התעניינות דלה בלבד במכרז. מספר הרוכשים של מסמכי המכרז היה כנראה גדול יחסית, אבל רק בודדים, להערכת הענף, יגישו בסופו של דבר הצעות כספיות. בין המתעניינים במכרז הוזכר ענק הספנות Maersk מקופנהאגן, אך סוכנו בישראל, עדני סימקין, מעריך כי הוא אינו צפוי להגיש הצעה.

בועז ארקין, המשמש סוכן בישראל של חברת הספנות MSC מסינגפור, הרביעית בגודלה בעולם, אומר כי החברה שרכשה את מסמכי המכרז אינה מתכוונת להגיש את הצעתה.

כמו כן הוזכרו שמותיהן של חברות הספנות NOL מסינגפור, וחברת הספנות APL כמי שרכשו את מסמכי המכרז, וגילו עניין רב יחסית בצים.

אפשרות נוספת, שבשלב זה קשה להעריך את סיכויי התממשותה, היא כי גורמים פיננסיים - מחוץ לענף הספנות - יגישו גם הם הצעות לרכישת חלקה של המדינה בצים.

לטענת מקורות בענף הספנות, עסקת המכירה אינה נחשבת לאטרקטיווית, בייחוד על רקע השותפות עם האחים עופר, המחזיקים בעסקי ספנות נוספים.

הנהנית העיקרית מהמכרז היא החברה לישראל שבשליטת האחים עופר, המחזיקה ב-48.9% מהמניות. בתחילת 2002, בתום הליך המיון, ייבחר הזוכה והצעתו תוצג בפני החברה לישראל. במידה שזו תעריך כי המחיר אטרקטיווי, שמורה לה "זכות הסירוב", המאפשרת לה לקנות את חלקה של המדינה באותו מחיר. הזוכה, כפיצוי, יקבל במקרה זה מהמדינה סכום של 1% מהצעתו. מנגד, שמורה לחברה לישראל זכות ההצטרפות (Tag Along), שתאפשר לה להודיע בתוך 30 יום אם היא מוכרת את מניותיה למציע. המצב השלישי הוא המשך ההחזקה במניות ושיתוף פעולה עם הרוכש.

האגף לניירות ערך בבנק הפועלים העריך לפני כשלושה חודשים את שווייה של צים ב-406 מיליון דולר. הצעות המחיר בעבור חלקה של המדינה בחברה (48.6%) עשויות להגיע לפיכך לסכום של כ-200 מיליון דולר. עם זאת, להערכת מקורות בענף הספנות, המחיר נחשב לגבוה בהתחשב בכך ש-2000 היתה שנת שיא בסחר העולמי.

ברשות ניירות ערך אומרים בתגובה כי אינם יכולים להתערב בנעשה בצים, שהינה פטורה מדיווח מאז 1989. בצים ביקשו שלא להגיב על ההערכות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully