וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ראובן ריבלין: "התחרות בעקבות קבלת חוק הבזק תגדיל את הסיכוי להפרטת בזק"

ערן גבאי

26.7.2001 / 14:08

שר התקשורת: "ייתכן שההפרטה תתקיים כבר בספטמבר"; "נאפשר מיזוגים אם יתחייבו"; מנכ"ל המשרד: אקיים שימוע ציבורי בין השחקנים בשוק השיחות הבינלאומיות

שר התקשורת ראובן ריבלין אמר היום במסיבת עיתונאים שהתקיימה בבית סוקולוב בתל אביב לרגל חקיקת חוק הבזק אתמול בכנסת כי התחרות שתתפתח בעקבות קבלת החוק תגדיל את הסיכוי להפרטת חברת בזק , וייתכן שזו תתקיים כבר בחודש ספטמבר הקרוב.

התחרות, לדבריו, תגדיל את הפוטנציאל הטמון במותג בזק כמותג מוביל לקראת הפרטה. עוד הוסיף השר: "נאפשר מיזוגים אם הדבר יתחייב, ולא יהיו מעורבים בהחלטה כל שיקולים זרים".

מנכ"ל משרד התקשורת אורי אולניק ציין במסיבת העיתונאים כי יקיים שימוע ציבורי בין השחקנים השונים בשוק השיחות הבינלאומיות החל מהשבוע הבא ולמשך השבועיים הקרובים, שיכלול דיון בשאלת המשך התשלום לבזק (עמדת המשרד היא כי אין צורך בהמשך התשלום), נושא הזיקה בין המפעילים הבינלאומיים לספקי האינטרנט וסוגיית הקידומות.

באשר לקבלת התיקון לחוק הבזק, או בשמו החדש "חוק התקשורת בזק שירותים", אמר השר ריבלין כי "נעשה סדר בשוק התקשורת, וכבר היום דווח לי על גיוסי עובדים חדשים לענף. החוק עתיד להביא אלפי מקומות עבודה חדשים בתעשיית התקשורת הישראלית ובענפי השירותים והתעשייה הקשורים בה. מהיום יצטרכו ספקי שירותי התקשורת להתחיל להזיע כדי לשכנע את האזרח הישראלי לבחור בהם".

"הצרכן הישראלי הוא בררן ומתוחכם ולא מהסס לעמוד על שלו. תן לו שוק תחרותי והוא כבר יעשה בית ספר למתחרים", אמר השר. ריבלין סבור כי "תפקידה של המדינה כספקית שירותים הולך ונעלם. מקומם של מונופולים מסורבלים הולך ומצטמצם".

עם זאת, מדגיש השר כי "גם בעידן החדש שמור למדינה ולמשרד התקשורת תפקיד ציבורי חשוב ביותר כרגולטור של השוק וכמי שעומד על משמר האינטרס הציבורי". בהקשר זה ראוי לציין כי בנושא האנבאנדלינג התקבל הסעיף בחוק שרצה בו השר ריבלין ולא החלופה שהוצעה על ידי יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ אברהם פורז, הגורס כי הסמכות להחליט נתונה בידי השר.

האינטרס הציבורי העליון, לדעת השר, הוא הבטחת השירות האוניברסלי לכל בית בישראל. כמו כן, הוא מאמין כי הממשלה מחויבת לצמצום הפער החברתי, ולשם כך יוקמו בשנה הקרובה עשרות מרכזים שכונתיים להדרכת מחשבים ואינטרנט בכל הארץ.

השר מלין על הפער, של כמעט שנתיים, שנוצר בשל הסרבול המשפטי המיותר אשר מנע עד כה את הפיכת רשת הכבלים לרשת הטלקום השנייה והצריך חקיקה מיוחדת.

אולניק אמר כי הדבר המשמעותי ביותר כעת, לאחר שהחוק עבר, הוא התחלת התחרות בתחום האינטרנט המהיר. חברות הכבלים צריכות להגיש עכשיו את בקשתן לרישיון מפ"א, ומהרגע שהן יקבלו את תשובת המדינה (הליך שתיאורטית יכול להיסחב על פני כ-5 חודשים) התחרות תיפתח רשמית.

"אנחנו לא כופים על חברות הכבלים דבר", מדגיש אולניק, "ולא מתערבים בשירותים שהן עתידות להפעיל. מבחינתנו כבר השנה תיהיה תחרות בתחום. הדבר תלוי כעת בשחקנים בלבד".

אולניק סבור כי האינטרנט המהיר רחב הפס יביא לצמיחה במשק ולהגדלת שיעור התעסוקה והעבודה מהבית. הוא קובע כי "כתוצאה מהתחרות, ה-ADSL של בזק יתפקד טוב יותר והמחירים יירדו".

אולניק מסתמך בדבריו על שני מחקרים. האחד הוא מחקר ה-FCC, נציבות התקשורת האמריקאית, שעל פיו התחרות באינטרנט המהיר בארה"ב הביאה לגידול של 100 מיליארד דולר בשנה בתמ"ג. השני - מחקר של המחלקה העסקית של בנק הפועלים, לפיו השוק היחיד שלמרות המיתון במשק רשם צמיחה הוא שוק התקשורת, עם צמיחה שנתית של 7%-8%, והחוק, לדבריו, יוסיף לכך. לגבי טכנולוגיית ה-VOIP, אומר אולניק כי "המוצר הולך ומבשיל וצפויה תחרות בתחום בעתיד".

באשר לחוק סבור אולניק כי המעבר ממשטר הזכיונות למשטר הרשיונות מוסיף ודאות לשחקנים, וכעת אין כל מחסום בפני יזם לפרוש את רשת הכבלים בכל אזור בארץ. הבלעדיות תמה.

למרות המשבר הפיננסי העולמי, מקווים במשרד התקשורת כי יזמים חדשים אכן יצטרפו לשוק.

ח"כ אברהם פורז טען כי הוא בעל "רגשות מעורבים" באשר לחוק, כאשר מה שמעיב עליו הוא עניין הפורנוגרפיה, שהתקבל בהתאם להסתייגות שהעלה הגוש הדתי. "מפגן הכוח של החרדים צלח", הוא אומר ומוסיף: "אם הציבור לא יעשה שרירים - אנחנו נקבל בסוף את איראן".

עם זאת ולמרות שהחוק, שלווה במאמץ של ועדת הכלכלה על פני כ-7 חודשים, נגמר באקורד צורם מבחינתו, מדגיש פורז כי יש בו תועלת מרובה. לדבריו, "אני עדיין תקווה כי באשר לנושא האנבאנדלינג לא יהיה השר נתון ללחצים וידחוף לשילובם של יותר שחקנים".

באשר לסעיף הפורנוגרפיה קובע החוק כי המועצה לשידורי כבלים ולוויין תהיה בעלת עצמאות מלאה בעבודתה בתחום התוכן ובקביעת הכללים. על פי החוק, נאסר קיומם של ערוצים שעיקר שידוריהם הוא פורנוגרפיה. משמעות הדבר היא כי כל ערוץ שעיקר שידוריו נושאים אחרים יוכל לספק בכפוף למגבלות ולהנחיות של המועצה לשידורי כבלים ולוויין שידורי מין.

היום מתקיים במועצה לשידורי כבלים ולוויין דיון לקביעת הכללים. בינתיים נקבע כי אין לשדר תוכניות מין לפני השעה 22:00, אין להכלילן בחבילות הבסיסיות המוצעות לציבור ואין לבצע הפקות ישראליות מסוג זה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully